Çin'de 'Başbakanın Mal Varlığına Soruşturma' İddiası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çin'de 'Başbakanın Mal Varlığına Soruşturma' İddiası

Çin'de 'Başbakanın Mal Varlığına Soruşturma' İddiası

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, hakkındaki mal varlığı iddialarının soruşturulması için Çin Komünist Partisi'ne başvurduğu öne sürüldü.

İddia, Hong Kong'da İngilizce yayımlanan South China Morning Post gazetesinde yer aldı.

Amerikan New York Times gazetesi, Çin Başbakanı'nın ve aile bireylerinin servetlerinin 2,7 milyar dolara ulaştığı savlarını içeren bir haber yayımlamıştı.

Hong Kong basınına göre, Başbakan Wen, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) ve ülkenin en üst karar mekanizması olan ÇKP Daimi Komitesi'ne bir mektupla başvurarak kendisi hakkında soruşturma yapılmasını istedi. Gazeteye göre, Wen böylece adını temize çıkarmak istiyor.

Adı gizli tutulan bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, ÇKP Daimi Komitesi'nin Başbakan'ın istediği bu soruşturmayı kabul ettiğini söyledi. Ancak bu iddia resmi kaynaklarca doğrulanmış değil.

New York Times gazetesi, Wen Jiabao'nun Başbakan olduğu son 10 yıl içerisinde aile üyelerinin toplam gelirinin 2,7 milyar dolara ulaştığını yazmıştı. Ancak başbakanın avukatları bu iddiaları reddetmiş ve Wen'in annesinin, eşinin, kardeşlerinin ve çocuklarının gelirlerinin kayıt altında ve tamamen yasal olduğu açıklamıştı.

Çin hükümeti de yaptığı açıklamada, New York Times gazetesinin Çin Başbakanıyla ilgili olarak "kötü niyetli" bir haber yaptığını söylemiş ve gazetenin internet sitesine Çin'den erişimler yasaklanmıştı.

Kimi uzmanlar bu araştırma talebinin, uzun süredir askıda olan, Çin'in üst düzey liderlerinin mal varlıklarının halka açıklanmasını öngören ve "güneş ışığı yasaları" adı verilen hukuki düzenlemenin başlatılması için bir fırsat olduğunu söylüyorlar.

Pekin Üniversitesi'nden Profesör Hı, şimdilik diğer üst düzey liderlerin de, kendileri hakkında böylesi bir soruşturma yapılmasını isteyeceklerini sanmadığını belirterek, "Başbakan Wen tüm mal varlığının açıklanmasını istese bile, 'saklı zenginlikleri olanlar' da dahil diğer olmak üzere, diğer üst düzey liderlerin Başbakan Wen'i izleyeceklerini düşünmüyorum. Bunun, toplumdaki tepkileri patlama noktasına götürebileceği dikkate alınacaktır." diyor.

Çin'de birkaç gün içinde başlayacak Komünist Parti kongresi sonrasında Wen Jiabao'nun, başbakanlığı, yardımcısı Li Keqiang'a devretmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanÇinHong Kong
Görüş Bildir