Umut Oran Sordu Davutoğlu Açıkladı: 'Beysbol Sopası Yakınlık Göstergesi'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den Erdoğan'a: Obama'nın elindeki beyzbol sopasının anlamı ne?

Umut Oran Sordu Davutoğlu Açıkladı

Umut Oran Sordu Davutoğlu Açıkladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama'nın, 30 Temmuz 2012’de Başbakan Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesi yaparken elindeki "beysbol sopası" ile poz vermesinin, "yakın ilişkinin göstergesi" olduğunu savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın, Beyaz Saray'ın resmi internet sitesine de konulan Obama'nın, Erdoğan'la telefon görüşmesi yaparken elinde beysbol sopası ile çekilmiş fotoğrafın diplomatik dildeki anlamına ilişkin soru önergesi Davutoğlu tarafından yanıtlandı.

Davutoğlu, Oran'ın fotoğrafın "diplomatik anlamına" ilişkin sorusuna "Obama'nın Beyaz Saray internet sitesine yüklenen fotoğrafına diplomatik bir anlam yüklenmesi, ancak muhalefet tarafından sergilenebilecek bir tavırdır. Bu sorunun muhatabının ise ABD tarafı olduğu düşünülmektedir" diyerek topu ABD’ye attı. Davutoğlu'nun söz konusu fotoğraf içinse şu açıklamayı yaptı:

"Sorunuzda üstü kapalı hakaret içerdiği kaydedilen bahse konu fotoğrafa ilişkin ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcü Yardımcısı, fotoğrafın yayımlanmasının yegâne amacının ABD Başkanı Obama'nın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile devam eden ‘yakın ilişkisine’ işaret etmek ve Suriye'de kötüye giden durum hakkında yaptıkları önemli konuşmaya dikkat çekmek olduğunu açıklamıştır. Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde konu hakkında girişimde bulunulmasına ihtiyaç dahi görülmemiştir."

Bakanlar kuruluna da beysbol sopası ile gitsin

Davutoğlu'nun yanıtını değerlendiren Umut Oran, Davutoğlu'nun beysbol sopalı pozun "yakın ilişkinin göstergesi" şeklinde açıkladığına dikkat çekerek, "Bundan sonra herhalde Bakanlar Kurulu'na giderken, Başbakan'a olan muhabbetini göstermek için beysbol sopasını yanından ayırmaz. Yine Erdoğan ve Davutoğlu bu fotoğrafı 'sevgi nişanesi' olarak gördükleri için olacak, herhangi bir girişimde bulunma ihtiyacı da hissetmemiştir" dedi.

ABD’ye değil elbette AKP'ye soracağım

Oran, Davutoğlu’nun önergesindeki bazı sorular için muhatap olarak ABD’yi göstermesini kınarken şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBakanlar KuruluBarack ObamaBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiRecep Tayyip ErdoğanSuriyeUmut Oran
Görüş Bildir