Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den 'Yüksek Yargı' Düzenlemesinin İptali İçin AYM'ye Başvuru

 > -

CHP, yüksek yargı düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun iptali için saat 12.00'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Yüksek Yargı Düzenlemesi Kabul Edildi - onedio.com
Yüksek Yargı Düzenlemesi Kabul Edildi - onedio.com

Yüksek yargıda düzenlemeler içeren Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

'İstanbul'da ölen 44 yurttaşın yası tutulmamış, iktidarın yargıyı da ele geçirelim mantığıyla hazırladığı tasarı dün gece yasalaştırılmıştır'

Başvurunun ardından gazetecilere açıklama yapan Levent Gök, şunları söyledi:

"İktidarın yangından mal kaçırmak suretiyle kendi siyasal amacına dönük olarak hazırlamış olduğu Danıştay ve Yargıtay üyelerinin sıfırlanmasına ve sıfırlandıktan sonra tekrar atanmalarına ilişkin kanunun, dün gece tamamlanan çalışmalardan sonra bugün saat 12 itibariyle iptal başvurusunu yapmış bulunuyoruz.

Ülkenin kan gölüne döndüğü bir anda, başka dünya ülkelerinde Türkiye ile ilgili yas tutulurken, Avrupa kupa maçlarında havalimanındaki saldırıyla ilgili olarak 1 dakika saygı duruşunda bulunurken, Meclis İstanbul’da ölen 44 ölen yurttaşın yasını tutmamış, bu yasın tutulması dahi engellenmiş ve iktidarın kendisine göre oluşturacağı bir yargı düzeninin sağlanması açısından hukuka, Anayasal düzenimize, dünyadaki tüm evrensel hukuk kuralların aykırı olarak bir kanun çıkarılmıştır. Bu kanun çıkarılırken yine İstanbul’da ölen 44 yurttaşımız ile ilgili yasımı içimizde yaşarken bunu toplumla yaşamamıza fırsat verilmemiş, ancak iktidar partisi şaşalı törenlerle bir bayram sevincini yaşayan törenlerde bulunmayı ihmal etmemiştir. Yazıktır. Türkiye nereye gidiyor? Türkiye tüm değerlerinden uzak mıdır?

'İktidar partisinin aceleci, olsun bitsin, yargıyı da ele geçirelim mantığıyla çıkardığı tasarı dün gece saatlerinde yasalaştırılmıştır'

İktidar partisinin aceleci, olsun bitsin, yargıyı da ele geçirelim mantığıyla çıkardığı tasarı dün gece saatlerinde yasalaştırılmıştır. Biz CHP olarak kanunların Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra 60 günlük süre içerisinde dava açılmasının hangi koşullarda olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu kanun daha dün gece çıkmıştır, Resmi Gazete’de yayınlanmamıştır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına gidecek ve Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Yayınlandıktan sonra tekrar bu davamızı açacağız.

Bu başvuruyla, Türkiye’de iktidar partisinin Anayasa’nın başlangıç ilkesinin, kuvvetler ayrılığına, hukuk devletine çok ağır bir fonksiyon gaspında bulunduğu gerekçesiyle Meclis’ten çıkarılan bu yasanın ağır bir şekilde sakat bir yasa olduğu ve yoklukla marur olduğu gerekçesiyle AYM’ye başvurmuş bulunuyoruz."

AA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiDanıştayİstanbulRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet MeclisiYargıtayonedio
Görüş Bildir