ÇHD'li 9 Avukat Tutuklandı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

ÇHD Operasyonunda 12 Tutuklama | Muhalifgazete

ÇHD Operasyonunda 12 Tutuklama | Muhalifgazete

ÇHD’li avukatlara, Grup Yorum üyelerine ve Yürüyüş dergisine yapılan baskınlarda dün geceki tahliyelerin ardından ilk tutuklama kararları da gelmeye başladı.

Mahkeme gözaltına alınanlardan 12′sinin tutuklanmasına, 7′sine adli kontrol uygulanmasına ve 10 bin TL para cezasına karar verdi.

Tutuklananların isimleri şu şekilde: Kamile Kayır, Şafak Yayla, Elif Sultan, Veysel Şahin, Yeliz Kılıç, Doğan Karataştan, Alişan Gül, Dursun Göktaş, Fatih Özgür, Leyla Arıcı, Mahir Bektaş ve Güven Usta.

Adli kontrol ve para cezasıyla serbest bırakılanlar ise, Halit Güdenoğlu, Ali Ekber Kalender, Utku Aykar, Necla Can, Barış Yüksel, Ahmet Denizer, Tuncer Gümüş.

Gözaltındaki avukatların sorgusu ise devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

'DHKP-C'de 12 Tutuklama | Posta

'DHKP-C'de 12 Tutuklama | Posta

Mahkemeye sevk edilen 29 kişiden 7'si 10 bin TL kefalet ve yurtdışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakılırken 12 kişi tutuklandı.

İstanbul'da düzenlenen terör operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 40'ı sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi'ne sevk edilmişti. Operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınıp İstanbul Eminiyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevkedilmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Efkan Bolaç Dışındaki 9 ÇHD'li Avukat Tutuklandı

DHKP-C operasyonu kapsamında gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından Efkan Bolaç dışında tüm isimler tutuklandı.

Tutuklanan isimler şöyle:

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD Genel Merkez Yöneticisi Oya Aslan , İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, İstanbul Şubesi yöneticisi Güçlü Sevimli , önceki Şube Başkanlarından Serhan Arıkanoğlu, ÇHD üyeleri Ebru Timtik , Barkın Timtik , Naciye Demir ve Şükriye Erden

Avukat Güray Dağ ve Gülvin Aydın ise dün savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ÇHD avukatlarının gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada şüphelileri "Kozmik bilgileri kodlayarak başka ülkeler lehine ajanlık yapmak"la suçlamış ve avukatların mesleki faaliyetleri nedeniyle değil, "örgüt yöneticisi ve üyesi" oldukları şüphesiyle gözaltına alındıklarını söylemişti.

Emniyet'in açıklamasına cevap veren ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı , açıklamayı ciddiye almadığını belirterek, "Yeni öğrendikleri kelimeleri cümle içerisinde kullanıp, 'ne güzel konuştum' diye aferin bekleyen bir zeka düzeyi ile karşı karşıyayız" demiş ve eklemişti:

"Adalet istemiyoruz, onun için zaten kendimiz mücadele ederiz. Ama hiç değilse biraz saygın davranmaya çalışın, soruşturmanıza sahip çıkın, yalan söylemeyin, seviyeyi düşürmeyin." (EKN)

Bianet

Haberin Tamamı İçin:

ÇHD'li Avukatlar Tutuklandı

ÇHD'li Avukatlar Tutuklandı

DHKP-C operasyonları kapsamında gözaltına alınan 10 avukattan dokuzu mahkeme tarafından tutuklandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince geçtiğimiz cuma günü 7 ayrı ilde DHKP-C’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 10 avukattan, 9'u tutuklandı.

Tutuklananlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile derneğin İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da var. Hakimlik, avukat Efkan Bolaç'ın ise serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu arada savcılık katında bekleyen avukatlar ile yakınları sloganlarla ve alkışlarla verilen kararı protesto etti.

Haberin Tamamı İçin:

Karardaki 'tarihi' acayiplik!

DHKP-C operasyonu kapsamında gözaltına alınan 10 avukattan 9'u tutuklandı. Tutuklama kararının yazıldığı kağıttaki tarih hatası ise dikkatlerden kaçmadı...

gazetevatan.com / AA
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin talimatı üzerine terör örgütü DHKP-C’ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 10 avukattan 9’u tutuklandı.

Tutuklanan avukatların isimleri şöyle:

ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay, ÇHD İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Güçlü Sevimli, Naciye Demir, Şükriye Erden, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Serhan Arıkanoğlu, ÇHD Ankara Şube yöneticisi avukat Betül Vangölü Kozağaçlı...

Hakimlik, avukat Efkan Bolaç’ın ise serbest bırakılmasına karar verdi. Bu arada savcılık katında bekleyen avukatlar ile yakınları sloganlarla ve alkışlarla verilen kararı protesto etti.

'TARİHİ ACAYİPLİK!'

Tutuklama kararlarının yazılı olduğu kağıttaki tarih hatası dikkatlerden kaçmadı.

DHKP-C operasyonu kapsamında gözaltına alınan 10 avukattan 9'u tutuklandı. Tutuklama kararının yazıldığı kağıttaki tarih hatası ise dikkatlerden kaçmadı...

Haberin Tamamı İçin:

ÇHD Başkanı tutuklandı

DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan ÇHD Başkanı Kozağaçlı tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin talimatı üzerine terör örgütü DHKP-C'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan ve savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 10 avukattan 9'u tutuklandı.

Tutuklananlar arasında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile derneğin İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da var.

Hakimlik, avukat Efkan Bolaç'ın ise serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu arada savcılık katında bekleyen avukatlar ile yakınları sloganlarla ve alkışlarla verilen kararı protesto etti.

İSTANBUL / AA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlişanAnkaraAydınGrup YorumİstanbulTerör
Görüş Bildir