Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Casusların Tehlikeli Dünyasında Kullanılan 21 Çok Gizli Cihaz

-

Casuslar hakkında bildiklerimiz çoğunlukla sinemadan. Ancak BuzzFeed'de karşımıza çıkan bu aletler gerçek casus dünyasının filmlerden pek de farklı olmadığını gösteriyor.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/gabrielsanchez/...

1. Düğme kamerası, model F-21, 1970'ler civarı.

'Ajax' kod adıyla bilinen bu cihaz normal bir ceketin içine saklanırdı. En yaygın olarak SSCB, Avrupa ve ABD'de kullanıldı. Kameranın deklanşörü ceketin cebinde bulunur ve aktive edildiğinde düğmeye benzeyen lensten fotoğraf çekerdi.

2. Köpek kakası radyo vericisi, 1970'ler civarı.

Bu gizli verici kimsenin dokunmak istemeyeceği bir şeyin içine gizlenmişti: Kaka. 1970'lerde CIA tarafından üretilen cihaz keşif ve hava saldırılarını koordine etme amaçlı radyo sinyalleri yayıyordu.

3. Gizlenmiş siyanür haplarıyla dolu gözlük, 1975–1977 arası.

Her operasyon planlandığı gibi gitmeyebilir. Tehlikeye düşen bir görev olursa CIA ajanı işkence yerine ölümü seçer, gözlüğün kenarını çiğnerdi.

4. Ruj tabanca, 1965'ler civarı.

Bu sıradan görünümlü ruj Soğuk Savaş zamanında KGB tarafından tasarlandı ve 177 kalibrelik ölümcül bir ateşleme gücüne sahipti.

5. Ağaç kütüğü dinleme cihazı, 1970'lerin başı.

CIA tarafından tasarlandı. Sovyet üslerinin yakınına yerleştirilmesi ve gizli radyo yayınlarını yakalaması amaçlandı. Elde edilen veriler CIA üssüne uydular sayesinde iletiliyordu.

6. Rektal alet seti, 1960'lar.

CIA tarafından kullanıldı. Tasarım amacına göre bu set casusun göden bağırsağına yerleştirilirdi, böylece elle aramalarda ortaya çıkmazdı.

7. Güvercin kamera, 1916–1917.

Düşman koordinatlarını belirlemek için Almanlar tarafından 1. Dünya Savaşı'nda kullanıldı. Kamera zamanlayıcıyla ayarlanırdı ve güvercinler düşman bölgesine uçurulurdu. Döndüklerinde elde edilen verilerle savaş stratejileri belirlenirdi.

8. Patlayıcı su matarası, 1942–1945.

2. Dünya Savaşı sırasında ABD ordusu istihbarat subayları bu patlayıcı içeren matarayı yanlarında bulundururdu.

9. Patlayıcı kömür ve kamuflaj seti, 1942–1945 civarı.

Bu kömür parçası OSS (ABD) taarfından 2. Dünya Savaşı sırasında tasarlandı. Boş duran merkezinde patlayıcı bulunurdu, yanında da ajanlara aleti yerel kömürün tam rengine boyayabilmeleri için kamuflaj seti verilirdi. Eğer düşman subayları farkında olmadan kömürü ateşe atarlarsa patlardı.

10. El feneri silahı, 1930'lar.

Bu cihazı üretenin kim olduğu konusunda pek fazla bilgi olmasa da çalışan bir el feneri aynı zamanda bir silah.

11. Oyuk metal para, 1950'ler–1990'lar arası.

Oyuk metal paralar casuslukta yaygındı. Mikrofilmler için gizli bir yer imkanı sağlayan bu cihaz üzerindeki küçük bir deliğe sokulan iğneyle açılıyordu.

12. Topuk vericili ayakkabı, 1960'lar–1970'ler arası.

Romanya Gizli Servisi tarafından ABDli bir diplomattan çalınan bu ayakkabı gizli bir mikrofon ve verici bulunduruyordu.

13. Kameralı kol saati, 1949 civarı.

Batı Almanya'da tasarlanan bu cihaz 8 fotoğraf çekebilme kapasitesine sahipti. Kamera kadrajlı üretilmediği için düzgün bir fotoğraf çekebilmek beceri ister.

14. Sigara paketinde gizli kamera, 1960'lar.

Başta süslü bir sigara paketi gibi görünen cihaz Stasi (Almanya) tarafından üretildi. Gerçek sigaralardan birini çekerken aynı zamanda fotoğraf çekmeyi de sağlayan bir mekanizma içeriyordu.

15. Eldiven tabanca, 1942–1945.

Amerikalı Donanma İstihbarat Bürosu tarafından geliştirilen bu tabancayı ateşlemek için en üstteki pistonu çekmek gerekliydi.

16. Pipo tabanca, 1939–1945.

İngiliz Gizli İstihbarat Servisi tarafından üretilen bu tabanca sıradan bir pipo gibi görünürken içinde ölümcül bir silah barındırıyordu.

17. Maymuncuk kalem, 1970'ler.

ABD istihbaratı tarafından üretilen bu cihaz standart bir kapı kilidini açabilmek için gerekli her türlü malzemeyi barındırıyordu.

18. Kaçış botları, 1939–1945.

Bu akıllı botlar İngiliz MI9 pilotları tarafından giyilmiştir. Üstleri çıkarılınca yerel halka karışabiliyorlardı.

19. Gaz suikast silahı, 1950'ler.

KGB tarafından tasarlanıp Sovyet ajanı Bogdan Stashinsky tarafından gazeteye sarılarak Ukraynalı karşıt görüşlülere suikast düzenleme amaçlı kullanılmıştır

20. Anahtar kopyalama seti, 1960'lar.

Bu set CIA ajanlarına anahtarların şeklini çıkarıp kalıba dökebilmeleri için üretilmiştir.

21. Gecikmeli yangın kalemleri, 1943–1945

www.buzzfeed.com

2. Dünya Savaşı sırasında OSS (ABD) tarafından üretilen bu cihaz kalem kutusu olarak görünmekle beraber gecikmeli bir yangın çıkarma sistemine sahipti, böylece aktive edildikten sonra ateşlenmeden önce ajan güvenli bir yere kaçabiliyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adnan-tas2

Böcek Tarama nedir? Dinleme, izleme, takip gibi casus cihazların imhasını yapan bir hizmettir. Böcek arama ve tarama işlemleri için;

handenurr

benim anlamadığım şey sessiz olarak nasıl fotoğraf çekilebilindiği ve odaklamanın vizörden bakmadan nasıl ayarlandığı... mesela 1. fotoğraftaki düğme makinede, uzaktan kumanda üzerinden diyafram ayarı yapılabiliyor galiba. 2.8 diyaframda nasıl fotoğraf çekilecek? hadi otomatik odaklama yapıyor diyelim, günümüz teknolojisiyle üretilen makineler bile çoğu zaman yanlış odak yapabiliyor. bu eski makineler %100 doğru odak yapabiliyor muydu? bir de o perdenin sesini karşı taraf duymayacak mı? hadi uzaktan çekti diyelim, bu kadar küçük tele lens olabilir mi? ilk dijital fotoğraf makinesi de 70'lerde yapılmış, ama birden bire o kadar küçülebileceğini tahmin etmiyorum... kafamda deli sorular :)

bioshock

yada o yillardaki teknolojilerini prestijli gostermek icin yayinladiklari sahte belgeler :)

b.buz.dip

Belki de teknoloji sandığımızdan daha ileride ancak biz "normal" insanlarla,hepsini eş zamanlı olarak paylaşmadıkları için cihazları,ilk bulunuşundan,yıllar yıllar sonra yeni bir ürün olarak görüyoruz.Misal yeni çıkan Samsung Galaxy A7'nin aslında -atıyorum- 15 yıl önce bulunduğunu düşünün.

handenurr

dediklerinizde haklı olabilirsiniz, o zaman günümüzdeki halk olarak 50 yıl öncesinin teknolojisine ulaşamamış oluyoruz :)

so-far-so-good

#6 götüne güvenmeyen ajan olmasın demişler

Gizli Kullanıcı

Ayakkabıların Amerikan ajanından Romanyalı bir ajan tarafından çalınmasına ne demeli peki? :D

Görüş Bildir