Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugünü Anlamak İçin - Yücel Kayıran

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bugünü Anlamak İçin - Yücel Kayıran

Bugünü Anlamak İçin - Yücel Kayıran

Cemal Bâli Akal’ın yayına hazırladığı, Machiavelli, Makyavelizm ve Modernite , felsefe tarihine ilişkin bir problemi gündeme getirmekten çok, aynı zamanda günümüze ilişkin siyasal bir problemi tartışan yazılardan oluşuyor. Özellikle son yıllarda siyasetin değişen çehresini, örneğin demokrasinin buyrukçu ve savaşçı bir liderin önderliğinde devletin sağlığını koruma siyasetine dönüşmesini anlamak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap bu.

2013, Machiavelli’nin Hükümdar ’ının 500. yılı. Akal’ın “Önsöz”de verdiği bilgiye göre, Floransa’da, Hükümdar ’ın 500. yılı nedeniyle büyük bir Machiavelli etkinliği düzenlenecek. Bu etkinliğin yöneticisi, aynı zamanda bir Machiavelli uzmanı olan Enzo Baldini, 2013 etkinliğine kadar, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde birkaç yıldır gerçekleştirilen bir dizi Machiavelli etkinliğinin de yaratıcısı. Akal’ın belirttiğine göre, Baldini, 2010 yılında, İstanbul’da gerçekleştirilen “Makyavelizm ve Modernite Sorunu. Türkiye’de Machiavelli ve Makyavelizm” başlıklı uluslararası sempozyumun da fikir babası.

İşte, Machiavelli, Makyavelizm ve Modernite ’de yer alan yazılar, bu sempozyumda sunulan bildiri metinlerinden oluşmakta. Kitapta, Enzo Baldini, Cemal Bâli Akal, Levent Yılmaz, Solmaz Zelyüt, Ozan Erözden, Tülin Bubin, Türker Armaner, Luiigi Mascilli Migliorini, Silvio Suppa, Mark Youssim, Kaan H. Ökten’in bildiri metinleri yer almaktadır.

Kitabı oluşturan bildiri metinlerinin alt planda dile getirdikleri temel problem, Hükümdar ’ın nasıl olup da birbirinden farklı ve giderek Machiavelli’inin siyaset düşüncesinden uzaklaşan fikirlere yol açmış olmasıdır. Dolayısıyla bugün yapılması gereken, Hükümdar ’ın yayımlanışının 500. yılında Machiavelli’nin siyaset düşüncesiyle, bugün Makyavelizm adıyla yaygınlaşan anlayışlar toplamının birbirinden ayırt edilmesidir.

Uyuşturucu kaçakçıları için Machiavelli

Baldini’ye göre, Machiavelli’nin imgesiyle ilgili olarak, bugün çığrından çıkmış bir durum söz konusu. Bu imgelerden biri, Machiavelli’nin popülerleştirilerek modernleştirilmesinden ve yaygınlaştırılmasından kaynaklanıyor. Baldini, Machiavelli’yle ilgili olarak son çıkan şu yayınlara dikkat çekiyor: Uyuşturucu Kaçakçıları İçin Machiavelli, Kadınlar İçin Machiavelli. Cinslerin Karşılaşmasında Strateji ve Taktik, Çocuklar İçin Machiavelli. İktidar Üzerine Bir Alfabe, Daha İyi Dövüşmek İçin Machiavelli. Machiavelli imgesini, düşüncelerini ve kitaplarını kullanan ve tarihsel bağlamdan yoksun “modern Machiavelli” söz konusu burada. “Uyuşturucu kaçakçılarıyla mücadele etmek için Machiavelli ne öğretebilir?” Baldini’ye göre, böyle bir Machiavelli imgesi, yani “başkalarını ikna etmek, koşullandırmak ve yönetmek gerektiğinde, kendini kurtarmak” veya edimini kabul edilebilir göstermek için bir Machiavelli yaratma durumu bizim çağımıza ait. Ama daha önemli vahim durum, Baldini’ye göre, günümüzde yeni bir Makyavelizm yaratılmasında ortaya çıkmaktadır. Ona göre, bu yeni Makyavelizm, modern demokrasinin, uygun biçimde maskelenmiş buyrukçu ve kararlı bir liderin önderliğinde şekillenmesini hedef edinmektedir. Bu Makyavelizm’e göre, bugün “gerçekten de, çağdaş demokrasilerin, güçlü ve karar verici, kamuoyunu şekillendirebilecek, kurumsal seçkinleri yönetebilecek ve bunu da Devlet’in sağlığını ve yararını korumak için yapabilecek liderlere ihtiyaç vardır.” Başka bir deyişle, acıma duygusu ve maddecilikle zayıflatılmış savaşçı ruhun yeniden canlandırılması ve bunun için de savaşçı ve buyrukçu lidere, yani Hükümdar-Başkan’a/Başbakan’a gereksinim vardır. Bu Makyavelizm’e göre, böyle bir “Hükümdar-Başkan’ın, başlıca düşmanları parlamentolar, adalet kurumları ve kamuoyudur.” Baldini, bu yeni Makyavelizm’in, özellikle Amerika’da, orada da hem akademik kurumda hem de kimi devlet kurumlarında şekillenmekte oluşuna dikkat çekiyor.

Yeni Makyavelizm’in kuramsal temelinde, Kudüs-Atina karşıtlığının sıkı muhalifi olan Leo Strauss’un yer alması dikkat çekici.

Makyavelizm’in bugün böyle yeniden üretilmesinde belirleyici olan teorik neden, Baldini’ye göre, Machiavelli’nin, siyasi modernitenin kurucusu olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Oysa Machiavelli, siyasi modernitenin kurucusu ve ilk temsilcisi olarak kabul edilemez. Cemal Bâli Akal’ın bildiri metni tam da bu bağlam bakımından önemlidir. Akal’a göre, Machiavelli, iki teorik bağlam çerçevesinde siyasi modernitenin kurucusu ve temsilcisi olarak kabul edilemez. Ona göre, Machiavelli, modern devleti değil, hükümdarı düşünen bir siyaset kuramcısıdır. Başka bir deyişle, Machiavelli, modern devletin nasıl olması gerektiğini değil, her devirde, yani tarih içinde hükümdarın nasıl olanaklı olduğunu, tarihten verdiği örneklerle, hükümdarın, “sütten çıkmış ak kaşık olmadığını” irdelemektedir. İkinci olarak; Akal’a göre, Machiavelli, “meşruiyet sorunuyla” ilgilenmediği için, siyasi modernitenin kurucusu veya temsilcisi olamaz. Çünkü ona göre, “modern olmak, modern meşruiyet düşüncesiyle yoğrulmaktan geçer.” Hükümdar, güç ilişkilerinin ne hukuksal temelini ne de meşruluğunu sorun edinir, o, sadece meşrulaştırılmamış güç ilişkilerini anlatır.

Migliorini’nin bildiri metninden öğrendiğimize göre, Hükümdar ’ın, İslam dünyasındaki ilk çevirisi, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılmış. Çeviri kitaplaşmamış ama Paşa’nın, Hükümdar’ı, İbn Haldun’un Mukaddimesi yanında pek değerli bulmadığı söyleniyor. Fakat Kavalalı çeviriyi okumuş. Bu, önemli bir bilgi. Bize, Kavalalı’nın İstanbul’a karşı isyanında Hükümdar ’ın bir etkisinin olup olmadığını düşünme fırsatı veriyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanİstanbulKitapMısırUyuşturucudizikadınlar
Görüş Bildir