Güvenlikçi Sayımız 6 Ülkenin Askerini Geçti

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bu Adamlar Orduya Fark Attı!

Bu Adamlar Orduya Fark Attı!

217 bin kişi orduya fark attı!

Son yıllarda hızla gelişen özel güvenlik sektörü büyümeye devam ederken, Türkiye sahip olduğu yaklaşık 217 bin özel güvenlikçi sayısıyla Avusturya, Belçika, Portekiz, Hollanda, Norveç ve Çek Cumhuriyeti ordularının toplam asker sayısını bile geride bıraktı.

Tüm Özel Güvenlik Dernekleri Federasyonu Başkanı Bülent Perut, özel güvenlik sektörünün Avrupa Birliği (AB) ve ABD'de özellikle 11 Eylül olaylarının ardından ciddi bir ivme kazandığını, bu gelişmeyle bugün bütün dünyada özel güvenlik hizmetinin verilmeye başlandığını söyledi. Perut, ''Bu olaylardan sonra hem özel güvenlik hem de insanların, devletlerin güvenliğe bakış açısındaki değişim, hayatın her ortamında hissedilmeye başlandı'' dedi.

6 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR

Perut, sektörün son yıllarda kazandığı ivmeyle hızlı bir büyüme yaşadığının altını çizerek, ''Sektörün ekonomik büyüklüğü konusunda elde yeterli veri bulunmamasına rağmen genel olarak 3 ile 6 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyoruz'' dedi.

Sektörün ''sadece istihdama katkı yaptığı'' gibi yanlış izlenimler olduğunu belirten Perut, özel güvenlik sektörünün başta tekstil ve turizm olamak üzere diğer birçok sektöre katkıda bulunduğunu ifade etti.

604 BİN KİŞİ KİMLİK SAHİBİ

Perut, Türkiye'de 2004 yılında 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un yürürlüğe girmesiyle resmiyet kazanan sektörde, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı verilerine göre, şu anda 1430 faaliyet izni verilen özel güvenlik şirketi ile özel güvenlik görevlisi yetiştiren 737 eğitim kurumu bulunduğunu bildirdi.

Türkiye'de özel güvenlik sertifikalı 886 bin kişi olduğunu, özel güvenlik kimliğine sahip kişi sayısının 604 bine yaklaştığını bildiren Perut, ''Şu anda aktif olarak çalışan özel güvenlik görevlisi sayısı 217 bin kişi'' ifadesini kullandı.

'BANKA KREDİSİ ALAMIYORUZ'

Perut, istihdama bu kadar faydası olan sektöre yönelik bir devlet desteği olamadığını hatta tahsilat sorunu nedeniyle ödeme güçlüğü yaşayan şirketlere bankaların kredi dahi vermediğini öne sürdü. Bülent Perut, şu görüşleri dile getirdi:

Haberin Tamamı İçin:

Güvenlikçi sayımız 6 ülkenin askerini geçti

Güvenlikçi sayımız 6 ülkenin askerini geçti

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiAvusturyaBelçikaÇek CumhuriyetiNorveçPortekiz
Görüş Bildir