Boston'da 'Katil' Düdüklü Tencere

 > -

Boston Maratonu'nda 2 Patlama

Dünya’nın en prestijli koşularından biri olan Uluslararası Boston Maratonu, bu yıl kana bulandı. Yarışın finiş çizgisi yakınlarında kaynağı belirsiz iki patlama meydana geldi. Patlama çoğunluğu seyirci en az 60 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Kısa aralıklar meydana gelen patlamaların ardından bazı maratoncularla çok sayıda seyirci yere yığıldı. Kentin üzerinde büyük beyaz bir duman yayılırken, çok sayıda polis ve sağlık görevlisi bölgeye koştu. Ambulanslar yaralıları, maraton için kurulan sağlık çadırına götürürken, en az altı seyircinin yaralarının ağır olduğu ve hastaneye götürüldüğü açıklandı. Uzmanlar patlamaya gaz sıkışmasının yol açmış olabileceğini belirtiyor. Uluslararası Boston Maratonu 115 yıldır koşuluyor.

Haberin Tamamı İçin:

Boston Maratonu'nda Patlama: Fox News, Üç Kişinin Öldüğünü Duyurdu

Bugün düzenlenen Boston Maratonu'nun bitiş çizgisine yakın bir noktasında iki patlama gerçekleşti.

Boston Globe'nun haberine göre bitiş çizgisine yakın bir noktada iki patlama gerçekleşti. Olay yerindeki görgü tanıklarının ifadelerine göre onlarca insan ağır bir şekilde yaralandı.

Polis hemen olay yerini sararken, yarışa devam eden atletler engellendi. Görgü tanıkları "Her yerde kan vardı. Çok büyük bir patlamaydı. Hayatını kaybeden insanlar olabilir" dedi.

Yetkiller bitiş çizgisi ve etrafını boşaltırken daha fazla patlayıcı olup olmadığını bilmediklerini ifade etti.

İlk gelen haberlere göre en az 12 kişi olayda yaralandı.

New York polisi, anti-terör timlerininin Manhattan'daki önemli noktalara intikal ettiğini söyledi.

Fox News, hayatını kaybeden üç kişi olduğunu duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Biden'dan Boston Maratonu'ndaki Patlama Hakkında Resmi Açıklama

Dünya’nın en prestijli koşularından biri olan Uluslararası Boston Maratonu'nda meydana gelen iti patlama sonrası ilk resmi açıklama ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'dan geldi.

Biden "Dualarımız patlamada zarar görenlerle birlikte. ...

Haberin Tamamı İçin:

Boston Maratonu Kana Bulandı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Patlama sonrası olay yerinden görüntüler...

İlk patlama amatör bir kameraya böyle yansıdı...

Patlama anı kamerada...

Boston Maratonu'na Bombalı Saldırı: İki Suudi Vatandaşı Gözaltında İddiası

ABD'de yapılan Boston Maratonu sırasında bitiş çizgisi yakınlarında iki ayrı patlama meydana geldi. Boston Polisi olayda 3 kişinin öldüğünü, 17'si ağır 140'tan fazla kişinin yaralandığı bildirdi.

Bu yıl 117'incisi yapılan Boston Maratonu'nda, binlerce sporcu bitiş çizgisini geçtikten iki saat sonra eş zamanlı iki patlama meydana geldi.

Biri 8 yaşında bir çocuk 3 kişi hayatını kaybetti. 141 kişi de yaralandı. Yaralıların 17'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Maratona katılan Rasim Musal ve Sadık Tokgöz isimli iki Türk vatandaşının patlama öncesi bitiş çizgisini geçtiği ve saldırıdan yara almadan kurtulduğu öğrenildi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden olayla ilgili bombalama ifadesini kullandı. Amerikan polisi, Washington ve New York'ta güvenlik seviyesini yükseltti. Beyaz Saray'ın önüne güvenlik kordonu çekildi.

ABD'li üst düzey emniyet kaynakları Boston'daki patlamadan sonra iki ayrı patlama düzeneği daha bulunduğunu ve bunların etkisiz hale getirlidğini açıkladı.

Boston polisi, ayrıca John Fitzgerald Kennedy Kütüphanesi'nde de patlama olduğunu ve yangın çıktığını ancak ölen olmadığını açıkladı.

Art arda meydana gelen kuvvetli patlamalar sırasında, arkadan gelen diğer koşucuların yarışa devam ettiği kaydedildi.

Boston polisi, vatandaşları kapalı alanlardaki kalabalık yerlerde durmamaları konusunda uyardı.

CNN TÜRK adına Barbaros Tapan'ın edindiği bilgilere göre 117´incisi düzenlenen ve 27 bin kişinin koştuğu maratonda bitiş noktasına yaklaşılırken şiddetli bir şekilde iki patlama yaşandı.

Patlama Boston saati ile yaklaşık 14:45 civarında Fairmont Capley Hotel´in yakınında bulunan bir restauranın önünde gerçekleşti.

Şiddetli bir biçimde 2-3 saniye aralıkla patlayan bombaların ardından ortalığı büyük bir duman kapladı.

Patlamayı yaşayan görgü tanıklarından Marilyn Mıller, "Tam olarak bitiş çizgisine yakın bir yerde duruyorduk, arkadaşlarımız vardı maratonda koşan, onların da bitirmesini beklerken çok şiddetli bir patlama oldu. Bize çok yakın olan bir yerde. Bir anda ortalık toz duman oldu. Hiçbir şey göremiyorduk, çığlıklar, bağrışmalar kullağımda çınlıyordu. Hhemen ikinci patlama oldu bizim olduğumuz yerden 50 metre uzaklıkta. Etrafımız yaralı insanlar ile doldu bir anda, herkes panik bir şekilde ne yapacağını şaşırmış bilinçsizce sağa sola koşuyordu. Kelimenin tam anlamı ile felaketti, ben buradan yara almadan nasıl kurtuldum, bilmiyorum."

Irak ve Afganistan'da kullanılan bomba

NBC, üç farklı kaynağa dayandırarak, patlamaların "IED" yani yol kenarı patlayıcı düzenek tipindeki bombalara benzediğini duyurdu. IED'ler ağırlıklı olarak ırak ve afganistan'da kullanılan ve abd askerlerinin çok sayıda kayıp vermesine neden olan bir patlayıcı düzeneği tipi. Terör alarmı

ABD'nin Boston kentindeki maraton sırasında meydana gelen patlamaların ardından ülke genelinde geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Boston polisi, düzenlediği basın toplantısında, eş zamanlı iki patlamanın ardından JFK Kütüphanesi yakınlarında bir patlamanın daha meydana geldiğini ancak bunun önceki ikisiyle bağlantılı olmadığını düşündüklerini belirtti.

Halkı, evlerinde beklemeleri ve mecbur olmadıkça sokağa çıkmamaları konusunda uyaran polis, patlama hakkında bilgisi olanların telefonla kendilerine bilgi vermelerini istedi.

Polis, maratona yönelik daha önceden herhangi bir tehdit algısının olmadığını, bazı kişilerin sorgulandığını ancak halen gözaltında kimsenin bulunmadığını kaydetti.

Öte yandan, New York, Washington DC, Los Angeles ve San Francisco'da güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi.

New York'tan Boston'a düzenlenen uçak seferlerinde de aksamalar meydana geldiği kaydedildi.

Haberin Tamamı İçin:

Boston Maratonu'nda Neler Oldu? - Kare Kare Fotoğraflar

Boston Maratonu'nun bitiş çizgisine yakın bir noktasında iki patlama gerçekleşti. Patlama sonrasında neler oldu? Patlamadan iç acıtan görüntüler...

Uyarı: Aşağıdaki galeri bazı okuyucularımız için rahatsız edici görüntüler içerebilir.

Türk Atlet: 'Boston'da Haykırışları Duydum'

Türk atlet ve eşi Boston'daki patlamada yaşanan dehşet anlarını anlattı.

ABD'nin Boston kentinde patlamaların meydana geldiği maratona katılan Türk atlet Seyhan Civanlar, olaydan dakikalar önce tamamladığı yarış alanında yaşanan dehşet anlarını anlattı.

Civanlar, ''Maalesef oradaydım. Eşim Mehmet Reha Civanlar ve oğlum Ersin de beni izlemek için alanda bulunuyordu'' dedi.

Yarışçıların akın akın geldiğini kaydeden Civanlar, patlamalardan sonra çok yüksek sesli haykırışları duyduğunu ve ilk aklına gelenin havai fişek olduğunu söyledi.

Maratona katılan eşini izlemek için ABD'ye gelen Mehmet Reha Civanlar da yaşadıklarını şöyle özetledi:

''Oğlum ile birlikte eşimi bekliyordum. Patlamadan hemen önce önümüzden geçti. Biz de kendisini karşılamak için bitiş çizgisinin arkasına doğru yürüdük. Bu sırada patlama olmuş. Bir binanın içine girmiştik. Dışarı çıktığımızda ortalık bağrış çağrıştı. Bomba patladı dediler. Telefonlar kesilmişti. Çok endişelendik. Neyse ki Seyhan salimen geldi. Neyse ki Allah'a şükür bize bir şey olmadan atlattık.''

Haberin Tamamı İçin:

Bombalar Düdüklü Tencereden Çıktı

Boston'da düzenlenen bombalı saldırıların ayrıntıları ortaya çıkıyor. Düdüklü tencereye konulan bombaların tesirlerinin artması için metal parçalar ve çivi kullanılmış.

ABD'nin Boston kentinde düzenlenen ve 3 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bombalı saldırıda yaralananların vücutlarından çivi ve metal parçaları çıkarıldığı bildirildi.

Yetkililer, saldırının ardından 176 yaralının kentteki hastanelere kaldırıldığını, 17 kişinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Boston Çocuk Hastanesi Travma Merkezi Müdürü David Mooney, yaralı çocukların vücudundan metal parçaları çıkardıklarını, bacağından yaralı 2 kız çocuğunun durumunun ciddiyetini koruduğunu belirtti.

Saldırının ardından 31 yaralının gönderildiği Massachusetts Hastanesi'nin yetkilileri ise 4 kişinin bacağını kesmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Öte yandan, saldırılarda kullanılan bombaların, düdüklü tencerelere konulduğu belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, saldırganların bomba yapmak için 6 litrelik düdüklü tencere kullandıklarını söyledi. Patlayıcı madde doldurulan düdüklü tencerelerin, daha sonra içlerinde metal parçaları ve çivi bulunan siyah, spor çantaların içine yerleştirildikleri ortaya çıktı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından Temmuz 2010'da yayımlanan bir rapora göre, bu tür bombalar, genellikle Afganistan, Hindistan, Nepal ve Pakistan'da kullanılıyor. Mayıs 200'da New York'taki Times Meydanı'na bırakılan 3 patlayıcıdan biri de düdüklü tencereye konulmuştu.

Times Meydanı'ndaki saldırı girişimini üstlenen Taliban, Boston'daki saldırıyla hiçbir bağlantısının olmadığını ileri sürdü.

Boston'da Yurtseverler Günü kutlamaları çerçevesinde yaklaşık 23 bin kişinin katılımıyla düzenlenen maratonun bitiş çizgisi yakınlarında 10 saniye arayla patlayan iki bomba, biri 8 yaşında 3 kişinin ölümüne, 176 kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

FBI Boston Bombasıyla İlgili Detayları Açıkladı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın yürüttüğü soruşturmada elde edilen, Boston Maratonu sırasında kullanılan bombaya ait görüntüler patlayıcının niteliğiyle ilgili soruları aydınlattı.

Soruşturma sırasında tespit edilen ve basına dağıtılan görüntülerde, içine bir düdüklü tencere yerleştirilmiş siyah bir sırt çantası görülüyor.

Saldırılarda biri sekiz yaşındaki bir çocuk olmak üzere üç kişi ölmüş, 170'ten fazla kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyla ilgili ilk açıklamalarında 'terör eylemi' tanımından kaçınan Obama bu kez, "Bombalar masum sivilleri hedef alırsa, bu terör eylemidir" dedi.

ABD Başkanı saldırının ardında iç ya da dış bir örgüt, ya da 'art niyetli bir bireyin' olup olmadığının bilinmediğini vurguladı.

FBI Özel Ajanı Richard DesLauriers, düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgide, patlayıcının düdüklü tencere içine metal parçaları ve çiviler doldurularak yapıldığını söyledi.

DesLauriers, soruşturmanın henüz ilk aşamalarında olduğunu; saldırıyı henüz üstlenen olmadığını ve saldırının saikleri konusunda her türlü ihtimali değerlendirdiklerini de belirtti.

DesLauriers, olay bölgesinde şüpheli davranışlarda bulunan birini görenlerin bilgilerini polisle paylaşmalarını da istedi.

FBI ajanı, "Birileri, bunu kimin yaptığını biliyor" şeklinde konuştu.

Associated Press, soruşturmayla bağlantılı bir kaynağa dayandırarak verdiği haberinde, 7.2 litrelik düdüklü tencerelere yerleştirilen bombada metal parçaları ve çivilerin de kullanıldığını duyurdu.

Kaynak, bombaların siyah sırt çantalarına yerleştirilerek yere bırakıldığını da söyledi.

BBC'nin Kuzey Amerika Editörü Mark Mardell, Amerikalıların, Boston saldırılarından dolayı genel olarak üzgün olduklarını ancak bu saldırının 11 Eylül gibi bir Amerikan vatanseverliği dalgası yaratmadığını söylüyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

FBI, Boston’da patlayan bomba düzeneğinin konulduğu düdüklü tencere ve çantanın fotoğrafını yayınladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaHindistanIrakKatilPolisTerörolay
Görüş Bildir