Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birinci Dünya Savaşı Sırasında Noel Kutlamalarının Nasıl Olduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?

20PAYLAŞIM

Her yıl televizyonlarda veya gününe denk gelmişse yurtdışı seyahatlerinde görürüz. Noel her daim büyük bir coşku ve huşu içinde batı dünyası tarafından kutlanır. Fakat dünya felaketlerinden Birinci Dünya Savaşı sırasında bu kutlamalarda ne gibi değişiklikler olmuştu? Bunları sizin için topladık.

Kaynak: http://www.historyextra.com/feature/firs...

Noel Hediyelerinin Seçimi Nasıldı?

Savaş hali. Hem de oldukça yıkıcı bir savaştan bahsediyoruz. Haliyle bu gerginliğin hediyelere de yansıdığını görmekteyiz. Bir politika sonucu mudur bilinmez ama yapılan araştırmalar o dönem çocukların tercih ettiği hediyeleri, oyuncak silahlar, asker kıyafetleri, oyuncak askerler gibi savaşı hatırlatan hediyeler olduğunu ortaya koyar.

Peki yetişkinler ne alırdı? Onlar ise cephedeki tanıdıklarına tanımadıklarına gönderilebilecek şeyleri seçerdi. Bazen sigara, bazen çikolata bazense eldiven. Cephedeki askerlerin işine yarayacak ne varsa, aklınıza ne gelirse onlar.

Hediyeler ve Mesajlar Cepheye Nasıl Ulaştırılırdı?

Hediyeler alındı. İyi dilek mesajları hazırlandı. Peki aileler bunları cephedeki yakınlarına nasıl gönderecekler?

Burada devreye ordu postacıları girmekte. Hatta o dönem yılbaşı hediyelerini getiren postacılara "Haki Renkli Noel Baba" lakapları dahi takılmış.

1914 Noel'inde Batı Cephesinde Yaşanan İlginç Olay

1914 Noel'inde savaşın, savaşanlar tarafından aslında istenmediğini gösteren bir olay yaşandı. Batı Cephesi'nde karşı karşıya olan İngiliz ve Alman askerleri kendi aralarında o güne özel resmi olmayan bir ateşkes ilan ederek siperlerinden çıktı. Birbirleriyle hediyeler değiştererek çeşitli oyunlar oynadılar. Bu güzel olayın acı tarafı, ertesi gün olduğunda birbirlerine ateş etmeye devam etmeleri.

Hastanelerde Noel

Savaşın insana iki getirisi var. Ölmek ve yaralanmak. Yaralanan askerlerde Noeller'ini hastanelerde geçirmek zorunda kalmışlar. Fotoğrafta görüldüğü üzere hastane personelleri yaralı askerleri eğlendirmek için çeşitli süslemeler yapmakta.

Donanma Noeller'i Nasıl Kutlardı?

Onların kutlamaları oldukça sade. Haliyle bir gemideler ve her zaman tetik halindeler. Yemek saatlerinde masalarına, kaptanlar ve amirallerle birleştirirler. Bir nevi emir komuta zincirinin bir yemekliğine bozulması anlamına gelebilir bu. Denizci için önemli bir husus. Bu huşu içinde yemeklerine yer ve şarkılar söylerlerdi.

Mülteci Kamplarına Noel Nasıl Yansımıştı?

Belçika 1. Dünya Savaşı'ndan ağır olarak nasibini alan ülkelerden biriydi. Tabi olan haliyle halkına oldu. Bir çoğu İngiltere'ye iltica etmek zorunda kaldı. Burada oluşturalan mülteci kampları içinde, özellikle savaşın ilk yıllarında İngiltere tarafından çocuklara oyuncak ebeveynlere ise hayati malzemeler dağıtılmıştır. Ebeveynlerin mutluluğu bir kenara bu kötü durumda çocukların o oyuncaklarla yüzlerinin güleceğini tahmin etmek güç değil.

Evlerde Noel Kutlaması

Savaşta olan erkekler yüzünden kadınlar, çocuklar ve yaşlılardan oluşan ev ahalisini ise oldukça zor bir Noel beklemekteydi. Özellikle 1914 Noel'i İngiltere'deki evlerde oldukça zor şartlar altında geçirilmişti. Çünkü o yıl Alman hava saldırıları başlamış ve yoğunluğunu artırarak devam etmişti.

Noel Savaş Yıllarında Gazetelere Nasıl Yansımıştı?

Gazeteler savaş haberlerinin yanısıra Noel zamanında eve dönen askerler çizimleri, umut yüklü hikayeler yayınlayarak evlerinde asker bekleyen insanlara moral vermek amacıyla yayınlar yapmıştı.

Noel Savaş Yıllarındaki Tiyatrolara Nasıl Yansımıştı?

Genel olarak askerlere moral vermek amaçlı pandomim ağırlıklı tiyatro oyunları yılbaşında faaliyetlerine devam etmiştir. Sıklıkla oynadıkları oyunlara Noel teması yükleyerek askerlerin evlerinden uzakta hissetmemesini sağlamaya çalışmışlardır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir