Bir Yıkım Daha Risk Taşıyor: Abdi İpekçi Spor Salonu'nun Yıkımında Asbest Kontrolü Yapılmamış

 > -
Abone ol

İstanbul Zeytinburnu’ndaki Abdi İpekçi Spor Salonu’nda yıkım çalışmaları geçen haftalarda başladı. Asbest Söküm Uzmanları Derneği asbest kontrolü yapılıp yapılmadığını sordu. Belediyeden gelen yanıtta “herhangi bir çalışma yapılmamıştır” denildi. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, asbesti dünyada kanser yapıcı maddeler listesinde 'kesin kanserojen' madde olarak tanımlıyor... 

Belediye asbest kontrolü yapmamış.

Temeli 1979 yılında atılan ve 1989’da hizmete açılan, 12 bin 500 kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük üçüncü spor salonu olan İstanbul Zeytinburnu’ndaki Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkımına geçtiğimiz haftalarda başlandı.

Cumhuriyet Gazatesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre, Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Cafer Fidan, Zeytinburnu Belediyesi’ne başvuruda bulunarak spor salonunun yıkımı öncesinde tehlikeli atık envanteri, yani asbest kontrolü yapılıp yapılmadığını sordu. Belediyeden Fidan’a gelen yanıtta ''Belediyemize iletmiş olduğunuz istek ile ilgili olarak belediyemiz müdürlükleri tarafından herhangi bir çalışma yapılmamıştır'' denildi

'Tehlikeli atık bilincinin devlet nezdinde bile kabul görmediğini gözler önüne seriyor'

Fidan, Zeytinburnu Belediyesi'ne sorulan sorunun haftalar sonra cevaplandığını belirterek, ''Cevapla hiçbir analizin yapılmadığı anlaşıldı. Devlet kurumlarının bu kadar duyarsız ve kanun koyucu olarak çıkardığı yönetmeliklere göre hareket etmemesi, tehlikeli atık bilincinin devlet nezdinde bile kabul görmediğini gözler önüne seriyor. Yönetmelik sahibi yetkili kurumların bu konuda kesin ve katı tutumunu her alanda göstermesi ve çıkardığı yönetmeliklerin arkasında durmaları gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir'' dedi.

Asbest, 'kesin kanserojen' olarak tanımlanıyor.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), dünyada kanser yapıcı maddeler listesinde “asbest”i “kesin kanserojen” olarak tanımladı. Avrupa Birliği 2005 yılından itibaren Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde asbest üretimi ve kullanımını yasakladı. Türkiye’de ise 2010 yılında asbest üretimi ve kullanımı tamamen yasaklandı ancak Türkiye hâlâ büyük risk altında.

İstanbul’daki 39 ilçeden sadece 7 belediye asbest kontrolü yapıyor.

İstanbul'daki eski evler, devlet binaları, tesisler kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılıyor. Ancak yıkılan bu binalarda asbest kontrolü yapan sadece 7 belediye var.  Şişli, Beşiktaş, Ataşehir, Bağcılar, Kadıköy, Maltepe, Tuzla belediyeleri yıkılacak olan binalarda asbest kontrolü yapıyor.

Geçtimiz günlerde AKM’nin büyük sahne kısmında asbest tespit edilmiş ve yıkım bu nedenle ertelenmişti.

Yıkım Durdu: Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Asbest' Tespit Edildi - onedio.com
Yıkım Durdu: Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Asbest' Tespit Edildi - onedio.com

Uzmanlara göre yoğun asbest içerdiği bilinen bir binanın bugün şehrin göbeğinde özensiz bir şekilde yıkılmasının, işçiler ve çevrede yaşayanlar içini ileride ciddi sağlık sorunları doğuracağı muhakkak.

Uzmanlar Uyarıyor: Kentsel Dönüşüm Kansere Dönüşebilir... - onedio.com
Uzmanlar Uyarıyor: Kentsel Dönüşüm Kansere Dönüşebilir... - onedio.com

Yıkılan eski binalardan çıkan ve rüzgârla çevreye yayılan asbest tozlarının gelecek 15-20 yıllık süreçte akciğer kanserinde patlamaya neden olabileceği uyarısını yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm ve Aldığımız Nefeste 'Asbest' Tehlikesi: 'Akciğer Kanserinde Patlamaya Neden Olabilir' - onedio.com
Kentsel Dönüşüm ve Aldığımız Nefeste 'Asbest' Tehlikesi: 'Akciğer Kanserinde Patlamaya Neden Olabilir' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir