Almanya'daki Yangın ve Korkunç Şüphe

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Almanya'da 8 Türk'ün Öldüğü Yangında Solingen Şüphesi

Almanya'nın Baden- Württemberg eyaletinde bulunan Backnang kentinde bir apartmanda çıkan yangında aynı Türkiye kökenli aileden, yedisi çocuk sekiz kişi hayatını kaybetti. Stuttgart yakınlarındaki kentte yaşanan ve anne ile yedi çocuğunun öldüğü olayla ilgili açıklama yapan polis sabaha karşı çıkan yangının kısa sürede binayı sardığını açıkladı. Yangının, yüzlerce itfaiyecinin yoğun çabasıyla saatler sonra kontrol altına alındığı belirtildi.

Yangının nedeni henüz kesin olarak tespit edilemedi. Ancak polis sobadan ya da elektrik kontağından kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Apartmanın giriş katında Alman Türk Derneği'nin bulunması sabotaj ihtimalini akıllara getirdi. Polis sözcüsü ise, şimdilik yangının aşırı sağcılar tarafından yapılan bir kundaklama sonucu çıktığına ya da yabancı düşmanı bir saldırı olduğuna dair bir kanıta rastlamadıklarını açıkladı. Yangının nedenine ilişkin incelemeler sürüyor.

Afyonkarahisarlı olduğu belirlenen 10 çocuklu aileden yaşamını yitirenlerin isimleri ve yaşları şöyle: Anne Nazlı Özcan Soykan (40) ve çocukları, Hatice (17), Yılmaz (14), Abdülkadir (8), İzzet (7), Yasin (6), Ahmet (3) ve Murat (6 aylık). Yangın sonucu baba İbrahim Soykan'ın ise ağır yaralı olduğu belirtildi. Yangın sırasında anneanne, dayı ve 11 yaşındaki bir erkek çocuğun balkondan kurtarıldığı belirtildi.

Deutsche Welle ise, polis sözcüsü Klaus Hinderer'in, ölenlerin kimlik tesbitinin devam ettiğini açıkladığını aktardı.

Baden Württemberg Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, binada Türkiye kökenlilerin yaşadığını ve giriş katında da Türk-Alman Kültür Derneği'nin bulunduğunu söyledi. Binanın eski olduğuna dikkat çeken Sofuoğlu, bu nedenle yangının kısa sürede yayılmış olabileceğini dile getirdi.

Türkiye'nin Stuttgart Başkonsolosu Mustafa Türker Arı olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Polisin öncelikli olarak dışarıdan bir müdehaleyle yangının çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde durmadığını daha çok doğal nedenler üzerinde yoğunlaştığını ifade eden Başkonsolos Arı, "Yangının asıl sebebi yetkililerin içeriye girip konuyu araştırmasıyla ortaya çıkacak" şeklinde konuştu. Almanya'daki Türkiye Büyükelçiliği, Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun da olay yerinde incelemelerde bulunduğunu duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise yaptığı açıklamada, Almanya'daki yangınla ilgili duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Bozdağ, açıklamasında, yangının çıkış nedenini, yetkililerin çalışmalarını yakından takip ettiklerini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Almanya'dan, yangının gerçek nedeninin hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve açıklamasını beklediklerini söyledi ve "Dileriz ki bu bir kundaklama hadisesi değildir" diye konuştu.

Backnang'da 9 Türk ailesinin kaldığı bir apartman 2008 yılında ırkçılar tarafından kundaklanmıştı. Son yangında da Neo Nazi şüphesi akıllara geliyor.

Almanya'da daha önce de, Türkiye'den gelenler dahil göçmen kökenlilerin oturduğu bazı binalarda çıkan yangınlar, ırkçılık kaynaklı kundaklama şüphesini beraberinde getirmişti. Bazıları iddia boyutunda kalırken, bir kısmının da kundaklama olduğu anlaşıldı. Türkiye'de ilk yankı uyandıran, Mayıs 1993'te Solingen'de meydana geldi. Bir Türkiyeli göçmenin evi dört neo- Nazi tarafından kundaklandı ve beş kişi hayatını kaybetti. 2008'de Ludwigshafen'deki yangında 9 Türkiyeli yaşamını yitirdi. Olay, "Solingen faciasını" hatırlatırken, yetkililer yangının kundaklama olmadığını açıkladı. Ekim 2010'da yine Solingen'de dört Türkiye kökenli ailenin oturduğu binada çıkan yangın paniğe neden oldu. Bina sakinleri aynı binada dört kez yangın çıktığını, kundaklama olabileceğini söyledi. 2011'de Berlin'de Türkiye ve Bulgaristan kökenli göçmenlerin oturduğu bir binada çıkan yangında üç kişi öldü. Ekim 2012'de Bremen'de Türkiye kökenlilerin oturduğu iki apartman kundaklandı. Olay ırkçı nedenlerle yapıldığı şüphesiyle tedirginlik yarattı.

Haberin Tamamı İçin:

Almanya'daki Yangının Nedeni Araştırılıyor

8 Türk göçmenin hayatını kaybettiği yangında elektrik kontağı şüphesi ağır basıyor. Soruşturmanın, tüm olasılıklar dikkate alınarak yürütüleceği bildirildi.

Almanya’nın güneyindeki Backnang kentinde 8 Türk göçmenin can verdiği yangının ardından soruşturma sürüyor.

Polis sözcüsü Klaus Hinderer, uzman ekiplerin yanan evde kapsamlı incelemelerini sürdürdüğünü belirtirken, gün içerisinde görgü tanıklarının da ayrıntılı ifadelerinin alınacağını söyledi. Yangın konusunda şüphelerin evdeki sorunlu elektrik tesisatı üzerinde yoğunlaştığı, ancak tüm olasılıkların incelenmekte olduğu kaydediliyor.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann ile olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından ''Sonucu soğukkanlılıkla beklememiz lazım” açıklamasını yaptı. Karslıoğlu, “Bazı spekülatif konulara girmek istemiyorum. Çünkü hiçbir faydası yok. Buraya da faydası yok Türkiye'ye de. Provokatif söylemlere lütfen aldırmayın. Soğukkanlılığımızı kaybetmeyeceğiz'' dedi.

Afyonlu Nazlı Özcan ile çocuklarının yaşadığı evde Pazar günü sabah erken saatlerde çıkan yangın kısa sürede yayılmış, aileden üç kişi son anda kurtarılabilmişti. Yangında anne Nazlı Özcan ile 7 çocuğu can vermişti.

Ailenin oturduğu evin eski bir deri fabrikasından dönüştürülmüş bina kompleksinde yer alması, binanın eski ve ahşap olması nedeniyle yangın güçlükle kontrol altına alınmış, soğutma işlemleri akşam saatlerine kadar sürmüştü. Alman basınında çıkan ilk haberlerde, yangına ailenin oturduğu evdeki odun sobasının neden olduğu şüphesine yer verilmişti.

‘Odun sobası yanmıyordu’

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu yaptığı açıklamada, ilk bilgiler ışığında evde odun sobasının bulunduğunu, ancak havaların soğuk olmaması nedeniyle sobanın yanmadığının belirlendiğini söyledi. Karslıoğlu, şu bilgileri verdi:

''Fakat evin içinde çok sayıda kablo varmış. Bina eski olduğu için elektrik sisteminde arıza varmış. Bina, zamanında deri fabrikası olarak kullanılmış. İtfaiye krokileri gösterdi. Gerçek bina ile krokilerdeki şekil asla uyuşmuyor. Binada birtakım değişiklikler yapılmış.”

‘Elektrik kaçağı sorunu varmış’

Yangında 5 yeğenini kaybeden amca Cengiz Soykan, evde elektrik kaçağı sorununu olduğunu söyledi.

Backnang’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soykan, yanan evin önceki kiracısını tanıdıklarını ve onun bu evde 22 yıl yaşadığını ifade ederek, bu kişinin daha önce ev sahibine elektrik kaçağı bildiriminde bulunduğunu öğrendiklerini kaydetti. Soykan, ağabeyinin 3 yıl boyunca bu evde oturduğu bilgisini verdi.

Bir süre önce eşi Nazlı Özcan’dan ayrılan ve başka bir evde yaşayan baba Sami Soykan'ın yangını haber aldıktan sonra psikolojik travma geçirdiği ve halen hastanede tedavi altında olduğu belirtiliyor.

Alman polisi yangın felaketinin ardından yaptığı ilk açıklamada, olayın yabancı düşmanı bir saldırı ya da kundaklama olduğuna dair bir ize rastlamadıklarını bildirmişti. Polis yetkilileri, soruşturmanın tüm olasılıkları dikkate alarak yürütüleceği belirtirken, ilk somut sonuçları bir hafta içerisinde elde etmeyi hedeflediklerini kaydediyor.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/AA, AS

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağPolisolay
Görüş Bildir