BDP'li Aktaş'ın Vekilliği Düşmüyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Tutuklu milletvekillerini değerlendirdi

Tutuklu milletvekillerini değerlendirdi

“Örgüt propagandası yapmaktan”, 2 yıl 1 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Kemal Aktaş'ın durumu belirsizliğini korurken TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten konuya ilişkin açıklama geldi. Van Bağımsız Milletvekili Aktaş'ın fezlekesinin ilgili mahkemeye geri gönderileceğini bildirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 24. Dönem 1. ve 2. Yasama Yılı faaliyetleri hakkında TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

AA'nın verdiği bilgiye göre Çiçek, ''Mahkemeler, tutuklu milletvekilleri bakımından adli kontrol gibi çağdaş bir imkanı uygulamaya koyabilecektir. Ümit ederim (mahkemeler) Meclis'in verdiği bu mesajı iyi anlamıştır'' dedi.

Cemil Çiçek, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş'ın fezlekesinin ilgili mahkemeye geri gönderileceğini bildirdi.

En önemli faaliyet Anayasa Uzlaşma Komisyonu

Çiçek, yasama döneminde yapılan en önemli faaliyetin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun kurulması ve yeni anayasa çalışmalarının başlatılması olduğunu söyledi.

Meclis Başkanlığı'na bu dönemde 381 kanun tasarısı ve 738 kanun teklifi sunulduğunu belirten Çiçek, bu tasarılardan 103'ünün, kanun tekliflerinden ise 53'ünün kanunlaştığını kaydetti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

'Umarım yargı kararı iyi algılamıştır'

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu vekiller ile ilgili olarak, "Umarım yargı yasamanın verdiği kararı iyi algılamıştır" dedi. Çiçek, ...

Haberin Tamamı İçin:

Çiçek: 'Aktaş'ın fezlekesini geri gönderiyoruz'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Tahliye Talepleri Yağmur Gibi

Kritik davalarda tutuklu yargılanan sanıklar üçüncü yargı paketinin TBMM’den geçmesinin ardından peş peşe tahliye taleplerinde bulunmaya başladı. Ergenekon, OdaTv, Balyoz davalarında aralarında Emekli eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın bulunduğu sanıklar tahliyelerini talep etti.

BALYOZ DAVASI SANIKLARI 3 YARGI PAKETİ KAPSAMINDA TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunan Avukat Ziya Kara, Balyoz Davası’nda tutuklu bulunan Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tümgeneral Bekir Memiş’inde aralarında bulunuğu 17 sanığın tahliyesini istedi.

Avukat Ziya Kara, 2 sayfalık dilekçesinde 17 sanığın kuvvetli suç şüphesiyle uzun süredir tutuklu olduğunu belirtti. Dilekçede, "Yargı makamlarınca tutukluluk tedbirinin özensiz kullanıldığı konusunda kamuoyunda güçlü bir kanaat oluşmuş, bu durum kamu vicdanını rahatsız eder boyuta ulaşmıştır. Bunun sonucu olarak yasama organı bu durumu telafi edici ve tutuklamanın en son başvurulması gereken bir tedbir olmasını temin bakımından ’3. Yargı Paketi’ olarak bilinen 6352 sayılı yasayı çıkarmış, bu yasa 5 Temmuz 2012 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir" ifadelerine yer verildi.

Söz konusu yasayla yapılan değişikliklerin açıklandığı dilekçede, "Bu değişiklikle daha önce üst sınırı 3 yıl olan suçlar için uygulanması mümkün olan adli kontrol altına alma tedbirleri tüm suçlar için uygulanabilir hale gelmiştir. Yani bu değişiklikle adli kontrol tedbiri alma yönünden suç için öngörülen cezanın üst sınırı kaldırılmıştır" denildi.

"ADLİ KONTROL TEDBİRİ İLE TAHLİYELERİNE KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDERİZ"

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Balyoz DavasıBarış ve Demokrasi PartisiCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulİzmirTürkiye Büyük Millet MeclisiVanYargıtaytahliye
Görüş Bildir