Demirtaş: 'Hakkari'de Analar Ağlıyor'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

BDP Hakkari'ye Gidiyor

Dün Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde polis ile gösterici bir grup arasında çıkan olaylarda 2 kişi yaşamını yitirdi. Polis, olaylar sırasında çekilen bir videoyu paylaştı ve öldürülen 2 kişinin elinde silah olduğunu iddia etti. Ölüm haberinin duyulması üzerine de ölenlerin yakınları hastaneye akın etti. Hastanede gerginlik tırmandı. Bunun üzerine hastane boşaltıldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Hakkari'ye gideceklerini açıkladı ve ''Barışa ve sürece sahip çıkmak isteyenleri de Yüksekova’da yaşanan katliam vesilesiyle seslerini yükseltmeye davet ediyoruz" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve HDP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder BDP İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği dayanışma yemeğine katıldı. Okmeydanı'nda bir restaurantta düzenlenen yemekte konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Yüksekova’daki olaylarda ölen iki kişiye Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diledi.

''KATLİAMA KARŞI TEPKİLERİNİ MERAK EDİYORUZ DUYMAK İSTİYORUZ''

Demirtaş, "Bu partimize, partililerimize, halkımıza, gençlerimize yönelik ilk saldırı değil, maalesef ki tanık olduğumuz ilk katliam değil. Kürt halkı onuruyla yaşamaya karar verdiği günden bu yana coğrafyamızın her metrekaresinde, her sokağında, her mezrasında tanık olduğumuz vahşetin bir parçasıdır Yüksekova’da yaşananlar. Barış için elini değil bütün vücudunu taşın altına koymuş Kürde düşen yine katliamdır. Daha birkaç gün öncesine kadar Diyarbakır çıkarmasıyla bütün Türkiye’ye barış mesajları verenlerin bu katliama karşı tepkilerini merak ediyoruz duymak istiyoruz" dedi.

''HAKKARİ’DE ANALAR AĞLIYOR''

"Hakkari’den Edirne’ye kadar artık analar ağlamıyor artık barış süreci var diyenlere buradan sormak istiyorum" diyen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hakkari’de analar ağlıyor. Bu anaları bizzat sizin emrinizle işbaşına gelmiş olan kirli politikanızı uygulayanlar ağlatıyor. Eğer barşı mesajında samimimyseniz şimdi Yüksekova’da yaşanan katliama karşı hükümet olarak Başbakan olarak ne diyeceğinizi merak ediyoruz, duymak istiyoruz. Hakkari Valiliği'nin yaptığı gibi çatışmada öldürülmüş iki kişi olarak mı açıklayacaksınız, yoksa 34 ve 32 yaşında amca yeğen, Yüksekova oto sanayisinde çalışan iki işçinin katledilmesi vesilesiyle halkımızdan özür mü dileyeceksiniz. Bunu duymak istiyoruz."

''YÜKSEKOVA’DA OLACAĞIZ''

Yüksekova Devlet Hastanesi acil servisine polislerin gaz attığını iddia eden Demirtaş, "Hastanenin camlarını çerçevesini indirip oradaki cenazeleri zorla alıp kaçırıp Van’a götürüyorlar. Biz çıkıp ne güzel süreç var analar ağlamıyor diyeceğiz. Kusura bakmayın biz iki yüzlü değiliz. Barışa canımız feda ama bu zulme karşı da karşınızda göreceğiniz şey 7’den 70’e direniş için söz vermiş Kürt olacaktır. Karşınızda başka şey göremeyeceksiniz. Kısmet olursa yarın (bugün) Yüksekova’da olacağız. Hem cenazelerimize hem halkımıza sahip çıkacağız. Barışa ve sürece sahip çıkmak isteyenleri de Yüksekova’da yaşanan katliam vesilesiyle seslerini yükseltmeye davet ediyoruz" dedi.

"Analar ağlamıyormuş. Sadece Gezi olaylarında 7 kişinin anasını ağlattınız. Medeni Yıldırım’ı Lice’de katlettiniz anasını ağlattınız" diyen Demirtaş dözlerini şöyle tamamladı:

"Orada operasyonları durdurmuş ama polis her yerde halka saldırıyor. Yüksekova Devlet Hastanesi aciline kar maskeleriyle özel harekat polisleri baskın düzenliyor. Bir halk cenazelerine sahip çıkacak buna bile tahamül gösteremiyor. Bunlar barış istemiyor mu merak ediyorum. Hakkari Valisi, İçişleri Bakanı, Başbakan oradaki o polislerden hesap soracak mı sormayacak mı merak ediyoruz. Orada provakasyon varsa bu polisler size bağlı değilse kime bağlıysa onu ortaya çıkarıp hesabını soracaksınız. Hangi yüzle hangi inançla süreçle ilgili barışla ilgili konuşacağız. Biz bu katliamın üstünün örtülmesine asla müsade etmeyeceğiz"

Ünsal ÇAKİN / İSTANBUL (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiBaşbakanDiyarbakırHDPHakkariHalkların Demokratik PartisiİstanbulLicePolisSelahattin DemirtaşVan
Görüş Bildir