Bavulunuzu Hazırlayın, Yolculuğa Çıkıyoruz: 2016 Yılında Gitmeniz Gereken 52 Yer

 > -
14 dakikada okuyabilirsiniz

Dışarıda büyük bir dünya var, sizin için bu dünyayı birazcık daralttık. Antik tapınaklardan, kristal sulara kadar bu yıl ziyaret etmeniz gereken en güzel yerleri sizin için seçtik.

Kaynak: http://www.nytimes.com/interactive/2016/...

1. Her şeyiyle tam bir Metropol: Meksiko

Meksika

Bu şehir kültürel anlamda dopdolu hatta müzelerle dolup taşan bir başkenttir. Aztek Medeniyeti'ne ev sahipliği yapmış birçok tarihi alan vardır. Müzelerdeki kalıntı eserler, dini merkezler, sokak pazarları, harika mutfağı ve meşhur içkisi tekila ile bu şehire aşık olabilirsiniz.

2. Eski bir şarap bölgesi: Bordeaux

Fransa

Trafiğe kapalı bulvarları, neo klasik mimarilerin resterasyonları ve modern şehir içi ulaşım sistemi ile Fransa'nın tatlı mı tatlı liman kentidir. Bunun yanı sıra tarihi şatoları, dünyaca ünlü mutfağı ve şarapları vardır.

3. Akdeniz'in ucuz ülkesi: Malta

Malta

Mükemmel iklimi, harika plajları ve antik tapınakları ile Akdeniz'in en ucuz ülkelerinden birisidir. 5 adadan oluşan bu ülkenin keşfedilmesi gereken üç önemli, güzel adası vardır. Bunlar: eski kireç taşı binalarıyla dolu Valletta, sakin, huzur dolu plajları ve harika dalış noktalarıyla dolu Gozo, ucuz otelleri ve harika manzarasıyla Comino.

4. Virgin Adaları'nın sessiz köşesi: Coral Bay

ABD-Virgin Adaları

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Virgin Adaları'nın en gözde yerlerinden birisi. Plajları sessiz ve sakin, insanları sıcakkanlı. ABD yakında burayı farklı bir atmosfere çevirip, alışveriş merkezleri dikmeden önce gidip görün.

5. Amerika'nın ihtişamını koruyan bir yüzyıl: Theodore Roosevelt Ulusal Parkı

ABD

Kuzey Dakota'da bulunan bu park, 26. ABD Devlet Başkanı Theodore Roosevelt anısına, 10 Kasım 1978'de açılmış, 285 km² yüzölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmeti tarafından idare edilen bir ulusal parktır.

6. Tatil için ziyaret edilmesi gereken yer: Mozambik

Mozambik

Afrika'da bulunan Mozambik'in başkenti Maputo aynı zamanda en kalabalık şehridir. Safari alanlarına, farklı sahillere ve sörf için ideal plajlara sahip ülke, tatil için keşfedilmesi gereken yerlerden birisi.

7. Kanada'nın en büyük şehri yakın çekime hazır: Toronto

Kanada

Bu şehir kentsel dönüşüm projesiyle her geçen yıl kendini yenilemekte, kültürel ve sosyal anlamda geliştirmektedir. Bütün eski mahallelerine kadar yenileme çabası içerisindeler. Şu an Kanada'nın en gözde şehirlerinden birisi olan Toronto, giderek büyümeye devam etmektedir.

8. Yeni müzeleri, otelleri ve yeşillendirilen çölleri: Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri

Yalnızca bir adayken, 3 köprüyle karaya bağlanmış olan ülkenin başkenti, çöl ikliminin etkilerinin yumuşatılması adına yapay ormanlar oluşturularak sıcaklığını 3-4 derece düşürmüştür. Turizm cenneti olarak adını son zamanlarda sıkça duyuran Abu Dabi, lüks binalar, alışveriş merkezleri, oteller inşa etmeye devam etmektedir.

9. Nordik mutfağından sonraki en büyük şey: Skane

İsveç

Mantar dolu ormanları, keşfedilmemiş kıyı şeridi, kırmızı ahşap evleriyle gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi. Nordik yemeklerinde kullanılan yiyeceklerin çoğu buradan alınıyor, tabii ki organik olarak.

10. Gerçek Küba'yı mı arıyorsunuz? Buldunuz: Viñales

Küba

Vadisi, köyleri, evleri, dünyaca ünlü puroların yapıldığı tütün tarlaları ile göz alıcı bir şehir. Bir bisiklet kiralayarak tüm şehri gezebilir, Küba'nın geleneksel tarihini öğrenebilirsiniz.

11. Doğa güzelliği ve mirasına yeni bakış: Guadeloupe

Fransa

Karayipler'de, Porto Riko'nun güneydoğusunda yer almaktadır. Unesco Köle Rota Projesinin bir parçası olan ve çağdaş kölelik tarihini iç içe geçiren interaktif kalıcı sergi evleri, Afrika diasporasının temaları kapsayan sanatı, araştırma kütüphaneleri, çağdaş sanat ve fotoğraf alanları ile dikkat çekici bir şehirdir.

12. Her zaman eğlenceli ve şimdi daha büyük: Park City

ABD-Utah

Utah eyaletine bağlı bu şehir, kayak severler için harika bir yer. İki kayak merkezi bu yıl birleşerek ülkenin en büyük kayak merkezini oluşturmuşlar. Bu yıl kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden birisi.

13. Kopenhag ötesinde gelişen Danimarka kültürü: Aarhus

Danimarka

Büyük bir kültür merkeziyle, İskandinav bölgesinin en büyük halk kütüphanesi ve ülkenin en ünlü üniversitesiyle, müzeleriyle -özellikle ARos Sanat Müzesi- kendini geliştirmiş kültürel bir şehirdir.

14. Harika yemekleriyle Ege Bölgesi: Çeşme

Türkiye-İzmir

Zeytin ve sakız ağaçları, enginar tarlaları, üzüm bağları ile Ege esintisini bulabileceğiniz İzmir'e bağlı bir ilçe. Harika denizi, şarap imalathanelerinde yapacağız turları, Ege yöresine ait yemekleri ile bu şehir gidilecek yerler listesinde.

15. Güzel manzaralara giden yeni yol: Road of the Seven Lakes

Arjantin

Kayak merkezleri, dağ köyleri, milli parklar, ormanlık vadiler ve masmavi göller etrafında, şaşırtıcı doğal, karla kaplı dağlar ve yol boyunca çokça bulunan şelaleler. Görülmeye değer.

16. Sanat ve daha fazlası bu antik kentte: Hangzhou

Çin

Hangzhou şehrinde önceden yalnızca antik şairler ve ressamların var olduğu biliniyordu; Şimdi, kent gelişen e-ticaret şirketi Alibaba ve G20 zirvesine ev sahipliği yapacak ilk Çinli şehir olarak 2016 yılında küresel sahneye bir adım atacak.

17. Dalmaçya kıyısında otantik yaşam deneyimi: Korcula Adası

Hırvatistan

Masmavi balıkçı köyleri ve küçük çakıl plajları ile göz boyayan bu adada Marco Polo'nun doğduğu iddia edilmektedir. Sevimli aile şarap imalathaneleri, zeytinlikleri ve yemyeşil ormanlık yollarıyla seyahat severlerin gözde adreslerinden birisi.

18. Bir mutfak başkenti repertuarını genişletiyor: San Sebastián

İspanya

Mutfak cenneti olarak da bilinen bu şehir aslında kültürel birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Film festivalleri, müzeleri, mutfağı ve göz alıcı güzellikteki sahilleriyle turizmde önemli bir paya sahiptir.

19. Goriller ve volkanlar huzurlu bir ortamda: Garamba Ulusal Parkı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Afrika'nın en eski ulusal parklarından biridir. İçerisinde aynı zamanda dünyanın en büyük lav gölü, Yanardağ ve vahşi hayvanlar bulunmaktadır. Ziyarete gittiğinizde bir şempanze ile karşılaşabilirsiniz, hazırlıklı olun.

20. Kentsel dönüşüm şampiyonu ve sanat merkezi: Grand Rapids

ABD-Michigan

20. yüzyılın başlarından kalma mobilya firmaları Herman Miller ve Steelcase, Michigan'ın merkezi Grand Rapids için yaratıcı bir topluluk kurdu, bir anda kentsel canlanma başladı. Sanat alanında birçok yarışmalar yapan ve kendini geliştiren bu şehir, kentsel dönüşüm şampiyonu ilan edildi.

21. Güzel sahillerin yanında çiçek gibi açan yeni bir şarap bölgesi: Garzón

Uruguay

Üzüm bağları, zeytin ve badem bahçeleriyle yeşiliğin içindeki bu yer yakın zamanda, yakınındaki Garzon Gölü'nü kapsayan, Uruguaylı mimar Rafael Viñoly tarafından tasarlanan yeni halka şeklindeki Laguna Garzón Köprüsü ile mimari bir cazibe ve kırsal bir ağ geçidi olmaya hazırlanıyor.

22. Yüzüncü yılını kutlayan şık bir şehir: Dublin

İrlanda

Dublin, yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle,Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkenttir. İrlanda Ulusal Basım Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Ulusal Galerisi, Ulusal Kütüphanesi ve Ulusal Müzesi’nin üç merkezi; ayrıca Hugh Lane Belediye Galerisi ve Chester Beatty Kütüphanesi Dublin’de bulunmaktadır.

23. Pasifik Okyanusu kafa dinlemek isteyenler için ev sahipliği yapıyor: Todos Santos

Meksika

Cabo San Lucas'ın yaklaşık 50 km kuzeyinde bulunan Todos Santos, sakin uzun sahilleri, sörfçülerin yeri ve sanat galerilerini ziyaret etmek için istekli Cabo gezginler için bir günlük gezi severlerin hedefi olmuştur.

24. Hindistan'ın yeni kültürel kapısı: Tamil Nadu

Hindistan

Kuzey Hindistan, ünlü Moğol dönemi sarayları ve kaleleri ile ülkenin en popüler turizm merkezi olabilir, ama güneyde Tamil Nadu zengin ve keşfedilmemiş bir tarihe sahiptir. Birçok antik tapınakların ve tarihi yapıtların bulunduğu bu şehir kesinlikle görülmeye değer.

25. Cenevre Gölü Bölgesi, yeni ve yenilenen müzeleriyle: Vaud

İsviçre

Şehir, İsviçre'nin batısının büyük bir parçasını kaplar. Sınırları Cenevre Gölü'nden, Neuchatel Gölü ve Morat Gölü'ne kadar uzanır. Audrey Hepburn ve Charlie Chaplin'in sessiz ve huzur dolu bir yer olduğu için buraya geldiği bilinir. Çağdaş sanat galerisi, açık festivali ve sinema merkezleri ile aynı zamanda kültürel bir şehirdir.

26. Barlar şehrinde gelişmeler hızla devam ediyor: Washington

ABD-D.C.

Afro-Amerikan Tarihi ve Kültürü Smithsonian Ulusal Müzesi, bu yıl sonunda açılması planlanan yerlerinden ve çiviler ile dolu müzesi National Mall, yakında kültürel taç takıp buranın mücevheri olacak. Ve daha birçok kültürel etkinliğin yapılacağı bu yer oldukça ilgi çekici hale getiriliyor.

27. Şaşırtıcı mutfağı ve gece hayatıyla mimari bir şehir: Brno

Çek Cumhuriyeti

Çoğunlukla minimalist mimarisiyle bilinen Çek Cumhuriyeti'nin ikinci büyük kenti nihayet geçen yıl açtığı yeni barları ile kendi yiyecek ve içeceklerini lezzetli bir şekilde ürettiği için övgü kazanmaya başladı. Yenilenmeye devam eden bu şehir adından epeyce söz ettirecek.

28. Harikalar diyarına yolculuk: Saint Helena

İngiltere

Atlas Okyanusunun güneyindeki volkanik tabanlı ada. Ada yönetimi Birleşik Krallık'a bağlıdır. İngiltere'den 5 günlük deniz yolculuğu ile ulaşabilirsiniz (gelecek yıl havalimanı inşaatına başlanıyor). Harika manzarası, balinalar ve köpekbalıkları, yunuslar ve ton balıkları ile çevrili ada, dalgıçlar ve balık meraklıları için benzersiz bir tatil sunuyor.

29. Sevilen mimari bir şehir: Barselona

İspanya

Bu yıl şehrin ünlü mimarı Antoni Gaudí'nin 90. ölüm yıl dönümü olduğu için onun anısına birçok etkinlik düzenlenecek. Açılışlar, sergiler ve gösterileri kaçırmak istemeyenler için gitmelerini öneriyoruz.

30. Gezmek için güzel bir alternatif: Dalat

Vietnam

Çam ormanları, yerel olarak yetiştirilen avokado, enginar, kuşkonmaz, çilek, kahve, gül ve daha fazlası burada yetişir. Aynı zamanda Dalat, açık hava etkinliklerinden rafting, dağ bisikleti, kanyon ve daha birçoğunda ayrı bir üne sahiptir. Farklı yerlere seyahat etmeyi sevenlere ilk önerilerimizden.

31. Yenilenen eski bir sanayi başkenti: Torino

İtalya

Önceden öncü bir sanayi bölgesiyken şimdilerde şarap bölgeleri, galerileri, atölyeleri, yer altı kulüpleriyle hem sanata hem de eğlenceye doyacağınız bir şehir. Önemli müzik festivallerine de ev sahipliği yaparak birçok ünlü sanatçıyı ağırlamıştır.

32. Turizmin keşfedilmemiş mücevheri: Isla Holbox

Meksika

Sessiz, sakin, huzuru arayanlar için harika bir seyahat önerimiz olan bu şehir, kristal suların üzerinde kendinizi özgürce bırakacağınız, kültür ve sanat keyfini doyasıya çıkaracağınız ve hatta isterseniz de köpekbalıklarıyla yüzme keyfi(!) de yapabileceğiniz mükemmel bir tatil rotası.

33. Doğu Yakası'nın cevheri: Providence

ABD-Rhode Adası

Amerika'nın keşfinden sonra kurulan ilk şehirlerden biri olan Providence, sanayi açısından gümüş ve altın işlemesiyle ünlenmiştir. Aynı zamanda bu yıl açılacak olan köprü ve parklar şehirin gelişimine olumlu katkıda bulunacaktır.

34. Çeşitlilik, yeni yürüyüş parkurları ve bir kale: Mosel

Almanya

Bol oksijenli ortamda yürüyüş ve spor yapmayı sevenlere önerimiz kesinlikle burası. Aynı zamanda biyoçeşitliliğin de oldukça fazla olduğunu söylemek gerekir. Nehirde kanoya veya kayığa binebilir, huzurun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

35. 2018 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak: Pyeongchang

Güney Kore

2018 Kış Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapacak olan bu yerde birçok kayak merkezi bulunmaktadır. Kayak yapmayı sevenlere önerimiz 2018 yılının sıkışıklığına yakalanmadan önce buraya gelmeleri ve buranın sessizliğinin ve sakinliğinin tadını çıkarmaları yönünde. Aynı zamanda burada birçok Japon, Kore ve Çin restorantlarını da kolaylıkla bulabilirsiniz.

36. Bond, Swarovski kristalleri, yeni kayak yerleri ve oteller: Tirol

Avusturya

1895 yılında kurulan Swarovski kristal şirketi, 1988 yılına kadar kullandığı logosunda Tirol çiçeğinden esinlenmiştir. Aynı zamanda James Bond'un son filmi "Spectre" burada geçmiştir. Birçok oteli ve kayak merkezini içerisinde barındıran Tirol, sanat alanında da kendisini geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir.

37. Modern sanat ve mimarlıkla beslenen bir canlanma: Colmar

Fransa

Kanalları, yarı ahşap binalar ile kaplı evleri ve 13. yüzyıldan kalma eski bir manastırın da içinde olduğu bu yer,  önümüzdeki yıllarda yapılan büyük yatırımlar ile birlikte birçok sanat ve kültür merkezleri açacağını ve kendini yenileyeceğini duyurdu.

38. Antik bir bölge: Kansai

Japonya

Japonya'nın en büyük adası Honşu'nun güney bölümünde bulunan, ülkenin 9 coğrafî bölgesinden biridir. Dünya çapında en çok yıldıza sahip restoranlar bu bölgede bulunmaktadır. Japonya'nın geleneksel otellerinin de bulunduğu bu bölgede harika yemekler yiyebilir ve Japon ormanlarının içinde dolaşırken farklı bitkiler keşfedebilirsiniz.

39. Kentsel şarap imalathaneleri ve yakında dönüştürülecek olan limanı: East Bay

ABD-Kaliforniya

Buranın nüfusu günden güne artmaktadır. Açılan şarap imalathaneleri, restoranları ve sahil kordonuyla tam bir liman kentine dönüştürülmeye çalışılan East Bay, konumu itibariyle de turizm açısından önemli bir noktada olacağı düşünülmektedir.

40. Fransız Rivierası'na ihtiyacı olanlar: Île de Ré

Fransa

Burası plaj tatili arayışında olanlar, bisikletçiler için olağanüstü bir Atlantik kıyı bölgesi. Alanda 60 milden uzun bisiklet patikaları bulunuyor. Bütün sene açık ve ücretsiz otobüs servisleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Bozulmamış altın kumsalları Fransız ünlüleri arasında büyük popülariteye sahip.

41. Uzaktaki sessizlik sizi çağırıyor: East Coast

Sri Lanka 

Son 30 yılı sivil kargaşa yüzünden boşa gitmiş olan Sri Lanka’nın doğu kıyısı sizlere eko-bilinçli ağaç evlerinden oluşan otel seçeneklerini sunuyor. Jungle Bay Resort, Maalu Maalu ve Anilana bunlardan sadece birkaçı. Wildland Adventures ile safari macerasına çıkabilirsiniz.

42. Bluegrass'ın doğduğu yer: Rosine

ABD-Kentucky

113 nüfuslu ve ulusal dönüm noktası olan eski bir ahırı olan Rosine. Bu ahır her hafta Cuma günleri bluegrass eğlencesine ev sahipliği yapmakta. Müzisyenler burada asla para ödemez ve giriş ücretsiz.

43. Doğa güzelliği dışında şimdi bir de kültür başkenti: Málaga

İspanya

Turistik sahilleri, popüler plajlarıyla Endülüs bölgesinin bir parçası olan Malaga. Picasso’nun doğduğu yer. Ayrıca ailesi tarafından eserlerinin bağışlandığı ve adını taşıyan müzenin ev sahibi. Malaga’da 3 büyük müzeyi görebilirsiniz: Carmen Thyssen Müzes, St Petersburg Eyaleti Rus Müzesi, Entrepompidou.

44. Otantik Çin tepe kabileleri: Guizhou

Çin

Guizhou eyaleti Çin’in uzun yıllar boyunca en az erişilebilir bölgelerinden biri olmuştur. Bu nedenle etnik azınlığın yaşadığı Miao ve Dong dağlarındaki köylülerin telaşsız yaşamı ve otantik hissiyatı Lijiang ile kıyaslandığında Çin’in bu azınlık merkezi yılda 20 milyon ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

45. Kamboçya'nın başkenti bir tasarım rönesansı: Phnom Penh

Kamboçya

Phnom Penh, çeşitli tasarım fikirli gelişmelerin sermaye yatırımlarının odağı haline gelmiş. Kızıl Khmerler tarihinin önemli arşivlerini barındıran ve Asya soykırım çalışmalarının merkezi olan Sleuk Rith Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

46. Kemerin altında Blues: St. Louis

ABD-Missouri

St. Louis bölgesi son zamanlarda ırk ilişkileri ile mücadele etti ancak kentin zengin Afro-Amerikalı mirasını kutlamak için daha olumlu koşullar bu yıl gün yüzüne çıkacak. Afro-Amerikan müzik kültür tarihini konu alan Ulusal Blues Müzesi Nisan ayında açılacak.

47. Yunanistan'ın ikinci büyük kenti yemeklerde birinci: Selanik

Yunanistan

Kuzey Yunan şehrinin genç profesyonelleri ülkenin yüksek işsizliğiyle alışık olmayan bir şekilde yüzleşmişler. Burada Yunan, Slav ve Osmanlı’nın geleneksel tatlarını barındıran Sebrico adında bir restoran açmışlar. Restoran kelepir fiyatlarla sunulan yerel malzemelere odaklanan amatör şefler tarafından işliyor. Bu tür yerler sayesinde ülkenin ikinci en büyük şehri “En büyük ucuz yemek” şehri haline gelmiş.

48. Yeni otelleriyle sıra dışı bir kültür merkezi: Marfa

Teksas

Batı Teksas'ta bulunan bu küçük şehir aslında doğusunda gözlemlenen gizemli parıltılar ile ün salmış. Bu yıl, Robert Irwin tarafından 10.000 metrekarelik alana yeni bir yer açılacak. Bu yer sayesinde film ve müzik festivallerine ve daha farklı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapılacağını düşünülüyor. Kaçırmamanızı öneririz.

49. Kendini tekrardan inşa ediyor: Ubud

Endonezya

Taştan tapınaklarıyla, etrafını çeviren zümrüt gibi pirinç tarlalarıyla Uhud aynı zamanda Balinese şehir merkeziyle iddialı ve sofistik bir havaya sahip. Zengin restorantlarında çeşitli yemeklerin tadını çıkarabilir, Mayıs ayında gerçekleşen Ubud Yemek Festival’ine de katılabilirsiniz.

50. Vancouver yakınlarında, çekici bir yer: The Southern Gulf Adaları

Kanada

Doğa güzellikleriyle kutsanmış olan bu bölge kendini yıllar içinde gezilecek yerlerden biri haline dönüştürmüştür. Kısa feribot yolculuklarıyla adalar üzerine kurulmuş sahil köylerini gezebilir ve yaz aylarında neredeyse Akdeniz havasını hissedebilirsiniz.

51. Kentsel iyileştirme projeleriyle doğayı kucaklıyor: Sidney

Avusturalya

Kumsalların, ulusal parkların evi Sidney açık hava severlerin yeri. Barangaroo Reserve’de yeşilin tadını çıkarabilirsiniz, ünlü Sidney Köprüsü’nü ve Sidney Opera Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

52. Huzurlu ve güzelliklerle dolu bir Lowcountry kasabası: Beaufort

ABD-Güney Karolina

Beaufort küçük bir kasaba olmasına rağmen bisiklet yolları, yürüyüş patikaları, ve okyanus manzaralı romantik parklarıyla büyük şehirler kadar çekici cazibeye sahip. Ayrıca eski ve yeninin bir noktada buluştuğu “Anchorage 1770”in cömert sunumu ve Waterfront Park’ının tadını çıkarabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sudehyuk

#35 e fırlatın beni .-.

lenikartvizit

ulan çeşmeye özgü yemekler demişsiniz humus var karadeniz usulü hamsi tava var.

neslihan-yildiz3

abi çok güzel yerler ya

reshontheway

Galeri 10 numara olmuş tebrik ederim ama merak ettiğim bizlere max. 35-40 arasında paylaşıma izin verilirken siz editörlere neden sınırsız. Yani editör-üye ayrımını iyice abartmıyor musunuz ?

lv3nt

peki

Başlıklar

2016AlmanyaAltınAmerika Birleşik DevletleriArjantinAvusturyaBarcelonaBirleşik Arap EmirlikleriÇek CumhuriyetiÇinDublinEndonezyaFestivalFransaHindistanHırvatistanİngiltereİrlandaİspanyaİsveçİsviçreİtalyaİzmirJames BondJaponyaKoreMalagaPortoŞarapSinemaYunanistanmüziktatiltatlıyiyecek
Görüş Bildir