Başkent'te Kaldırım Krizi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Başkent'te Kaldırım Krizi

Başkent'te Kaldırım Krizi

Bina sahipleri dava açınca belediye kaldırımları sahiplerine devretti

Ankara'nın göbeği Kızılay'da 50-60 yıl önce bina sahipleri tarafından belediyeye terk edilen yerlere mirasçılardan ‘kamulaştırmasız el atma davası’ açılınca, belediye yüksek meblağlar ödemek yerine kaldırımları sahiplerine devretti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılay GAMA Güriş binası önündeki kaldırımların bir bölümünün sökülmesine ilişkin Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

Sıkıntının 'bazı uyanık avukatların açtıkları kamulaştırmasız el atma davaları nedeniyle Ankaralıların trilyonlarca lirasının birilerinin cebine doldurulmaya çalışılmasından' dolayı yaşandığını ifade eden Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’ni basın açıklaması yaparak suçlayan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ı da attığı Twitter'dan uyardı.

Başkan Gökçek, Twitter hesabı üzerinden Kızılay GAMA Güriş önünde yaşanan kaldırım sıkıntısına açıklık getirdi. Ankara’da 'bazı uyanık avukatların yeni bir dava çeşidi ürettiğini' kaydeden Başkan Gökçek, devamında attığı Twitter'da "Bu avukatlar Anayasa Mahkemesi’nin bir iptal kararı üzerine 50-60 yıl önce bina sahipleri tarafından belediyeye terk edilmiş yerlere mirasçılardan vekalet alıp ‘Kamulaştırmasız el atma davası’ açıyorlar. Bu yolla belediyenin yani sizlerin trilyonlarca lirası birilerinin cebine doldurulmaya çalışılıyor.” ifadelerine yer verdi. Bu davalara bir örneğinin de Kızılay GAMA Güriş önünde yaşandığına dikkat çeken Başkan Gökçek, “Kaldırımın metrekaresine bilirkişinin takdiri 15 bin TL (eski parayla 15 milyar lira). Yani 1000 metrekare yere belediye 15 trilyon ödeyecek” bilgisini verdi. Başkan Gökçek, bu gelişme üzerine de bina sahiplerine “Buyurun, alın kaldırımınızı, dilediğiniz gibi kullanın” diyerek dava açan binaların alanında kalan ve belediye tarafından döşenen kaldırımların sökülerek davalı alanın mal sahiplerine terk edildiğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraMelih GökçekTürk KızılayıTwitter
Görüş Bildir