Başbakan'dan Tarihi İmza

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan'dan Tarihi İmza

Başbakan'dan Tarihi İmza

‘Postmodern Darbe’ olarak tarihe geçen ve mimarlarının ‘1000 yıl süreceğini’ söylediği sürecinde alınan tüm kararların, Başbakan Erdoğan imzalı bir genelge ile ortadan kaldırıldığı ortaya çıktı.

Star gazetesinden Ahmet Fatih Erturan'ın haberine göre, postmodern askeri darbesi sonucu alınan tüm kararların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tek imzasıyla ortadan kaldırıldığı ortaya çıktı. STAR, Erdoğan’ın imzasını taşıyan o belgeye ulaştı. Başbakan Erdoğan’ın imzasıyla gönderilen ‘Gizli’ ibareli belge ve ekli dosyada döneminin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantılarında alınan kararları ve dönemin başbakanlarının imzaladıkları ve bu konuda kararlara uyulması yönünde gerekli devlet birimlerine kendi imzalarıyla gönderdikleri genelgelerin, emirlerin, talimatların ve her türlü eylem planının yürürlükten kaldırıldığı bildirildi. Dosyada dönemin Başbakanları’nın yürürlükten kaldırılan talimatları da tek tek eklendi.

'BİN YIL SÜRECEK'

1997 tarihindeki askeri darbenin ardından MGK toplantılarında alınan kararlarla milyonlarca insan kamu kurumlarında mağdur olurken, eğitim sistemine de büyük darbe vuruldu. Dönemin Başbakanları ve Başbakan Yardımcıları MGK metinleri gereği zincirleme genelge, talimat ve eylem planları yayınladılar. Bu doğrultuda; 8 yıllık kesintisiz eğitim getirilerek imam hatip ve meslek okullarının ortaokul kısımları tamamen kapatıldı ve bu okulların lise bölümlerinde okuyan öğrencilere üniversiteye giriş sınavlarında katsayı uygulaması getirildi. Üniversitede başörtülü öğrencilerin eğitimi yasaklandı. Memurlara kılık kıyafet yönetmeliği getirilerek başörtülü memurlar işlerinden atıldı veya istifaya zorlandı. Kur’an kursları kapatılırken çocuğunu kendi rızasıyla kursa göndermesi velinin inisiyatifinden alınarak Kur’an öğrenme yaşı 18’e çıkarıldı.

Bu uygulamalar sonrası dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’dan sonra göreve gelen Hüseyin Kıvrıkoğlu “ bin yıl sürecek” dedi.

BİR İMZA İLE BİTTİ

Başbakan Erdoğan, tüm bu uygulamalara yol açan süreci bitirecek imzayı attı. STAR’ın ulaştığı Erdoğan imzalı belgelerdeki detaylar şunlar: ve sonrasında gelen bütün Başbakanlar ve Başbakan yardımcıları MGK Kararlarının uygulanması için genelgeler yayınlarken Erdoğan’ın 2002’de Başbakan olmasından sonra bu genelgelerin kesildiği dikkat çekiyor. Ardından Erdoğan, 14 Aralık 2010’da İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği ‘Gizli’ ibareli dosyada MGK toplantılarında alınan kararları gönderilen genelgeleri iptal eden imzayı atıyor.

Haberin Tamamı İçin:

İşte o belge

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanDarbeGenelkurmay BaşkanıRecep Tayyip ErdoğanStar tvmemurlar
Görüş Bildir