Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Başbakan Aslında Tehdit Ediliyor'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Aslında Tehdit Ediliyor

Başbakan Aslında Tehdit Ediliyor

GÜVENLİK UZMANI EMEKLİ ALBAY METE YARAR STAR’A ANLATTI

Çalışma ofisinde 2012’nin başlarında böcek olarak tabir edilen dinleme cihazının bulunduğu yönündeki bilgiyi doğrulayan Başbakan Erdoğan’ın dinlemeyle ilgili ‘Derin Devlet’i işaret etmesi, Türkiye’nin en derin tartışma konusunu yeniden gündeme getirdi. Uzun yıllar TSK’nın Özel Kuvvetler’inde görev yapan emekli Albay ve güvenlik uzmanı Mete Yarar, Başbakan’ın ‘Derin Devlet’ tanımını, dinlemenin arkasındaki birkaç devlet kurumundan kişiler olduğu vurgusu için yaptığını söylüyor.

Derin devlet yönlendirir

“Derin devlet kavramı Türkiye’de çok anlaşılmadı. Derin devlet iyi mi kötü mü tartışması da bunun içinde yer alır. Mahir Kaynak, ‘Derin devlet, devletin geleceğini planlayan bir akıldır’ demişti. Derin devlet tabiri birçok ülkede kullanılır ama nedense bazı tabirler bize gelirken erozyona uğruyor. İngiltere’de istihbarat kelimesi zeka olarak kullanılır, bizde muhbir anlamını taşır, bu işi yapanlar da kötü insanlardır imasına döner. Derin devlet örneği Türkiye’deki kavramlara bakınca yanlış bir kavram, olmaması lazım. Derin devlet değil de, devletin gücünü kendi amacı ve çıkarı için kullanan güç, silahlı güç olabilir, istihbarat olabilir, yargı ve ekonomik güce çete demek daha doğru... Çete çetedir, derinlikle ilgisi yoktur. Çetenin devletin içine sızmasına insanlar derin devlet diyor. Ama düşünsenize dünyanın tüm suç örgütleri içinde yargı mensupları, bürokratlar, polisler, askeri bürokrasi olmaz mı? Oradaki insanlar buna derin devlet mi der, çete mi der? Derin devlet tabirinin gerçek karşılığı ise devletin politikasını yönlendirmektir.”

Bulunacağı biliniyordu

“Başbakan’ın dinlenilmesinde kullanılan ve ortaya çıkan bu tür böcekleri bulmak zor değildir. Frekansla çalışan sistemler olduğu için tespit edilmesi kolaydır. Bu kadar teknolojinin zirve yaptığı, istihbarat servislerinin kullandığı dönemde, yabancı istihbarat servisi odaya girip, bu kadar kolay bulunabilecek yere cihaz takmasını düşünmek büyük bir gaflet olur. Bu bir tehdit aslında... Bu bir dinleme değil, mesaj amacı taşıyor. ‘Sizin mahrem yerinizde varız’ diyorlar.”

KAYITLARDA ŞANTAJ YAPACAK MALZEME YOK

“Başbakan’ın her konuştuğunun dinlendiği de doğru değil... Başbakan bu dinlemeye pabuç bırakmaz. Dinleyenler de bunu bildikleri için servis edemiyorlar, çünkü dinlemede şantaja konu bir şey yok. Yoksa bunlar ortaya dökülmüştü. Ama dinlemeyi engellemenin de imkanı yok. Dinlenileni yayınlatmamanın da imkanı yok, ABD bile Wikileaks’ı engelleyemedi... Bu dinleme ya siyasi ya ticari ya da dış politika nedeniyle yapıldı. Dünya yön veren ülke Türkiye. Erdoğan, ‘Dinlenmiyorum’ dese şaşardım. Zaten Başbakan göreve geldiğinde ilk iş, kendisinin nasıl dinleneceği anlatılır. O nedenle de ülke güvenliğini gerektiren konularda, dinlenemeyen odalar vardır. Her ABD elçiliğinde de vardır bu odadan. O odada en ufak bir eşya yoktur, kablo yoktur, camlıdır, etrafı kurşun kaplıdır. Dışardan dinlemek isteyenler kurşun kaplı yeri geçemez. Camdan olduğu için bir şey gizleyeceğiniz alan yoktur. Devlet işleri bu odada görüşülür.”

BUNUN ARDINDAN MUTLAKA KURUM ÇIKAR

“Dinleme cihazını kimin kullandığı tespit edilir. Faili ortaya çıkar. Bu olayın arkasında muhakkak bir kişi ve kurum çıkacaktır. Ortada kalacak bir durum değil bu. Bir kişilik operasyon da değil. Özellikle Başbakan’ın derin devlet tabirini kullanmış olması, soruşturmayı yapan savcının da memur suçlarına bakmasını değerlendirince ortaya çıkacak şey, bir ya da birkaç tane devlete ait organizasyon içinde olan insanlar olacak. Mesela ABD Başkanı kendi isteği ile dinleniyor. Çünkü CIA bunu yapar, ülkenin güvenliği konusunda zafiyet oluşmasın diye yapar. Öyle bir güç var ki, nükleer füzelerden başka şeylere kadar... Ama dinlediğini siyasete müdahale etmek için kullanmaz. Sistem güven üzerine kurulu. Türkiye’de ise mahkeme kararı ile dinleniyorsunuz, bütün özel hayatınızı mahkemede servis ediyorlar. “Başbakan’ın ofisi belli aralıklarla değil her gün aranır. Devlet başkanı, başbakan gibi odasına yüzlerce kişinin girdiği yerde herkesi arayamazsınız. O zaman o odayı rutin olarak ararsınız. Ama dinlemeye engel olmak zor.. İnsanlar cep telefonu dinleme aleti diyebilirler. Odada internete bağlı bilgisayar dinleme yapar ve görüntü alır, televizyondan da görüntü alınır. İnternete bağlı her şeyden dinleme yapılır. Uluslararası anlamda uydulardan yer altı bile dinlenebiliyor. “

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakancep telefonumemur
Görüş Bildir