Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Azerbaycanlı Akademisyenlerden Osmanlı Komutanı Nuri Paşa'nın Anıtının Dikilmesi Önerisi

0PAYLAŞIM

Azerbaycanlı Akademisyenlerden Osmanlı Komutanı Nuri Paşa'nın Anıtının Dikilmesi Önerisi

BAKÜ Anadolu Ajansı - Azerbaycanlı akademisyenler, Bakü'yü 1918'de Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtaran Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşa'nın Killigil abidesinin dikilmesini önerdi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğince, Bakü'nün Kafkas İslam Ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerinden kurtuluşunun 102. sene dönümü dolayısıyla video konferans yoluyla anma faalliği tertip edildi.

İstiklal Marşı ve Azerbaycan Ulusal Marşı'nın okunduğu, şehitlerin hürmet duruşuyla anıldığı faallikte Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycanlı politikacılar, emekli askerler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler yer aldı.

Büyükelçi Özoral, bundan bütün 102 sene evvel Osmanlı devletinin can çekişirken, kardeşlerinin çağrısı üzerine Kafkas İslam Ordusunu kurarak Azerbaycan'a yolladığını anlattı.

Bugünkü Azerbaycan'ın o yarıyılda Kafkas İslam Ordusunun katkılarıyla kurulan cumhuriyetin esasları üzerinde büyüdüğünü ifade eden Özoral, "Türkiye, bundan 102 yıl evvel olduğu gibi her zaman kardeşi Azerbaycan'ın yanındadır. Türkiye ve Azerbaycan bugün sevincini de efkârını da paylaşan iki ülke ve bu birlikten efor alıyoruz." biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Nesiman Yakuplu, 28 Mayıs'ta istiklalin lafla duyuru edildiğini, 15 Eylül'de ise fiilen sağlandığını kaydoldu.

Yakuplu, bir sadakat misali olarak "Bakü Fatihi" diye anılan Kafkas İslam Ordusu komutanı Nuri Paşa'ya Bakü'nün hoş yerlerinden birinde abide yapılması için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e müracaatta bulunmayı önerdi.

Milletvekili Hikmet Babaoğlu, 15 Eylül tarihinin Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin ebediyete kadar yaşayacağının göstergesi olduğunu vurguladı.

Babaoğlu, Yakuplu'nun teklifini desteklediğini, Nuri Paşa'nın anısını yaşatmak için Bakü'de abide yapılması gerektiğini kaydoldu.

Aktifliğin moderatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Anar İskenderli ve Azerbaycan Türk Ocağı Başkanı Akif Aşırlı da abide yapılması teklifini desteklediklerini bildirdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir