Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşırı Sağcı Lidere Suikast Planı Engellendi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Aşırı Sağcı Lidere Suikast Planı

Aşırı Sağcı Lidere Suikast Planı

Almanya’da aşırı sağcı Pro NRW partisinin liderine saldırı hazırlığında bulunduğu öne sürülen dört radikal Selefî gözaltına alındı.

Kuzey Ren Vestfalya polisi, radikal Selefîlerin aşırı sağcı Pro NRW partsinin lideri Markus Beisicht'e suikast hazırlığında olduklarını açıkladı. Polisin baskında patlayıcı madde ve silah bulduğu belirtildi.

Şüphelilerden ikisinin Leverkusen'de, diğer ikisinin de Essen ve Bonn kentlerinde gözaltına alındığı açıklandı. Gözaltına alınanların yarın mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Selefîlere baskın

Öte yandan, Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya ve Hessen eyaletlerinde emniyet güçleri Selefî gruplara ait yaklaşık 20 ev ve dernekte de arama yaptı.

Polis, baskın sırasında çok sayıda dizüstü bilgisayar, telefon, belge, propaganda malzemesi ve nakit paraya el koydu. Yaklaşık 120 polis memurunun katıldığı operasyonda gözaltına alınan bulunmadığı bildirildi.

Üç derneğe yasak

Operasyonla ilgili bir açıklama yapan Alman İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, “DawaFFM”, “İslamische Audios” ve 2012'de yasaklanan “Millatu Ibrahim” adlı oluşumun uzantısı “An-Nussrah” adlı derneklerin faaliyetlerinin yasaklandığını duyurdu.

Yasaklanan derneklerin, 'Almanya'daki özgür demokratik düzenle bağdaşmadığını' dile getiren İçişleri Bakanı, alınan yasak kararının çok sayıdaki barışçıl Müslümanı koruyacağını ifade etti. Friedrich saldırı hazırlığının, Selefîlere yönelik farklı eyaletlerde düzenlenen baskınlar ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını ifade etti. Fakat Bakan, Bakan, ortaya çıkarılan saldırı planının Selefî derneklere yönelik operasyonun doğru olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Tehlike artıyor"

İç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın başkanı Hans-Georg Maassen de Almanya'nın güvenliği için iyi bir gün olduğunu belirterek Selefi gruplardan kaynaklanan tehlikenin geçtiğimiz yıllarda artış gösterdiğini dile getirdi.

Selefîlerin yalnızca ibadet yerleri ve internette aktif olmadığını kaydeden Maassen, bu grupların sokaklarda da şiddet eylemlerine yol açtığını söyledi.

Güvenlik makamlarının verilerine göre, Almanya genelinde yaklaşık 4 bin 500 Selefi bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaPolis
Görüş Bildir