Ankara'da Kesk Eylemine Biber Gazlı Müdahale

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ankara'da KESK'e Gazlı Müdahale

Ankara'da KESK'e Gazlı Müdahale

Çalışma Bakanlığı önünde basın açıklamasının ardından Kızılay'a doğru yürüyüşe geçen KESK üyelerine Celal Bayar Bulvarı üzerinde biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Trabzon'dan Ankara'ya ulaşan yürüyüş kolları, öğle saatlerinde AŞTİ önünde toplanmaya başladı. Kortej halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakalığına yürümeye başlayan grup, "hükümet zammını al başına çal", "devlete güdümlü sendikaya hayır" ve "her yer taksim her yer direniş" slonganlar attı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de yaptığı açıklamada, hükümeti yüzde 22 refah kaybı olan emekçilerin ücretlerine yüzde 3 ile yüzde 7 aralığında artışı yeterli gördüğü söyledi.

4/C'lilerin ve ataması yapılmayan binlerce genç öğretmenin taleplerinin karşılık bulmadığını ifade eden Özgen, şöyle konuştu: "Açlık sınırının altında, asgari ücretle taşeron olarak istihdam edilen yüz binlerce işçinin, başta can güvenliği olmak üzere tüm birikmiş sorunları masada gündeme dahi getirilmedi. Emeğimizin ve alınterimizin karşılığı olan haklarımızın gasp edilmesine görülmemiş bir istek ve acelecilikle ortaklık eden Memur-Sen, yangından mal kaçırırcasına imza attığı sözleşmede hükümetin brüt 175 liralık zammına evet diyerek, hükümetin ilk teklifinin bile altında bir zammı kabul etti. Bu sayede yaklaşık 2 milyon kamu emekçisi, Memur-Sen aracılığıyla hükümetin ilk teklif ettiği 3+3 sefalet artışının bile altında bir zam oranı ile yaşamaya mahkum edildi."

Yetkili sendikaları Kültür Sanat Sen'in Hakem Kurulu'na başvurmasına rağmen işkolu taleplerinin değerlendirilmediğini dile getiren Özgen, Hakem Kurulu'nun bir kez daha hükümetin önerileri çerçevesinde karar alarak haklarını bir kez daha gasp ettiği iddiasında bulundu.

Özgen, "Sadece temsil ettiğimiz kamu emekçileri için değil, bu ülkenin eğitim ve sağlık gibi kamusal hizmet hakları ellerinden alınmış milyonlar için hesap sormaya geldik" dedi.

Açıklamanın ardından Bakanlık önünde yarım saat oturma eyleminde bulunan grup, Kızılay'a doğru yürümek istedi. Bosna-Hersek Caddesi'nin Milli Kütüphane tarafında TOMA ve çevik kuvvetlerle barikat kuran Emniyet güçleri, grubun Kızılay'a yürüyüşüne izin vermedi. Bunun üzerine grup oturma eylemine başladı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Kesk Eylemine Biber Gazlı Müdahale

Ankara'daki KESK eyleminde polis biber gazı ile müdahalede bulundu

T24

Çalışma Bakanlığı önünde basın açıklamasının ardından Kızılay'a doğru yürüyüşe geçen KESK üyelerine biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Toplu sözleşme sonuçlarını protesto etmek üzere Türkiye'nin değişik illerinden Ankara'ya gelen KESK üyeleri, AŞTİ önünde toplandıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürüyerek basın açıklaması yapmak istedi.

Ancak polisin barikatı ile karşılaşan kalabalık engeli aşmak için polis ekipleri ile tartıştı.

Zorla barikatı geçen kalabalık basın açıklaması sonrası sonrasında bu kez de Kızılay'daki Güvenpark'a 'forum' adını verdikleri eylem için yürümek istedi.

Yine Çevik Kuvvet personelinin engeli ile karşılaşan kalabalık yürümekte ısrar etti. Bunun üzerine Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'ndan (TOMA) önce su sıkıldı ardından da biber gazi ile grup dağıtıldı.

Polis ekipleri, sendikacıların bölgeden uzaklaşması için tedbirlerini sürdürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBiber GazıDiyarbakırİstanbulİzmirPolisTürk Kızılayımemurzam
Görüş Bildir