Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anayasaya Üç Çocuk Ayarı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Anayasaya üç çocuk ayarı

Anayasaya üç çocuk ayarı

1 Ağustos’ta yeniden çalışmaya başlayacak olan Uzlaşma Komisyonu için partiler temel hak ve hürriyetler bölümüyle ilgili tüm önerilerini toplu olarak hazırladılar. BDP öneriler paketini cuma günü Meclis Başkanlığı’na verirken diğer üç partinin pazartesi sunması bekleniyor.

Evlilik kurumu devlete emanet

AK Partinin tamamladığı çalışmaya göre, “Ailenin korunması” başlıklı madde “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Aile, evlilik kurumu, annelik ve babalık hakları ile çocuklar devletin koruması altındadır” ifadelerinden oluşacak. , mevcut Anayasa’daki “Devlet, aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar” hükmünün, çıkarılmasını önerecek.

Basın sınırlamasına revizyon

, mevcut özgürlük alanlarını bile sınırlayan düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğüne ilişkin önerilerini ise revize etti. Bu iki hakla ilgili sınırlama kriterleri, “Kamu düzeni, başkalarının hak ve hürriyetleri ile genel ahlak” ilkeleri olacak. ve BDP bu sınırlama ilkelerine de bazı yönleriyle karşı çıkıyor. Partiler, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması ile durdurulmasıyla ilgili önerilerini de bu bölümde sunacaklar.

Temel hakların sınırı

, temel hak ve özgürlüklerin, “Ölçülülük, demokratik toplum düzenine özüne dokunulmaması” gibi gerekçelerle sınırlandırılmasını öngörüyor. Bu bölümde muhalefetin “Yoksulluğa karşı korunma hakkı, temel hürriyetlere erişim hakkı, makul hayat sürdürme hakkı, temiz su ve yeterli gıdaya erişim hakkı” gibi üçüncü kuşak haklarla ilgili yeni talepleri de gündeme gelecek.

BDP soykırım maddesi istedi

BDP’nin sunduğu paketteki bazı talepler şöyle:

“Resmi dilin öğrenilmesi şartıyla herkes, anadilde eğitim ve öğrenim görme hakkına sahiptir.

Türkiye vatandaşlığının kazanılmasında, kullanılmasında ve kaybedilmesinde; dil, din, ırk, etnik köken, cinsiyet, cinsel yönelim ve benzeri farklılıklar gözetilemez. Hiç kimse kendi isteği dışında vatandaşlıktan çıkarılamaz.

Devlet, bütün kimlikleri ve kültürleri tanır ve kendilerini özgürce ifade etme hakkını güvence altına alır.

Devlet, silah üretimine sınır ve denetim getirmek, silaha erişimi zorlaştırmak ve silah kullanımını mümkün olan en alt seviyeye indirmek için gerekli önlemleri alır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Barış ve Demokrasi PartisiEvlilik
Görüş Bildir