Almanya’da Peş Peşe Kriz

-

Almanya’da Peş Peşe Kriz

Almanya’da Peş Peşe Kriz

Sünnet tartışması ve Hz. Muhammed’e hakaret eden filmden sonra Almanya’da Müslümanları uyaran afiş gerginliği yaşanıyor. Türk ve Müslüman örgütlerin itirazına rağmen Federal Alman İçişleri Bakanlığı, 21 Eylül’de tepki çeken posterleri sokaklara asmaya hazırlanıyor.

ALMANYA’da peş peşe Müslüman nüfusu rahatsız eden gelişmeler yaşanıyor. Sünnet tartışmasının ardından Pro Deutschland isimli aşırı sağcı grup, tüm dünyada tepki çeken Hz.Muhammed filminin Almanya’da gösterimi için salon arıyor.

Pro Deutscland’dan yapılan açıklamada, partinin internet sitesindeki bağlantıdan hakaret filminin izlenebildiği, ancak filmin Berlin’de bir sinemada gösterime girmesinin de istendiği ifade edildi. Lars Seidensticker, kasım ayında salon bulunması halinde gösterimin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Berlin Eyaleti Çalışma, Uyum ve Kadın Bakanı Dilek Kolat, filmin boykot edilmesini istedi. Almanya Uyum Bakanı Maria Böhmer de Müslümanları kışkırtmayı hedefleyen filmin ‘iğrenç’ olduğunu söyledi, filmin Almanya’da engellenmesi için çaba gösterdiğini söyledi.

Film Müslüman toplumunda rahatsızlık yaratırken azınlık gençlerinin radikal gruplara kaymasını engellemek için başlatılacak olan “Kayıp” isimli poster kampanyası da tepki çekiyor. Almanya İçişleri Bakanlığı’nın “Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi” adı altında 21 Eylül’de başlatması beklenen afiş kampanyasında başörtülü kızların yer alması, “Müslümanlar potansiyel bir terörist gibi gösteriliyor” tepkilerine yol açtı. Posterlerde Müslüman ailelerden çocuklarında dikkat çekici bir değişiklik olması durumunda danışma merkezlerine başvurmaları isteniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Almanya
Görüş Bildir