Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aktivistler, Delhi Polisini Vatandaşlık Yasası'ndaki Değişikliğe Karşı Konuşanları Hedef Almakla Suçladı

0PAYLAŞIM

Aktivistler, Delhi Polisini Vatandaşlık Yasası'ndaki Değişikliğe Karşı Konuşanları Hedef Almakla Suçladı

YENİ DELHİ Anadolu Ajansı - Hindistan'da bir grup aktivist, Yeni Delhi polisini, Yurttaşlık Kanunu'ndaki farklılığa karşı sesini yükseltenleri hedeflemekle yargıladı.

Grup tarafından yapılan yazılı açıklamada, Delhi polisinin, başşehirde senenin başında çıkan şiddet vakalarına ait soruşturmayı Yurttaşlık Kanunu'ndaki farklılığa karşı tertip edilen şovların sorgusuna çevirdiği, bu kapsamda nezaretine alınan talebe lideri Umar Halid'in de "tüzüğü korunan ve bugün politik kabahatli olan" genç sesler arasında yer aldığı bildirildi.

Açıklamada, "Hepimiz Delhi'de şiddetin adaletli şekilde soruşturulmasını istiyoruz ancak Delhi polisi, tüzüğe ters ve etik olmayan Yurttaşlık Kanunu'ndaki farklılığa karşı konuşmaya cesaret eden tüm sesleri mühürlemek, hedeflemek, komplo kurmak ve hapsetmek için şeytanca bir tasarıyı yürürlüğe koymuştur." ifadesi kullanıldı.

İktidardaki Bhartiya Janata Partisinin BJP de "reel maznunlar dışarıdayken genç zekâlar başta olmak üzere aktivistlere vahim bir cadı avı yürütmek için acımasız kanunları, medyayı ve polisi seferber etmekle" yargılandığı açıklamanın imzacıları arasında yazar Syeda Hameed, avukat Prashant Bhushan, politik lider Kanhaiya Kumar, insan hakları aktivisti Kavita Krishnan, gazeteci Pamela Philipose ve Delhi Üniversitesi Öğretim Azaları Birliği daha önceki başkanı Nandita Narain bulunuyor.

Delhi polisinden ise mevzuya ait açıklama yapılmadı.

Hindistan'da talebe lideri Umar Halid, Yurttaşlık Kanunu'ndaki farklılığa karşı başşehir Yeni Delhi'de tertip edilen şovlarla irtibatı sebebiyle nezaretine alınmıştı.

Ailesi, Jawaharlal Nehru Üniversitesinin daha önceki talebesi olan Umar Halid'in pazar gecesi nezaretine alındığını açıklamış, politikacı olan babası Syed Kasım Resul İlyas, oğluna yöneltilen "ayaklanmaları organize etme" yargılamasının tamamen yalan olduğunu söylemişti.

Hindistan'ın muhtelif eyaletlerinde 31 Aralık 2014'deri evvel ülkeye giren gayrimüslim muhacirlere yurttaşlık verilmesine olanak tanıyan ancak aynı vaziyetteki Müslümanları kapsam dışı yakalayan tertip etme, Aralık 2019'dan mart ayının ortalarına kadar protesto edilmişti.

Yeni Delhi'de 23 Şubat'ta başlayan ve takribî 5 gün süren protestolar ve şiddet vakalarında, bir emniyet amiri ve istihbarat vazifelisi ile 51 sivil yaşamını kaybetmişti.

Başkentin dışında değişik bölgelerde tertip edilen protestolarda 28, ülke genelinde ise 79 sivil hayatını yitirmişti.

Delhi polisi, şovların ardından çoğu Müslüman bir hayli aktivisti nezaretine almıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir