Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD Seçimiyle Köpekbalığının Ne İlgisi Var

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

ABD Seçimiyle Köpekbalığının Ne İlgisi Var

ABD Seçimiyle Köpekbalığının Ne İlgisi Var

ABD seçimlerinde siyaset dışı birçok unsur rol oynayacak. Reuters, bilimsel araştırmalar ışığında bu ilginç etkenleri inceledi. Kıyı eyaletlerde köpekbalığı saldırıları artarsa Başkan Obama koltuğunu kaybedebilir. Amerikan futbol liginde alınacak sonuçlar ve bu yaz yaşanan kuraklık da sonuçta etkili olabilir.

ABD’de 6 Kasım’da yapılacak başkanları seçimleri öncesinde Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney arasında kamuoyu yoklamalarına göre birkaç puan fark var. Böyle bir ortamda gözler, seçimi etkileyecek siyaset dışı etkenlere kayıyor. Reuters bu etkenleri uzmanlara sordu.

Obama’nın futbol şansı

Kamuoyu yoklamalarına göre çok az seçmenin adayların siyasetleriyle ilgili bilgi sahibi olduğunu, bu nedenle söz konusu etkenlerin daha da önemli hale geldiğine belirten uzmanlara göre en önemli unsur, seçmenlerin seçim gününde kendilerini nasıl hissettikleri. Zira dört yıl önce kendilerini nasıl hissetiklerini çoktan unutan, siyasi gelişmeleri de pek iyi bilmeyen büyük bir kitle, yalnızca oy verdiği gündeki hislerine bakıyor. Sonuçta başkanlar, kontrollerinde olmayan şeylerden sorumlu tutuluyor.

Örneğin, kolej futbol takımı seçim gününden hemen önce maç kazanan eyaletlerde mevcut başkanlar, senatörler ve valiler ortalama 1.6 puan daha fazla oy alıyor. Bu nedenle Obama, çok az farkla kazanması veya kaybetmesi muhtemel olan Ohio, Florida ve Michigan gibi “salıncak eyaletlerde” daha şanslı görülüyor. Çünkü bu yıl bu eyaletlerin futbol takımları epey başarılı.

Princeton Üniversitesi’nde 2004’te yapılan bir araştırma ise Başkan Woodrow Wilson’ın 1916’da New Jersey’de yaşanan köpekbalığı saldırıları yüzünden sandıkta cezalandırıldığını kanıtlıyor. Wilson, bu saldırılar yüzünden turizm gelirlerinin düştüğü bölgelerde dört yıl önceki seçime göre yüzde 8 daha az oy almıştı. Saldırıların artmadığı bölgelerde ise oyu aynı kalmıştı.

Al Gore böyle kaybetti

PRINCETON Üniversitesi’nin araştırması, kötü hava koşullarının da iktidardaki siyasetçileri olumsuz etkilediği yönünde bir sonuç verdi. 1896’ya dek uzanan tarihi kayıtlarla seçim sonuçları karşılaştırıldığında, kuraklık ve sellerin iktidardaki siyasilere 1.5 puanlık oya malolduğu belirlendi. Demokrat Başkan Yardımcısı Al Gore’un 2000 seçimlerini kaybetmesinde 7 eyaletteki kuraklık ve aşırı yağışlar önemli rol oynamıştı. Bu yaz yaşanan kuraklık da Obama’ya zarar verebilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaMitt Romneyfutbol
Görüş Bildir