ABD'nin Böcekleri Türkiye'yi de Dinlemiş

 > -

'ABD, Türkiye'yi de Dinledi' İddiası

İngiliz Guardian gazetesi bugün eski CIA ajanı Edward Snowden’ın sızdırdığı iddia edilen yeni belgeleri yayınladı.

Gazetenin yayınladığı belgelerde ABD’nin 38 ülkenin ABD’deki büyükelçilik ve misyonu gizlice dinlediği bilgisi yer alıyor.

Belgelerde Türkiye Büyükelçiliğinin de dinlendiği yazıyor.

Belgelerde dinlenen büyükelçilik ve misyonlardan ‘hedef’ diye bahsediliyor.

Guardian , 2010 tarihli belgede dinlenen ülkeler listesinde Fransa, İtalya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin; bazı hassas ve ABD’yle ilişkisi kötü Orta Doğu ülkelerinin; Japonya, Meksika, Güney Kore, Hindistan ve Türkiye gibi ABD’yle iyi ilişkileri olan ülkelerin ve Avrupa Birliği’nin bulunduğunu yazıyor.

Haberde dinlemelerin farklı yöntemlerle yapıldığı, 2007 tarihli bir belgeye göre Avrupa Birliği’nin Washington’daki ofisinin buradaki bir fax cihazı içine yerleştirilen ‘böcekle’ gerçekleştirildiği yazıyor.

Alman Der Spiegel dergisi de son sayısında ABD’nin sınırları içindeki AB ofislerini dinlediği yönündeki bir habere yer vermişti.

Bu haber üzerine Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Amerika Birleşik Devletleri'nin Avrupa Birliği'nin ofislerini dinlediği iddialarıyla ilgili olarak Amerikan Yönetimi'nden açıklama istemişti.

Schulz iddiaların doğru çıkmasının AB-ABD ilişkilerinde "ciddi etkisi" olacağını söylemişti.

Fransa ve Almanya tarafından yapılan açıklamalarda da benzer kaygılar dile getirilmiş ve iddianın doğru çıkmasının AB-ABD ilişkilerini zedeleyebileceği belirtilmişti.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser “Kullanılan yöntem Soğuk Savaş sırasında düşmanlarımızın kullandığı yönteme benziyor” diyerek tepkisini dile getirmişti.

Amerikan yönetiminden henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Bir süre CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) için çalışan Snowden, Ekvador'dan sığınma istemişti.

Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler, Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiğini ve internet üzerinden gönderilen tüm postaları, yapılan sohbetleri, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmeleri, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerini, bulundukları yeri ve diğer ayrıntıları izlediğini ortaya çıkarmıştı.

Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Hong Kong'da ve Çin'de bazı kurumları hedef aldığını da iddia etti.

Snowden'a göre, Kurum'un hedefleri arasında Hong Kong'daki Çin Üniversitesi, kamu görevlileri ve öğrenciler vardı.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun küresel olarak 61 bin dinleme operasyonu düzenlediğini de savundu.

Hükümet yetkilileri ise uygulamalarını ve kullandıkları sistemi savunarak telefon dinleme ve internetteki faaliyetleri izlemenin onlarca terör komplosunu engellediğini savunuyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

ABD'nin Böcekleri Türkiye'yi de Dinlemiş

ABD'nin Böcekleri Türkiye'yi de Dinlemiş

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Avrupa Şokta! ABD Avrupa'yı Dinlemiş

Amerika bunu da yaptı...

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), AB’nin Washington, New York ve Brüksel’deki ofislerini dinlediği ve bilgisayarlara sızarak e-postaları izlediği iddia edildi.

Almanya’da yayımlanan Der Spiegel Dergisi’nin haberine göre, ABD’nin küresel düzeyde kurduğu dinleme ve izleme ağını deşifre eden eski CIA ajanı Edward Snowden, NSA’nın AB’ye yönelik casusluk faaliyetlerini gösteren belgelerin bir kısmını dergiye sızdırdı.

Belgelerde, NSA’nın AB’nin Washington’daki diplomatik temsilciliğini nasıl izlediğinin anlatıldığı belirtildi. Derginin haberinde ayrıca Brüksel’de AB’ye ait binalardaki telefonların dinlendiğine dair yaklaşık 5 yıl öncesine ait bulgulara işaret edildi. NATO Ana Karârgahı’nda çalışanların arasında NSA görevlileri olabileceği ileri sürüldü.

Dergi, NSA’nın Almanya’da da her ay telefon görüşmesi, kısa mesaj ve e-posta gibi 500 milyon iletişim bağlantısını izlediğini ve dinlediğini iddia etti.

AB TEPKİLİ

İddialara AB kanadından büyük tepki geldi. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı , “ABD yetkililerinin, AB ofislerinde casusluk ettiği iddialarından dolayı derin bir şok içerisindeyim. ABD’den tam ve hızlı bir açıklama bekliyoruz. Eğer iddialar doğru çıkarsa, bu, ABD-AB ilişkilerinde kötü etki doğuracak ciddi bir sorun olacaktır” ifadelerini kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

ABD'nin Türkiye'yi de Dinlediği İddia Edildi

Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın açığa çıkardığı dinleme skandalı, ABD'nin Avrupa Birliği’nin Brüksel, Washington ve Birleşmiş Milletler'deki ofislerini de hedef aldığının ortaya çıkmasıyla Türkiye’yi de içine aldı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Snowden'ın sızdırdığı belgelerden birinde, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın yaptırdığı gizli telefon dinlemesi ve internet kayıtları takibinin Türkiye, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın elçilik ve diplomatik misyonlarını da kapsadığı iddia edildi. Türkiye'nin dinlenen 38 hedef arasında olduğu belirtilen haberde bahsi geçen NSA belgesinin Eylül 2010 tarihli olduğu ifade edildi.

Haberde, NSA'nın sadece Avrupalı diplomatları dinlemekle kalmadığı, dinlediği hedef ülkeler arasında Japonya, Meksika, Güney Kore ve Hindistan’ın da olduğu belirtildi.

Snowden’ın Alman Der Spiegel dergisine sızdırdığı 'çok gizli' belgeyle ortaya çıkan dinleme skandalında adı geçen kurum ve ülke temsilciliklerine mikrofonlar yerleştirilip dinleme yapıldığı gibi bilgisayarlara da girilerek elektronik posta ve yazışmaların takip edildiği öne sürülmüştü.

ALMAN DER SPIEGEL'E KONUŞTU

NSA muhbiri Edward Snowden, kaçak olarak bulunduğu Moskova havalimanı terminalinde Alman Spiegel dergisi muhabirleriyle görüştü ve yeni skandal bilgiler sızdırdı. Buna göre Amerikan istihbaratı, Washington ile New York’ta görevli Avrupa Birliği diplomatik temsilciliklerine böcek denilen cihazlar yerleştirip 'kulak kabarttı'.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın taşeron bir firmasında çalışırken Hong Kong’a kaçan ‘Bay Muhbir’ Edward Snowden’ın sızdırdığı çok gizli belgeler, Amerikan istihbaratının dinleme faaliyetlerinde “dost-düşman ayırmadığını” ortaya çıkardı. Der Spiegel dergisinin haberine göre Snowden’ın sızdırdıkları arasında bulunan Eylül 2010 tarihli ‘çok gizli’ damgalı bir belge, NSA’nın Washington ve New York’taki Avrupa Birliği temsilciliklerini izlediğini ortaya koydu. Belgeye göre AB temsilcilikleri ‘hedef’ olarak adlandırıldı düzenli olarak takibe alındı. Der Spiegel’in bugün çıkacak sayısında ayrıntısı yer alacak haberin satır başları şöyle:

  • Ajanlar AB’nin New York’taki BM ofisi ve Washington’daki diplomatik temsilciliğine ‘böcek’ denilen dinleme cihazları yerleştirdi.

- NSA ayrıca temsilciliklerin kapalı devre kamera ve eternet ağına da sızdı, ofislerin bilgisayar ağlarına casus program yerleştirdi.

- NSA’nın dinleme operasyonundan, Almanya’daki binlerce kamu ve özel sektör kuruluşu da nasibini aldı. NSA, her ay Almanya’da en az 500 milyon telefon konuşması, e-posta yazışmaları veya SMS mesajlarını takip etti. NSA’nın en çok aktif olarak casusluk yaptığı AB ülkesi Almanya oldu.

- Beş yıl önce Brüksel’deki AB karargâhını karıştıran dinleme skandalının arkasında da NSA vardı. O tarihlerde AB güvenlik uzmanları AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Konseyi’nin bulunduğu Justus Lipsius binasında telefonların dinlendiğini ortaya çıkarmıştı.

  • Amerikalılar geçen yıl Noel gecesi Almanya’da 13 milyon telefon görüşmesini değerlendirmeye alıp kayıtlara geçirdi.

- En çok telekulak olayı ise 7 Ocak 2013’te gerçekleşti. O gün Amerikalılar, Almanya’da yapılan 60 milyona yakın telefon görüşmesini inceledi.

- NSA ajanları Aynı dönemde ise Fransa’da günde ortalama 2 milyon görüşme değerlendirdi.

SOĞUK SAVAŞ YÖNTEMİ

“İddialar karşısında şoke olduğunu” bildiren Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, “İddialar doğruysa, AB ile ABD arasındaki ilişkilere çok yönlü etkisi olacaktır. AP adına ABD yönetiminden eksiksiz açıklama talep ediyorum” açıklaması yaptı. Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser ise, “Kullanılan yöntem Soğuk Savaş sırasında düşmanlarımızın kullandığı yönteme benziyor” diyerek tepkisini dile getirdi. ABD ise AB’ye diplomatik yollardan cevap verileceğini duyurdu.

EKVADOR ÇARK ETTİ

23 Haziran’dan beri Rusya başkenti Moskova’nın Şeremetyevo havalimanı “E” terminalinde sıkışıp kalan Edward Snowden’ın akıbeti belirsizliğini koruyor. Kaçak teknisyene siyasi sığınma sözü veren Latin Amerika ülkesi Ekvador da geri adım attı. ABD Başkanı Joe Biden’ın telefonla arayıp Snowden’a kucak açmamasını istediği Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, “Biz bundan böyle bu kişinin akıbeti hakkında hiçbir açıklama yapmayacağız. Ülkemize bir şekilde giriş yaparsa ancak o zaman sığınma talebini ele alabiliriz. Bu arada İngiltere’deki Londra büyükelçiliğimizin Snowden adına çıkardı seyahat belgesinin de geçersiz olduğunu ilan ediyoruz. Londra’daki elçimiz başına buyruk davranarak bu hususta yönetmeliklere uymadığı için de cezalandırılacaktır. Kaçak kişinin kaderi şu anda Rusya’nın elinde” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Türk Elçiliğine de ABD Böceği

ABD'nin, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 38 büyükelçilik ve misyonu dinlediği iddiası -Guardian gazetesi, Snowden'ın sızdırdığı son belgeleri yayımladı.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) küresel siber casusluk programını ortaya çıkaran eski CIA ajanı Edward Snowden'ın sızdırdığı son belgede, ABD'nin aralarında Türkiye Büyükelçiliği'nin de bulunduğu müttefiklerini dinlediği iddia edildi.

Tüm dünyayı dinlemişler

Konuya ilişkin Snowden'ın sızdırdığı ve Guardian'ın bugünkü sayısında yer verdiği Eylül 2010 tarihli belgede, ABD istihbarat servislerinin 38 büyükelçilik ve yabancı misyonu "hedef" olarak tanımlayarak, elektronik cihazların içine yerleştirilen "böceklerle" ve özel antenlerle dinleme yaptığı kaydedildi. Haberde, ABD'nin Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Japonya, Meksika, Güney Kore ve Hindistan gibi ülkelerin büyükelçiliklerini dinlediği belirtildi. Listede İngiltere, Almanya ve diğer Batı Avrupa ülkelerinin yer almadığına dikkati çekildi. 2007 tarihli bir diğer belgeye göre, kod adı "Dropmire" olan bir yöntemle NSA'nın Washington'daki AB elçiliği için "şifrelenmiş faks makinalarını içeren" bir yöntem kullandığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBirleşmiş MilletlerCasusÇinFransaHindistanHong KongİngiltereİtalyaJaponyaKoreNATORusyaSavaşTerörYunanistan
Görüş Bildir