Özel Anlık İstihbarat Yalanını Yüzüne Vurdu

 > -

ABD Genelkurmay Başkanı Ankara’da

ABD Genelkurmay Başkanı Ankara’da

Suriye’deki çatışmalar ve Türkiye başta olmak üzere komşularına yönelik göç dalgası sürerken, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, temaslarda bulunmak üzere dün öğle saatlerinde Ankara’ya geldi.

CIA Başkanı Orgeneral David Petraeus’un kısa süre önce yaptığı ziyaretin hemen ardından Türkiye’ye gelmesi dikkati çeken Dempsey’in temaslarında, Suriye, terör ve PKK’nın bölgedeki geleceğinin masaya yatırılması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

ABD'yle Kesintisiz İstihbarat Zirvesi

ABD'yle Kesintisiz İstihbarat Zirvesi

Genelkurmay Başkanı Özel, bugünkü zirvede ABD’li mevkidaşı Dempsey’ye “Anlık istihbarat süresini 24 saate çıkarın” diyecek.

Suriyeli mülteciler, bunların arasına terörist unsurların sızma olasılığına karşı alınacak önlemler ve Esed rejiminin düşmesi halinde meydana gelecek risklerin, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel arasında bugün başlayacak görüşmelerin ağırlıklı gündem maddeleri olması bekleniyor. Taraflar arasında ele alınması beklenen eşit ağırlıktaki bir diğer gündem maddesi ise Ankara’nın, PKK ile mücadelesinde Washington’dan talep ettiği destek. Ele alınacak konular arasında, mülteci akınına uğrayan Türkiye’nin, bundan sonra gelecek mültecilere kendi topraklarında yardım sağlanması için tampon bölge kurulması yönündeki talebi de var.

Ancak Martin Dempsey, kısa süre önce yaptığı açıklamada, tampon bölgenin Esed rejiminden gelebilecek misilleme nedeniyle taşıdığı askerî risklere dikkat çekerek, Ankara’nın bu önerisine Washington’un sıcak bakmadığını dillendirmişti.

Orgeneral Özel’in, PKK ile çatışmaların Türkiye toprakları içinde en üst düzeye çıktığı bu dönemde, Orgeneral Dempsey’den ABD’nin, Kuzey Irak’taki PKK hedeflerinin tesbitinde kritik olan anlık istihbarat toplama süresini 24 saate çıkartması talebini yinelemesi bekleniyor.

U2 faaliyeti sonlandırılmış

Diğer yandan, ABD’nin, Türkiye’ye anlık istihbarat desteği sağladığı bir diğer vasıta olan U2 casus uçaklarının faaliyetlerini, Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmeleriyle birlikte 1 Ocak itibariyle sonlandırdığı ortaya çıktı. Suriye bağlamında ise, bir süredir NATO müttefiklerinin, Türkiye’nin, Ege’de Yunanistan’a karşı yığınak yaptığı askerî gücünün bir bölümünü yakın tehdit oluşturan güneye, Suriye sınırına kaydırması gerektiğini tavsiye ettikleri belirtiliyor.

ABD, Kuzey Irak’taki PKK hedeflerinin tesbitinde önemli rol oynayan anlık istihbarat bilgilerini, 2007 yılından bu yana Türkiye’ye, insanlı U2 casus uçakları, Predator insansız hava araçları (İHA) ve uydular yoluyla veriyordu. Ancak Amerikan muharip güçlerinin, Irak’tan önemli ölçüde çekilmesiyle birlikte Washington, Kuzey Irak’taki U2’lerle bilgi toplama faaliyetine 1 ocak itibariyle son vermiş. Zira, bu uçakların bilgi toplarken, örneğin, Kandil bölgesinde düşmesi halinde, pilotların PKK’ya esir düşmesi ya da bu bölgede ölmeleri söz konusu. Bir Türk askerî kaynağına göre, Amerikan muharip birliklerinin çekildiği Irak’ta, Amerikalı pilotların can güvenliği sağlanamayacağı için U2 casus uçaklarının faaliyetlerine son verilmiş.

24 saat mesaisine sıcak bakılmıyor

Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmelerine az bir süre kala kasım 2011’de, dört Amerikan Predatorü İncirlik’te konuşlandırıldı. İnsansız olan ve istihbarat toplamada önemli yer tutan bu İHA’ların, ana komuta merkezi yani anlık bilgi tesbitini yapan pilot ekibi, binlerce kilometre ötede, ABD’nin Missouri eyaletindeki Keşif Filosu’nun komutasında. Dolayısıyla, Predator’lerden sağlanan anlık istihbarat bilgileri Missouri üzerinden İncirlik’teki merkeze geliyor. İncirlik’e zaman zaman Predator’lerin bakımı için teknik ekip geliyor o kadar. Türk askerî kaynakları Türkiye için, Missouri üzerinden İncirlik’teki Predator’lerin günde ne kadar süreyle bilgi topladıklarını belirtmiyorlar. Ancak Türkiye, uzunca zamandır bu sürenin 24 saate çıkartılmasını talep ettiği ABD’den olumlu yanıt alamıyor. Washington, Missouri’deki, İHA’ları komuta eden pilot ekibinin aynı zamanda Afganistan dahil dünyanın bazı çatışma bölgelerinden ABD için bilgi topladığını dolayısıyla Türkiye için 24 saat mesai yapmalarının mümkün olmamasını gerekçe olarak gösteriyor.

Yunanistan’ın yakıt alacak parası yok

Suriye’de, 1.5 yılı aşkın bir süredir, Esed rejimi güçleri ile muhalefet arasındaki çatışmaların devam ediyor olması ve Esed’in, topraklarındaki PKK unsurlarının eylem için Türkiye’ye sızmasına izin vermesiyle birlikte Türkiye’yi tehdit eden istikrarsızlık durumuna karşı Ankara’nın, caydırıcı sistemlerini, güneye, bu ülke sınırlarına kaydırması gerekiyor. Türk F-4 jetinin, haziran ayı sonlarında Suriye tarafından düşürülmesiyle birlikte TSK, hava savunma sistemleri ve zırhlı araçlarını bölgeye kaydırmaya ve tatbikatlar yapmaya başladı. Ancak, askerî uzmanlar, TSK’nın, Suriye sınır bölgesine yığdığı askerî sistemlerin caydırıcı niteliğinin sorgulanması gerektiğine dikkat çekerken, örneğin, savaş uçağı ve bataryalarının Ege’den güneye, Suriye sınırına kaydırılması gerektiğine işaret ediyorlar. Tüm savaşlar artık hava gücünün desteğiyle kazanılıyor ya da savaşı caydırabiliyor hava gücü.

NATO müttefiki ülkeler, bir süredir Türkiye’ye, Ege’de Yunanistan’ı caydırma amaçlı Ege Ordusu’na tahsis edilen askerî sistemlerin, Suriye sınırına kaydırılması gerektiğine işaret ediyorlar. Türkiye’nin, Yunanistan’ı caydırmak için kurulan ve zaman zaman lağvedlmesi için ülke içinde de çağrılar yapılan Ege Ordusu’na tahsis edilmiş, zırhlı personel taşıyıcıları dahil çok sayıda askerî sistemi bulunuyor. Bir NATO kaynağı, “Derin ekonomik kriz içindeki Yunanistan’ın, savaş uçakları için yakıt almaya bile parası yok,” diyerek, TSK’nın, güneydeki ciddi risk bölgesini gereksiz yere ihmal ettiğini savunuyorlar.

LALE KEMAL / Taraf

Haberin Tamamı İçin:

Pentagon: 'Türkiye ile Çıkarlarımız Aynı'

Pentagon: 'Türkiye ile Çıkarlarımız Aynı'

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, "Suriye konusunda Türkiye ile çıkarlarımız aynı" dedi.

Pentagon'un internet sitesine bir açıklama yapan Dempsey, "Türkiye güneyinde bir tehditle karşı karşıya. Buna hem ikili ilişkiler hem de NATO penceresinden bakıyoruz" diye konuştu.

Orgeneral Martin Dempsey, gezisinin başlangıcında yaptığı açıklamada, "Suriye krizinin bölgede olası etkilerini daha geniş perspektifte konuşmayı planlıyorum" dedi. Dempsey, şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Büyük buluşma

Büyük buluşma

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Genelkurmay Karargahı'nda törenle karşılandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in davetlisi olarak dün akşam saatlerinde Ankara’ya gelen ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Genelkurmay Karargahı'nda törenle karşılandı. İki ülkenin marşlarının çalınmasının ardından Dempsey tören kıtasını selamladı. Selamlama sırasında zaman zaman şaşıran Dempsey’i Orgeneral Özel yönlendirdi. İkili daha sonra baş başa görüşmeler yapmak üzere karargaha girdi.

Haberin Tamamı İçin:

Tören Sırasında Şaşkınlık!

Tören kıtası önünde zaman zaman şaşıran ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey’i Orgeneral Özel yönlendirdi.

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in davetlisi olarak Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Genelkurmay Karargahı’nda törenle karşılandı.

Haberin Tamamı İçin:

Özel Anlık İstihbarat Yalanını Yüzüne Vurdu

Genelkurmay Başkanı Özel, PKK saldırılarının arttığı bir dönemde Ankara'ya gelen ABD 'li muhatabına 'Bölgede görev yaptım, istihbarat paylaşımı görmedim' diyerek Washington'un umursamazlığını özetledi.

Terörle mücadelede yoğun bir dönem geçiren Türkiye , 'dost ve müttefik' ülkelerden en üst düzeyde destek bekliyor. ABD'nin Irak'a girmesiyle birlikte bölgede meydana gelen yeni oluşum sonrası 'süper güçten' terörle mücadele konusunda yapmış olduğu anlaşmanın hayata geçmesini bekliyor. Türkiye, bu beklentisini dün Ankara'da konuk ettiği ABD'nin en üst askeri yetkilisi Genelkurmay Başkanı Orgeneral 'e iletti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel 'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Dempsey ile Ortadoğu bölgesindeki gelişmeler geniş bir şekilde ele alınırken, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki beklentileri ve istekleri dile getirildi. ABD'nin Irak'ı işgali ile birlikte Kuzey Irak'ta kurulan federal yapının güvenlik konusunda yetersiz kalması nedeniyle terör örgütünün bu bölgeden Türkiye'ye rahatlıkla sızmasının önlenmesi için iki ülke 5 yıl önce 'anlık istihbarat'ta anlaştı.

VERDİĞİ SÖZÜ TUTMUYOR

Başbakan Tayyip Erdoğan, 5 Kasım 2007 tarihinde ABD'ye yaptığı ziyarette dönemin ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşmede, bölgedeki ABD askeri istihbarat birimlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne anlık istihbarat vermesi kararlaştırıldı. Üçlü mekanizma adıyla Türkiye, ABD ve Irak yetkilileri de zaman zaman biraraya gelerek anlık istihbarat konusunda birlikte çalışma yapılması yönünde görüş belirtti. Ancak gelinen noktada 'anlık istihbarat' konusunda ABD, verdiği sözü tam olarak yerine getirmedi. Özellikle son dönemde Kuzey Irak'tan gruplar halinde çok sayıda PKK'lı teröristin girmesi Türkiye'nin sabrını taşırdı. Bu durum Özel-Dempsey görüşmesinin de ana gündem maddesini oluşturdu. Özel, ABD'den gelecek anlık istihbarat ile birlikte teröristlerin Irak sınırları içindeyken tespit edilmesi ve imhasını hedeflediklerini ancak yeterli desteği hiçbir zaman göremediklerini Dempsey'e iletti.

BÖLGEDEYDİM AMA DESTEĞİ GÖREMEDİM

Bu arada Özel, Genelkurmay Başkanı olmadan önce 2. Ordu Komutanı olarak bizzat terör bölgesinde görev yaptığını Dempsey'e hatırlatarak, 'Biz anlaşmalarımıza sadık kalıyoruz. Terörle mücadele konusunda uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanmaya çalışıyoruz. Ancak bölgenin hassas durumu nedeniyle anlık istihbarat anlaşmasına da sadık kalmanızı bekliyoruz. Biz silahlı mücadelemizi verirken, dost ve müttefiklerimizden destek bekliyoruz' dedi. Anlık istihbaratın yanı sıra elektronik istihbarat bilgileri ve insana dayalı istihbarat konusunda da beklentilerini dile getiren Özel, ABD'nin elinde bulunan predatör hava araçlarının istihbari bilgi aktarımı ve kullanımlarının daha efektif ve hızlı olması konusundaki beklentilerini dile getirdi.

ABD askeri unsurlarının Irak'ın merkezinde görev yaptığını belirten Dempsey ise insana dayalı ve elektronik anlık istihbaratta katkı sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

Suriye'de tampon bölge

Görüşmede, Suriye'de yaşanan gelişmeler de ele alındı. Suriye'den 100 bine yaklaşan mülteci göçünün yanı sıra sınırlarda 250 bin Suriyelinin bulunduğu Özel tarafından mevkidaşına aktarıldı. Türkiye'nin Suriye sınırları içerisinde bir tampon bölge oluşturulması, uluslararası örgütlerin bu tampon bölgede Suriyeli mültecileri karşılayarak etkin olması istendi. Suriyeli mültecilere insani yardım çerçevesinde destek olunduğunu, bunun da Türkiye için önemli bir görev olduğunu dile getiren Özel, 'Suriyeli mültecilerin konuk edilmesi konusunda önemli çalışmalar yapıyoruz. Ancak bu olay beraberinde riskler taşıyor. En başta mültecilerle birlikte teröristlerin sızması gibi. Bunun için de önlemler alıyoruz. Ancak oluşturulmasını beklediğimiz tampon bölge bu sorunları da ortadan kaldıracak ve Suriye mültecilere ülkelerindeki bir alanda kalmaları da sağlanacaktır' dedi.

Ayrıca görüşmede Suriye'deki muhaliflerin verdiği mücadele, Esad sonrası Suriye rejiminin durumu da ele alındı. Özel-Dempsey görüşmesinde İran'ın nükleer silah yapımı iddiaları gündeme gelirken, bu konuda uluslararası örgütlerin gerekli çalışmayı yapması gerektiği ifade edildi.

Operasyon hazırlığı mı

ABD'den Türkiye'ye yapılan ziyaretler en üst düzeye çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bakan Yardımcısı William Burns, Savunma Bakanı Leon Panetta, CIA Başkanı David Petraeus daha önce Türkiye'yi ziyaret etmişti. Son olarak Dempsey geldi. Bu ziyaretler, bölgede yapılabilecek bir hareketın da ön hazırlığı olabileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

'Merhaba asker' uyarısı

Dempsey, Genelkurmay Karargahına gelişinde askeri kıta tarafından karşılandı. Dempsey, kıtayı denetlemesi sırasında askere nasıl sesleneceği konusunda Özel'den sufle aldı. Özel, Dempsey'den kıtayı 'merhaba asker' şeklinde seslenmesini istedi

24 saat boyunca takibini istedik

Geçen yıl kasım ayında ABD'nin 4 Predatorü İncirlik'te göreve başladı. Predatörler İncirlik'ten havalanıp bilgi ve görüntü almak için kalksa bile komuta merkezi ABD'de bulunuyor. Bu araçların edindiği bilgiler önce ABD'de değerlendirilip, sonra İncirlik'e ulaştırılıyor. Bu da gelen görüntülerin anında değerlendirilememesine neden oluyor. Türkiye, bu sistemin değiştirilerek görüntülerin aynı anda Türkiye'de görülmesi, predatörlerin bilgileri 24 saat takip etmeleri ve anlık olarak Türkiye'ye iletmesini istiyor. Bu istek dün de Özel tarafından dile getirildi.

YENİ ŞAFAK

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanBeşer EsadCasusGenelkurmay BaşkanıIrakİranNATORecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriyeTerörTürk Silahlı KuvvetleriYunanistangündemolay
Görüş Bildir