ABD'den Çok Kritik Terör Kararı

 > -

ABD'den Çok Kritik Terör Kararı

ABD'den Çok Kritik Terör Kararı

ABD, Tahran hükümetini öfkelendirecek bir adım atarak İranlı muhalif grup Halkın Mücahitleri Örgütü’nü (MEK) terör listesinden çıkaracağını açıkladı.

ABD temyiz mahkemesi Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a 1 Ekim tarihine kadar örgütün statüsüyle ilgili karar mühleti koymuştu. Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan MEK yıllardır ABD nezdinde lobi faaliyetlerini yürüterek statüsünün değiştirilmesini talep ediyordu.

1960’lı yıllarda Şah’a muhalefet amacıyla kurulan sol örgüt, 1979 İslam Devrimi’nden sonra Ayetullahlara karşı silahlı mücadeleye girişmişti.

MEK aradan geçen yıllarda birçok değişim yaşadı. Örgütün üyeleri ve destekçileri silah bıraktıklarını açıklarken, Tahran’daki İslamcı rejimi de barışçıl yollardan devirmek istediğini ifade etti.

"GEÇ BİLE KALDI"

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden, Dış İlişkiler Komitesi üyesi Ted Poe, Clinton’ın MEK’i terör listesinden çıkarma yönündeki beklenen kararının “geç bile kaldığını” belirtti.

Poe, “MEK çok uzun bir zaman önce şiddeti kınadı ve son yıllarda İran içindeki faaliyetler üzerine bilgi toplanması bağlamında ABD istihbaratıyla birlikte çalışıyordu” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFransaİranTerör
Görüş Bildir