Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'yi Sarsan Saldırgan: Adam Lanza Kimdir?

 > -

ABD'de Bir Okul Saldırısı Daha

ABD'de Bir Okul Saldırısı Daha

ABD'de bir okula düzenlenen saldırıdda 27'den fazla kişi öldü. Henüz sebebi açıklanmaya saldırıda çok sayıda öğrenci ve sivil hayatını kaybetti.

Son olarak ABD'nin California eyaletindeki bir okula düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi ölmüştü.

Haberin Tamamı İçin:

ABD'de Okulda Katliam: 27 Ölü

ABD'de Okulda Katliam: 27 Ölü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Connecticut'ta Okul Baskını: En Az 27 Ölü | BBC Türkçe

Connecticut'ta Okul Baskını: En Az 27 Ölü | BBC Türkçe

ABD'nin Connecticut eyaletindeki bir ilköğretim okulunda silahlı saldırı sonucu en az 27 kişi öldü.

Ölenlerin arasında çok sayıda çocuk da var.

Amerikan medyasındaki haberlere göre, Newtown'daki Sandy Hook ilköğretim okulundaki olay yerel saatle 9.40 (TSİ 16.40) civarında meydana geldi.

Haberlerde, saldırganın da öldüğü söyleniyor.

Olayın ardından bölgedeki tüm okullar güvenlik nedeniyle kapatıldı.

Hastaneye kaldırılan 3 yaralının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Yerel gazete Hartford Courantnewspaper, okulun ana ofisindeki bir kişinin polisi arayarak "silah sesleri duyduğunu bildirdiğini" aktardı.

CNN televizyonuna konuşan bir tanık, "100 mermi atıldığını" söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Obama: Bugün Kalplerimiz Kırık

Obama: Bugün Kalplerimiz Kırık

ABD Başkanı Barack Obama, Connecticut'taki okula silahlı saldırıyla ilgili, “Bugün kalplerimiz kırık” derken ağladı ve bu saldırıların önlenmesi ...

Haberin Tamamı İçin:

ABD'de Okul Katliamı, Obama Gözyaşlarını Tutamadı | Yeni Şafak

ABD'de Okul Katliamı, Obama Gözyaşlarını Tutamadı | Yeni Şafak

ABD'de bir okula düzenlenen saldırıda 30'a yakın fazla kişi öldü. Henüz sebebi açıklanmayan saldırıda çok sayıda öğrenci ve sivil hayatını kaybetti.

OBAMA AĞLADI

ABD Başkanı Barack Obama, Connecticut'taki okula silahlı saldırıyla ilgili, 'Bugün kalplerimiz kırık' derken ağladı ve bu saldırıların önlenmesi için siyasete bakılmazsızın gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

Son olarak ABD'nin California eyaletindeki bir okula düzenlenen silahlı saldırıda 5 kişi ölmüştü.

Katliam sabah geldi

Saldırı bu sabah saat 10 sularında gerçekleşti. Connecticut eyaletinin Newtown kentinde bulunan Sandy Hook İlkokulu'nda gerçekleşen saldırıda, Ambulans hizmetlerinden bir görevli, Sandy Hook ilkokulundaki saldırıda bir öğretmenin ayağından vurulduğunu ve Danbury Hastanesi'ne kaldırıldığını söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkiliyse, saldırıyı düzenleyen silahlı kişinin öldürüldüğünü öne sürdü. Kişinin Yerel Newtown Bee gazetesinin, Sandy Hook ilkokulunda bazı öğrencileri ağlarken ve yetişkinler eşliğinde okuldan ayrılırken gösteren bir fotoğrafa yer verdiği, öğrencilerin güvenliğini sağlamak için bölgedeki okullarda tedbir alındığı belirtildi.

Olaydan kurtulan çocuklar şok yaşadı

Ölenlerin yarısı çocuk

Yetkililerden henüz bir açıklama yok. Yerel kaynaklardan alınan ilk verilere göre ölenlerin yarısı çocuk. Diğer ölenler arasında ise öğrenci velileri var.

Pisikolojik sorunları var

Saldırgana ilişkin ise yapılan bir açıklama yok. Yerel kaynaklardan Yeni Şafak'ın ulaştığı bilgilerde saldırganın psikolojik sorunları olduğu ifade edildi.

Yoksa yeni bir Breivik mi?

22 Temmuz günü Oslo'daki resmi binaların yakınında bir otomobile yerleştirdiği bombayı patlatarak 8 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik daha sonra Ütöya adasındaki İşçi Partisi gençlik kampında 69 kişiyi katletmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Okul Katliamı Obama'yı Ağlattı | Ntvmsnbc

Okul Katliamı Obama'yı Ağlattı | Ntvmsnbc

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İlkokulda Katliam: 28 Ölü | CNN Türk

İlkokulda Katliam: 28 Ölü | CNN Türk

ABD'nin Connecticut eyaletindeki bir ilkokulda düzenlenen silahlı saldırıda, saldırganla birlikte 20'si çocuk 28 kişinin öldüğü bildirildi. Öldürülen 20 yaşlarındaki şüphelinin annesinin de okulda öldürülenler arasında olduğu belirtiliyor. Şüphelinin erkek kardeşinin de Hoboken bölgesinde ölü bulunduğu açıklandı.

Bir yetkili, Sandy Hook ilkokulundaki saldırıda ölenlerin 20'sinin çocuk olduğunu söyledi.

Bölgeden gelen ilk açıklamalarda, olayda bir öğretmenin ayağından vurulduğu ve silahlı saldırganın öldürüldüğü belirtilmişti.

Olayla ilgili açıklamada bulunan bir güvenlik yetkilisi, saldırının zanlısı 20 yaşındaki gencin Connecticut'taki okulla bağlantısı olduğunun sanıldığını kaydetti.

Olayda öldürüldüğü bildirilen saldırganın iki silah taşıdığının anlaşıldığını belirten yetkililer, saldırının tüfekle düzenlendiğini bildirdi.

Bu arada, bölgedeki ve civar kasabalardaki okulların tedbir amacıyla kapatıldığı ifade edildi.

Saldırının ülke tarihinde düzenlenen en ağır saldırılardan biri olduğu vurgulanıyor.

Okulun bulunduğu Newtown, New York kentine 96 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Silahlı saldırıda, bildirilen son rakamlara göre 20 çocuk, 6 yetişkin hayatını kaybetti.

Saldırganın adı Ryan Lanza

Bu arada saldırı düzenlediği sanılan kişinin adı Ryan Lanza olarak açıklandı.

CNN'e açıklamada bulunan bir yetkili, öldürülen 20 yaşlarındaki şüphelinin cesedinin sınıflardan birinde olduğunu, saldırganın üzerinden iki silah çıktığını belirtti.

Polisin olayla ilgili bir kişiyi daha sorguya aldığı, ancak bu kişinin henüz "şüpheli" diye nitelenmediği kaydedildi.

Olayın ardından öğrencilerin yakınlardaki bir itfaiye binasına alındığı, durumu ciddi olan 3 yaralının tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Annesi ve kardeşi de öldürüldü

Silahlı saldırıda 27 kişinin ölümüne neden olan şüphelinin annesinin de ölenler arasında bulunduğu bildirildi.

CNN'e göre, öldürülen 20 yaşlarındaki şüphelinin annesi okulda öldürülenler arasında bulunuyor.

Yetkililer, şüphelinin erkek kardeşinin de Hoboken bölgesinde ölü bulunduğunu belirtiyorlar.

Resmi kaynaklarca henüz doğrulanmayan ve velilerden biri tarafından aktarılan bilgiye göre, saldırıda okul yöneticisi ve psikologlardan biri de hayatını kaybetti.

Veliler şokta

28 kişinin öldüğü saldırı, öğrenciler ile velilerini derinden etkiledi.

AP'ye açıklamada bulunan velilerden Stephen Delgiadice, okulun bulunduğu Newtown'ın ABD'nin en güvenli yeri olduğunu düşündüklerini belirterek, olayın endişe verici olduğunu söyledi.

Delgiadice, şu anda durumu iyi olan 8 yaşındaki kızının olay sırasında iki el silah sesi duyduğunu ve öğretmenlerinin kendisinden köşeye gitmesini istediğini anlattığını belirtti.

Mergim Bajraliu ise silah seslerini evinden duyduğunu ve eğitim gören 9 yaşındaki kardeşini kontrol etmek için okula koştuğunu ifade etti.

Kardeşinin durumunun iyi olduğunu belirten Bajraliu, binadan çıkan öğretmenler arasında ağlayanların bulunduğuna değinerek, "Herkes sarsılmış durumda" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

ABD Tarihindeki En Büyük Okul Katliamı: 28 Ölü

ABD Tarihindeki En Büyük Okul Katliamı: 28 Ölü

ABD'nin Connecticut eyaletindeki okula düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin toplam sayısının saldırganla birlikte 28 olduğu bildirildi.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre, saldırganın önce Newtown'da birlikte yaşadığı annesini evde öldürdüğü ardından da annesinin aracıyla saat 9.30 sıralarında okula gittiği ve katliamı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İki tabanca ile okula girdiği kaydedilen saldırganın anasınıfı öğrencilerinin bulunduğu iki sınıfta öğrencilere ateş ettiği, 18 öğrencinin okulda ikisinin de hastanede öldüğü öğrenildi.

Okul müdürünün de aralarında bulunduğu 6 yetişkinin de saldırı sırasında hayatını kaybettiği, ayağından yaralanan bir öğretmenin ise hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

Polisin olay yerinde yaptığı incelemede saldırının ardından intihar ettiği bildirilen saldırganın üzerinde 2 tabanca, aracında ise bir tüfek ele geçirildiği, bu üç silahın da öldürülen annenin üzerine kayıtlı olduğu belirtildi.

Katliamı niçin gerçekleştirdiği henüz açıklanmayan saldırganın anne ve babasının ayrı olduğu, saldırıda üzerinde büyük kardeşinin kimliğinin çıktığı öne sürüldü.

ABD basını saldırganın 20 yaşındaki 'Adam Lanza' olduğunu bildirdi. Ancak polis yetkilileri henüz ismi doğrulamadı. Saldırganın kardeşi Ryan Lanza'nın da gözaltında olduğu ve sorgusunun sürdüğü belirtildi.

-Cesetler halen okulda-

Kamuoyunda 20 yaşındaki bir gencin hangi gerekçeyle böyle bir katliamı gerçekleştirdiği tartışılırken, olay yerinde de polisin incelemesi sürüyor.

Gece geç saatlere kadar süren çalışmaların sabah saatlerinde tamamlanmasının beklendiği cesetlerin de halen okulda olduğu vurgulandı.

Connecticut polisinin New York saati ile sabah 08.00'de basın toplantısı düzenleyerek elde edilen bilgileri kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Newtown'da bulunan iki kiliseye giden öğrenciler, aileleri ve kasaba sakinleri de kurbanlar için dua ederek kilisede mum yaktılar. Bazı dükkanların camlarına da saldırıdan duyulan üzüntünün belirtildiği yazılar asıldı.

-Güvenli bir bölge olarak biliniyordu-

Saldırının gerçekleştirildiği okulun bulunduğu Newtown kasabası yaklaşık 27 bin kişinin yaşadığı sakin bir yer. New York'tan yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan kasabada genel olarak orta ve üst gelir grubundan aileler yaşıyor.

Connecticut eyaleti sınırları içinde yer alan bölgenin ABD'nin en güvenli bölgeleri arasında gösterildiği ve suç oranlarının düşük olduğu belirtiliyor.

Ormanlık bir alanda sakin bir ortamı olan kasabaya, saldırının ardından yüzlerce basın mensubu gitti. ABD basının yanı sıra uluslararası basından da çok sayıda gazeteci izin verilen bölgeye kadar yaklaşarak gelişmeleri takipçilerine duyuruyor.

Yetkililer ve kent yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda ailelere destek olunacağı ve bu "trajedi"nin dayanışmayla aşılacağı duyuruları yapılıyor.

Öte yandan ABD basınında okul ve insanların toplu bulunduğu alanlara yapılan saldırıların nedenleri ve sivillere silah satışı konuları yeniden gündemin ilk sırasına oturdu.

Ekranlara davet edilen psikolog ve sosyologlar saldırganların psikolojik yapılarını ve olayların nedenlerini analiz etmeye çalışıyor.

Obama, Connecticut Valisi Malloy ile görüştü

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama'nın, Vali Malloy ile görüşerek, olayla ilgili son bilgileri aldığını ve hayatlarını kaybedenler için başsağlığı dilediğini bildirdi.

Carney, Obama'nın Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı John Brennan'dan da saldırıyla ilgili brifing aldığı ve gün içerisinde son gelişmelerle ilgili bilgilendirilmeye devam edeceğini belirtti.

Jay Carney, bugün saldırıyla ilgili bir açıklama yapması beklenen Barack Obama'nın, FBI Direktörü Robert Mueller ile de telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

İşte son 10 yılda dünyada gerçekleştirilen en kanlı okul saldırıları:

  • Nisan 2011: Brezilya'nın Rio De Janerio şehrindeki Tasso da Silveira İlköğretim Okulu, Wellington Oliveira isimli eski bir öğrencisinin saldırısıyla kana bulandı. Yerel saatle sabah 08.30 sularında gerçekleşen saldırıda, yaşları 12 ile 14 arasında değişen 12 öğrenci hayatını kaybetti, 20 kişi ise ciddi şekilde yaralandı. Ölen öğrencilerden 10 tanesi kız, 2 tanesi erkekti. 24 yaşındaki saldırgan, polis tarafından yaralandıktan sonra kendisini vurarak intihar etti. Olay, uzun süre Brezilya'nın gündeminde kaldı. Uzun araştırmalar sonrasında bir açıklama yapan polis yetkilileri, saldırıda politik ya da dini herhangi bir sebep bulamadıklarını söyledi.

  • Mayıs 2009: Saldırı, Almanya'nın kuzeyindeki Winnenden şehrinde yer alan Albertville ortaokulunda gerçekleşti. Okulun eski öğrencilerinden Tim Kretschmer tarafından gerçekleştirilen saldırıda 16 kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Ölenler ve yaralananlar arasında öğretmen ve bir otomobil satıcısı da vardı. 17 yaşında olan ve okuldan bir yıl önce mezun olan Kretschmer, katliamın ardından bir süre polisten kaçmaya çalıştı. Okula sabah 09.30 sularında gelen Kretschmer, 9mm'lik yarı otomatik Baretta marka silahıyla öğrencilere ateş etmeye başlamıştı. Saldırıda hayatını kaybeden öğrencilerin büyük bir bölümünün kız olması, Kretschmer'in kız öğrencileri hedef aldığı söylentilerinin yayılmasına neden oldu. Ancak bu hiç bir zaman tam olarak bilinemedi çünkü Kretschmer, saldırıdan birkaç saat sonra kendisini başından vurarak intihar etti.

  • Eylül 2008: Finlandiya, ülkenin batısındaki Kauhajoki kasabasında eğitim veren bir meslek okulunda gerçekleşen silahlı saldırıyla sarsıldı. Okul öğrencilerinden Matti Juhani Saari, 10 öğrenciyi katletti. Çok sayıda kişi de yaralandı. Yaklaşık 1.5 saat boyunca etrafa ateş eden Saari, sonra da kendisini başından vurdu. Saari, olaydan 5 saat sonra kaldırıldığı hastanede öldü. Saldırının akabinde Finlandiya yönetimi ülkede 1 günlük yas ilan etti. Aşçılık ve Otelcilik bölümü 2. sınıf öğrencisi olan Saari, saldırıdan 1 gün önce YouTube'a koyduğu videoda "Hayat bir savaş ve acı. Savaşını tek başına vereceksin" demişti.

  • Şubat 2008: ABD'nin Şikago kentindeki Northern Illinois Üniversitesi'nde gerçekleşen silahlı saldırı uzun süre konuşuldu. Steven Kazmierczak isimli eski bir öğrenci tarafından gerçekleştirilen saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı. Saldırı, öğleden sonra 15.05 sıralarında meydana geldi. Yaralılar hastanelerde tedavi altına alındı. Öğrenciler büyük korku yaşadı. Steven Kazmierczak, olaydan sonra intihar etti. Kanlı saldırının 14 Şubat sevgililer gününde gerçekleşmesi uzun süre konuşuldu.

  • Kasım 2007: Finlandiya'nın güneyindeki Tuusula şehrinde eğitim veren Jokela Lisesi'nde gerçekleşen silahlı saldırı ülkede büyük bir korku meydana getirdi. Okul öğrencilerinden 18 yaşındaki Pekka-Eric Auvinen, okulu kurşun yağmuruna tuttu, sonra da kendisini vurdu. Kafasından vurmasına rağmen ölmeyen saldırgan, daha sonra yoğun bakıma alındı. Kurbanlarını 0.22 kalibrelik pistolla vuran Auvinen, 7 öğrenci ile okul müdiresini öldürdü, okuldan kaçmaya çalışan onlarca öğrenciyi de yaraladı. Saldırı şiddet oranı çok düşük olan Finlandiya'da uzun süre gündemde kaldı.

  • Nisan 2007: ABD'deki Virginia Tech Üniversitesi, ülkenin en kanlı okul saldırılarından birisine şahit oldu. Olayda, aralarında saldırganın da bulunduğu 32 kişi öldü, 29 kişi de yaralandı. Seung-Hui Cho isimli saldırganın, polis tarafından vurularak mı öldürüldüğü yoksa intihar mı ettiği hiç bir zaman kesinlik kazamadı. Polis konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Cho'nun, kampüsteki yatakhanede ateş açtığı ve bu saldırıdan yaklaşık 2 saat sonra da mühendislik binasında ateş açtığı bildirildi. Katliamın küçük bir üniversite kampüsünde, üstelik 2 saat arayla gerçekleşmiş olması uzun süre tartışıldı. Birçok kişi polisi suçladı. Seung-Hui Cho, saldırıyı gerçekleştirmeden önce bir video kaydı hazırlamıştı. Söz konusu kaydı NBC televizyonuna gönderen katil, işleyeceği cinayetleri kendince 'haklı' gösteren nedenleri sıralıyordu.

  • Mart 2005: ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşayan 16 yaşındaki Jeffrey Weise, 22 Mart 2005 tarihinde büyükbabasını ve büyükbabasının arkadaşını öldürdükten sonra Red Lake Lisesi'nde saldırdı. 10 dakika süren silahlı çatışmada bir öğretmeni, bir okul güvenlik görevlisini ve 5 öğrenciyi öldüren Weise, intihar etti. Weise'nin internette neo-nazi yanlısı sitelere yazılar gönderdiği ortaya çıkmıştı. Weise, bu sitelerde gezinirken kendisine rumuz olarak 'Ölüm Meleği'ni seçmişti.

Haberin Tamamı İçin:

''Katliam silahı'' anne üzerine kayıtlı

''Katliam silahı'' anne üzerine kayıtlı

Annesinin üzerine kayıtlı silahlarla ABD'deki küçük bir kasaba okuluna saldırı düzenleyen 20 yaşındaki genç, aralarında öğrenci ve öğretmenlerin de bulunduğu 27 kişiyi öldürdü.

ABD'nin Newtown kentinde 20'li yaşlardaki bir genç, evde öldürdüğü annesinin aracıyla dün sabah kasaba okuluna gitti.

Annesinin üzerine kayıtlı iki tabancayla okula giren saldırgan, iki anasınıfındaki öğrencilere ateş etti. 18 öğrencinin okulda ikisinin de hastanede öldüğü öğrenilirken, okul müdürünün de aralarında bulunduğu 6 yetişkinin de saldırı sırasında hayatını kaybetti.

Saldırgan, olay yerinde intihar ederken, araçta da bir tüfek bulundu.

ABD basını saldırganın 20 yaşındaki ''Adam Lanza'' olduğunu bildirdi. Ancak polis yetkilileri henüz ismi doğrulamadı. Saldırganın kardeşi Ryan Lanza'nın da gözaltında olduğu ve sorgusunun sürdüğü belirtildi.

NEWTOWN - Mustafa Keleş

Haberin Tamamı İçin:

ABD'de Katliamı Yapan Adam Lanza Hakkındaki Detaylar

ABD'de Katliamı Yapan Adam Lanza Hakkındaki Detaylar

ABD’nin en zengin eyaletlerinden biri olan Connecticut’ta büyüyen 20 yaşındaki Adam Lanza, saldırıdan önce IBM, Pepsi gibi şirketlerde çalışan üst düzey yöneticilerin oturduğu zengin bir mahallede, 54 yaşındaki annesi Nancy Lanza ile birlikte yaşıyordu

Baba Peter Lanza, anneden ayrı. 52 yaşındaki Peter Lanza, vergi uzmanı eski bir akademisyen. Şimdi General Electric’te başkan yardımcılığı yapan üst düzey bir yönetici. Dört yıl önce boşanmışlar. ABC News, Adam Lanza'nın 2005'te çekilen bir fotoğrafına ulaştı Bir ağabeyi var.

Olayın başında katliamı gerçekleştiren kişi olduğu sanılan 24 yaşındaki Ryan Lanza. O da Manhattan’ın çok yakınlarında, New Jersey Hoboken’da yaşıyor. ABD’nin en büyük denetim şirketlerinden Ernst&Young’da çalışıyor. Kendisi ise Newtown Lisesi’nden onur derecesiyle mezun olmuş...

Mahallede kimsenin şikâyetçi olmadığı, genelde hep mesafeli, sıradan bir genç. Facebook hesabı yok. Tek bilinen, gelir durumu oldukça iyi olan anne Nancy Lanza’nın dört yatak odalı, havuzlu müstakil evlerinde zaman zaman arkadaşlarıyla şans oyunları oynadığı ve onun da annesine katıldığı.

Cuma sabahı girdiği okulda karşısına çıkan çocukları gözünü kırpmadan öldüren 20 yaşındaki Adam Lanza’yı merak ediyorsanız, şimdiye kadar ABD’li gazetecilerin tüm bulabildikleri bunlar. Newtown’daki ilkokul katliamında polis sadece tek bir kişinin yaralandığını açıkladı. Çünkü karşısına çıkan 20 çocuk ve altı yetişkini elindeki silahlarla vuran Lanza, ateş ettiği herkesi öldürmüş. İki ayrı sınıfta sıkıştırdığı çocukların kurşun yaralarından kurtulmaları zaten zor. Ama katlettiği altı yetişkini de öldürünceye kadar vurmuş.

ABD’nin artık kanıksadığı bu tür olaylarda, herkes katilin insanları rastgele seçip öldürmesine de alışık. Ama bu sefer öyle bir olay ki, bırakın sebebi, ortada bir bağ da yok. Örneğin beş ay önce Colorado’daki bir sinema salonunda 12 kişiyi öldüren cani, Batman filmine özenmiş ve filmin gösterime girdiği geceyi seçmişti. O olaydan bir ay sonra Wisconsin’de bir Sih Tapınağı’nı basan eski asker ise ırkçı bir çetenin üyesiydi. Peki Sandy Hook Canisi? Yok… Şimdiye kadar ipucu olabilecek tek bir ayrıntı da çıkmadı.

Ortada görülen tek ilişki, anne Nancy’nin bir süre öncesine kadar Sandy Hook’ta öğretmenlik yapması. Adam’ın da onu tanıyan okul yöneticileri tarafından o sayede binaya alınması. Ama Adam’ın evde annesini öldürdükten sonra okulda konuştuğu herkesi katledip sonra da intihar etmesinden, dolaysıyla ortada bir tanık bırakmamasından dolayı, genç adamın okulda ne aradığı da asla tam olarak bilinmeyecek. Ağabey Ryan Lanza olaydan sonra sorguya alındı ve bütün bilgisayarları, telefonları didik didik arandı. Ve iddiaya göre sorgusunda polise kardeşinin bazı kişilik bozuklukları olabileceğini söyledi. Bazı komşular ise Adam’ın sosyal ilişki kurma zorluğu içeren Asperger sendromu olduğunu söyledi. Şimdiye kadar bunların da bir kanıtı ortaya çıkmış değil. Ama her şey o kadar kopuk ki, Amerikan basınında bütün hikâye yine ister istemez bir akıl hastasının katliamına dönüştü.

Herkesin birbirini tanıdığı, herkesin birbirinin evini, otomobilini bildiği kasaba, şimdi zihinlerden kazınması imkânsız o korkunç olayın ardından tarihinin en acı Noel tatiline hazırlanıyor. 28 bin nüfuslu Newtown ’da insanlar bir araya gelip dua ediyor, yas tutuyor. Ve gazeteciler sordukça, geriye dönüp olayın faili Adam’ı düşünerek katliama giden bir ipucu bulmaya çalışıyorlar: “Çok kabaydı”, “Her zaman ürkütücü bir hali vardı”, “Beyzbol takımındayken düştüğü zaman acı hissetmezdi”, “Okula sırt çantasıyla değil siyah bir Bond çantayla gelirdi” vesaire…

Bunu gerekirse kendilerini zorlayarak yapıyorlar. Çünkü hikâyenin tamamen sebepsiz ve anlamsız olması, katledilen o çocukları düşündükçe her şeyi daha da korkutucu kılıyor. Çünkü tıpkı onlar gibi normal, zengin bir ailede büyümüş, tıpkı herkes gibi silaha kolayca erişimi olan birinin ortada tek ama tek bir sebep bile yokken böylesi bir vahşete neden olmasının, kafalarındaki güven duygusunu sonsuza dek yok etmesinden korkuyorlar. Öyle bir ülke ki, “Burada herkes istediği silaha istediği şekilde ulaşabilir ve kafası bozulduğunda da böyle bir katliam gerçekleştirebilir” demek o kadar yıkıcı ki, bunu dememek için şimdi bir sebep arıyorlar.

“Akıl hastasıydı”, “Annesine kızdı”, “Okulu cezalandırdı”, “Pedofildi, kendini bastırınca böyle oldu”, “Okuldaki öğretmenlerden birine aşık oldu, karşılık göremeyince kendini kaybetti”… Ama mutlaka bir sebep bulunacak. O sebep şimdiye kadar çıkmadı. Herkesin öldüğü bir olayda da eğer varsa nasıl ortaya çıkacak, bilinmiyor. “Silah erişimi” demeyecekleri için bir sebepte karar kılacaklar. Dünya da buna “inanacak”.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBrezilyaFacebookİntiharKatilÖğretmenPolisSandySavaşSinemaYoutubeolaysevgililervergi
Görüş Bildir