Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunanistan'da Hayat Durma Noktasına Geldi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Aa-Yunanistan'da Hayat Durma Noktasına Geldi

Aa-Yunanistan'da Hayat Durma Noktasına Geldi

Yunan Devlet Radyo ve Televizyonu ERT'nin kapatılmasına itiraz eden kurum çalışanlarının, ERT'nin merkez binasındaki işgal eylemi sürerken, Yunanistan İşçi Konfederasyonu GSEE ve Kamu Çalışanları Federasyonu ADEDY, destek amacıyla 24 saatlik grev başlattı.

AA

Atina- GSEE ve ADEDY'nin düzenlediği greve bankacılar, devlet hastaneleri çalışanları, doktorlar, eğitimciler, gardiyanlar, sivil hava taşımacılığı kontrolörleri ve toplu taşıma araçları çalışanları da katılıyor. Şehir içi raylı taşıma araçları çalışanları ise greve destek amacıyla vardiyanın başlama saatinden itibaren saat 09.00'a kadar kontak kapatırken, Atina metrosunun Elefterios Venizelos havaalanı hattı 24 saat kapalı kalacak.

Sivil hava taşımacılığı çalışanlarının da greve katılmasıyla 15.00-17.00 saatlerinde ülkedeki tüm havaalanlarında uçuşlar durdurulacak.

Grev nedeniyle devlet daireleri, belediye, banka, sağlık sektöründeki hizmetlerde aksamalar meydana geldiği bildiriliyor. Devlet hastanelerinde sadece acil ve güvenlik ekipleri hazır bulunuyor.

Diğer yandan, ERT'nin kapatılmasını protesto eden basın çalışanlarının dün başlattığı genel grev çerçevesinde tüm televizyon ve radyolarda haber programları durdurulurken, Yunan Haber Ajansı ANAMPA da dün saat 06.00'dan itibaren ERT ve grevlerle ilgili gelişmelerin dışında haber geçmiyor ve internet sitesini yenilemiyor. Gazeteler basılmayacağı için bugünden itibaren gazete bayilerinin raflarının boş kalacağı belirtildi.

Hükümet ortakları arasında görüş ayrılığı sürüyor

Bu arada, ERT'nin kapatılmasıyla ilgili koalisyon hükümeti ortakları arasında ortaya çıkan görüş ayrılığı sürerken, hükümetin küçük ortakları PASOK ve DİMAR liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kuvelis, Başbakan Antonis Samaras'a ERT konusunu görüşmek üzere tüm siyasi parti liderleriyle toplantı yapma çağrısını yineledi.

ERT'nin kapatılmasına itiraz ederek, daha önce de bu konuda Samaras ile bir araya gelme talebinde bulunan Venizelos ve Kuvelis, koalisyon hükümetinin sürdürülmesinde, hükümeti oluşturan siyasi partiler arasında kurumsal eşitlik ve özlü anlaşma sağlanmasının önkoşul olduğunu belirtti.

ERT'nin kapatılmadan yeniden yapılandırılmasını savunan Venizelos ve Kuvelis'in çağrılarına cevap vermeyen Samaras, dünkü açıklamalarında, ERT'nin kapatılma kararından vazgeçmeyeceğini belirtmişti.

Başbakan Samaras, Atina Sanayiciler Derneği'nde yaptığı konuşmada, ERT'nin faaliyet gösterdiği dönemde israfın sembolü olduğunu ifade ederek, artık bunun kesin olarak sona erdiğini belirtmişti. Bu konudaki itirazları, ayrıcalık sahibi bir sistemin son çırpınışları olarak değerlendiren Samaras, Yunanistan'da medyayı susturan bir ittifakın varlığından söz etmişti.

Erken seçim senaryoları

Başbakan Antonis Samaras'ın, ERT'yi kapatma kararının ardından hükümet ortakları arasında patlak veren siyasi kriz, Atina'da erken seçim senaryolarını gündeme getirdi.

Başbakan Samaras, ERT'nin kapatılması konusundaki kararlılığını sürdürürken, hükümetin küçük ortaklarının ilgili yasa tasarısına mecliste oy vermeyeceklerini açıkça belirtmeleri koalisyon hükümetinin geleceği konusunda ciddi edişeler yarattı. Yunan medyasında yer alan haberlerde, siyasi partiler arasında en kısa zamanda ortak bir nokta bulunmaması durumunda, ülkede erken seçimin kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Koalisyon hükümetindeki anlaşmazlıkların, Başbakan Samaras'ın tek yanlı olarak aldığı ERT'yi kapatma kararıyla doruğa çıktığı ifade edilirken, olası erken seçim tarihi olarak eylül ayı gösterildi.

Muhabirler olayın şokunda

ERT'nin ana haber muhabiri Hrisa Rumelioti yaptığı açıklamada, kendilerine yöneltilen suçlama ve argümanların bilindiğini, bunların hepsini zaten yanıtladıklarını söyledi.

Rumelioti şöyle konuştu:

"Biz ERT gazetecileri olarak yüksek maaşlar almıyoruz. Son 3 yılda maaşlarımızda yüzde 40-45 oranında kesinti yapıldı. Başkaları yüksek maaşlar alıyor, yani özel statü ile danışman gibi görevlerde bulunanlar. Haber sunumu konusuna gelince biz müdahale, sansür ve tekliflerimizi içeren bir dosya verdik."

Başbakan Samaras'ın Çin ve Azerbaycan ziyaretleri sırasında grevlerini iptal ettiklerini de ifade eden Rumelioti, "Bu hükümet iktidara geldiğinde ERT'nin izlenme oranı 15-20 iken, pahalı dış yapımlar ve kurum içindeki düzensizlik yüzünden yüzde 4'e düştü. Biz burada direnişimizi sürdürmeye ve ERT frekansını açık tutmaya kararlıyız" dedi.

Ana haber muhabiri Fanis Papathanasiu da son yaşananların kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu belirtti. Çok sayıda kişinin işine son verileceğine dair duyumlar aldıklarını söyleyen Papathanasiu, "Son zamanlarda ERT'ye karşı bir küçümseme söz konusuydu. Yönetim ise sorunları çözmüyordu. En sonunda da sözcü Kedikoğlu bizi televizyonu kötü yönetmekle suçladı. Hepimiz Yunanistan'da bir devlet televizyonunun nasıl çalıştığını biliyoruz" ifadesini kullandı.

Kurulacak yeni televizyon kanalıyla önemli değişiklik olacağına inanmadığını dile getiren Papathanasiu, "Daha ufak bir televizyon kanalı olacak ancak felsefe değişmeyecek, hep her hükümetin yanında olacak. Ben yeni dönemin televizyonunda köklü bir değişim olması isterdim" diye konuştu.

Kanalın Dış Haberler Müdürü Odin Linardatu da hala kararın şokunu yaşadıklarını ifade ederek, böyle bir şeyin Yunanistan'da devlet televizyonunda olacağını beklemediklerini, ERT'nin yeniden düzenleneceğine, küçüleceğine inandıklarını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AzerbaycanBaşbakanÇinYunanistan
Görüş Bildir