30 Ülke Basra Körfezi'nde Tatbikata Başladı

 > -

"İsrail her an saldırabilir" iddiası

"İsrail her an saldırabilir" iddiası

ABD önderliğinde 30 ülkenin katıldığı Basra Körfezi'ndeki tatbikat başladı.

ABD önderliğinde 30 ülkenin, Basra Körfezi'nde mayın döşenmesi ve temizlenmesi amacıyla düzenlediği tatbikat başladı. Tatbikatın başlaması nedeniyle ABD ve İngiltere 'nin bölgedeki askeri varlığını İran Körfezi'ne yönlendirmesi, İsrail 'in İran 'ı vuracağı iddialarını gündeme getirdi.

Suudi sermayeli El Arabiya televizyonunun internet sitesinde yer alan habere göre, İsrail 'in, ABD önderliğinde 30 ülkenin katıldığı tatbikatı bir fırsata dönüştürerek, İran 'ın nükleer tesislerine saldıracağı ileri sürüldü.

ABD Donanmasına bağlı 5.Filo'nun sözcüsü Greg Raelson, konuyla ilgili El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, Uluslararası Mayın Temizleme Tatbikatı 2012'nin, herhangi bir ülkeyi tehdit etmek ya da özel bir durum için düzenlenmediğini söyledi.

ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada, "Uluslararası toplumun, stratejik su yollarında, ticaretin serbest akışını sağlamak için ortak çıkarları olduğu" belirtildi.

Açıklamada, tatkibata 30 ülkenin katıldığı vurgulandı ancak bu ülkelerin isimleri verilmedi. Tatbikatta, Basra Körfezi'nde mayın döşenmesi ve temizlenmesiyle, deniz altındaki patlayıcıların bulunması amaçlanıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleriİngiltereİranİsrail
Görüş Bildir