Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye’den Kobani’ye Peşmerge Koridoru

 > -
Abone ol

'Türkiye Peşmergenin Kobani'ye Geçmesine Yardımcı Oldu'

'Türkiye Peşmergenin Kobani'ye Geçmesine Yardımcı Oldu'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin, IKBY peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesine yardımcı olduğunu söyledi. Rûdaw haber portalı bu sabah yayınladığı haberde, Barzani'nin, Türkiye’den, peşmergenin ve yardımların Kobani’ye ulaştırılmasına izin vermesi için talepte bulunduğunu, Türkiye'nin de bu talebe olumlu yanıt verdiğini öne sürmüştü. Çavuşoğlu'nun açıklaması, bu haberi doğrular nitelikte...

Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin "Kobani'ye yardım için işbirliği içindeyiz" açıklamasını hatırlatarak, "Biz de peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçişine destek için yardımcı oluyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Tunus Dışişleri Bakanı Münci Hamdi ile bakanlıkta baş başa ve heyetlerarası görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, gazetecilerin ABD’nin Kobani’de IŞİD’e karşı savaşan silahlı gruplara yardım yaptığına ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine, Türkiye'nin Kobanihalkına sınırlarını açtığını ve Türkiye'ye gelenleri bağrına bastığını söyledi.

Çavuşoğlu, 200 bine yakın Kobanili'nin Türkiye'de yaşadığını hatırlatarak, "Kobani'nin düşmesini hiçbir zaman arzu etmedik, etmeyiz de. Bunu önlemek için Türkiye her türlü çabayı göstermiş, her türlü insani ve tıbbi yardımı ulaştırmıştır. Angajman kurallarımızı da hassasiyetle uyguladık ve koalisyon ile tam bir işbirliği içinde olduk" diye konuştu.

Bölgenin tüm tehditlerden arındırılmasını istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, bugün ABD’nin Kobani'yi savunan tüm güçlere havadan atarak ulaştırdığı askeri ve tıbbi malzeme yardımını da bu çerçevede değerlendirdiklerini belirtti. Bugün Kobani'de IŞİD'e karşı mücadele eden grupların sayısının yedi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"PYD’nin yanında 7-8 grup vardır ve bunlar birlikte ortak bir karargah kurmuştur. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi de 'Kobani'ye yardım için işbirliği içindeyiz' açıklamasını yapmıştır. Biz de peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçişine destek için yardımcı oluyoruz. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor."

Çavuşoğlu, Kobani'den Türkiye'ye kaçmak zorunda kalanların tekrar Kobani'ye dönüp huzur içinde yaşamasını istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Tabii burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da var. PYD’nin Suriye'ye yönelik amaçları ÖSO’dan farklıdır. Yani sadece Suriye'nin belli bir bölgesini kontrol etme amacı gütmektedir aynı IŞİD gibi. Dolayısıyla bunun Suriye'nin geleceği ve demokratik yapılanması için bir tehdit olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla PYD bu emellerini sürdürdükçe ÖSO’nun da Türkiye'nin de desteğini alamaz. Burada PYD’nin de diğer unsurların da buradaki politikalarını değiştirmesi, bu emellerinden vazgeçmesi gerekiyor.

Diğer taraftan Suriye'deki gelişmelerle ilgili her zaman bu sorunun gerçek sebebin de unutulmaması gerektiğini vurguluyoruz ve Esed rejiminin Suriye'deki durumun gerçek sebebi olduğunu her vesileyle söylüyoruz. Esed rejimiyle de IŞİD ile de bugün mücadele eden tek unsurun ÖSO olduğunu da unutmamamız gerekiyor. Dolayısıyla genel anlamda daha kapsamlı bir strateji çerçevesinde burada esas desteklenmesi gereken grubun ÖSO olduğu konusunda müttefiklerimizle de hemfikiriz."

AA 

Haberin Tamamı İçin:

Rûdaw haberi böyle duyurmuştu

Rûdaw haberi böyle duyurmuştu

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başkanı Mesut Barzani’ye yakın Rudaw gazetesi Türkiye’nin IŞİD kuşatması altındaki kente yardım için peşmerge güçlerine topraklarını açacağını öne sürmüştü. 

Gazetenin bir kaynağı, Barzani’nin Kobani’yi savunan Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) yardım için Türkiye hükümetinden peşmerge güçlerine geçiş izni istediğini, hükümetin de buna olumlu yanıt verdiğini söylemişti. 

Adını vermeyen yetkili, Barzani’yle Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir’in, planı Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim ve YPG komutanlarıyla birlikte hazırladığını söyledi. Müslim geçen hafta Barzani’yle Duhok’ta biraraya gelmiş, iki Kürt liderin Kobani’deki durumu ele aldığı açıklanmıştı.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir