Kılıçdaroğlu: 'Askeri Darbe Kabul Edilemez'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Tahrir'in Demokrasi Üretmesine Engel Oldu'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: Askeri Darbe Kabul Edilemez

Ostim OSB Yönetim Kurulu üyeleriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Mısır'da darbeye ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu,

"Dünya küçülüyor, teknoloji dünyayı küçülttü. Dünyanın her tarafındaki olayları günün güne canlı izleyebiliyoruz. Binaya baktığınızda insanların özgürlük ve demokrasi talepleri yükseliyor. Demokrasiyi sadece sandıktan ibaret sayanların yanıldıklarını görüyoruz. 'Çoğulculuk' denen bir kavram var. Herkesin taleplerine, ülkeyi yönetenlerin kulak kabartması gerekiyor.

Taleplere duyarsız kalmak, onları görmezden gelmek, 'Benim oy çokluğum vardır, ben istediğimi yaparım' demek artık günümüzde geçerli değildir. Askeri darbeler hiçbir zaman kabul edilemez. Hele 21. yüzyılda toplumları şekillendirmek için askeri darbeler yapmak doğru değildir ve kabul edilmemesi gerekir.

Demokrasi aynı zamanda bir uzlaşma rejimidir. İnsanlar bir araya gelmeli düşünceleri bağlamında oturmalı, konuşmalı ve uzlaşmalılar. Eğer siz uzlaşmayı bir tarafa bırakır 'Benim dediğim olsun' derseniz yüz binlerce kişiyi Tahrir Meydanı'ndan uzaklaştıramazsınız. Geldiğimiz nokta budur. Umuyorum demokrasi galip gelir, halkın sağduyusu galip gelir bir an önce demokrasiye geçerler. Çok partili rejimle karşı karşıya gelirler" ifadelerini kullandı.

Taksim Gezi Parkı eylemlerine yönelik bazı CHP'li milletvekilleri hakkında fezleke hazırlandığının hatırlatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Eğer Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili fezleke düzenlenmesi gerekiyorsa bu fezlekenin önce Erdoğan için düzenlenmesi gerekir. Halkı tahrik eden, aşağılayan, gençleri küçümseyen kişi Recep Tayyip Erdoğan'dır" dedi.

"Bizim demokrasi kültürümüz gelişti"

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Mısır'daki darbe olayı Türkiye'yi nasıl etkiler ya da etkiler mi?" şeklindeki sorusuna yönelik, "Bizim demokrasi kültürümüzün daha fazla geliştiğine inanıyorum. Toplumumuzun hiçbir kesimi askeri darbeyi istemiyor. Askerlerin şu veya bu şekilde demokratik yaşama müdahalesini istemiyor.

En temel sorunumuz hükümetin dayatmacı anlayışı. Bu anlayışı toplumun hiçbir kesimi tarafından kabul edilmiyor. Gençler bu konuda gerekli dersi verdiler. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere hem yetkili makamlar ve siyasi partilerin gereken dersi çıkarması gerekiyor. Bu konuda anlayışsızlığını ortaya koyan bir kişi var, o da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Umuyorum o da yakın bir gelecekte gençleri anlar, bireysel hak ve özgürlüklerin önemi kavrar ve topluma, kitlelere dayatmacı bir anlayışla yaklaşmaz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiDarbeGezi ParkıKemal KılıçdaroğluMısırRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir