“Suriye Sınırı’ Alarm Veriyor”

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Suriye Sınırı' Alarm Veriyor

'Suriye Sınırı' Alarm Veriyor

PKK 800 militanını Suriye ordusuna ait sınır karakollarına yerleştirdi. ‘Acilciler’ örgütü 2 kamp açtı. Suriye’de başlayan iç çatışmalar sonrasında ülkenin Türkiye sınırına yakın bölgelerinde PYD ve PKK’nın silahlı faaliyetleri yeniden başlarken, PKK’nın 800 militanını Suriye ordusuna ait sınır karakollarına yerleştirdiği saptandı. Bir süredir Hatay ve çevresinde faaliyet gösteren, 12 Eylül sonrası etkisini kaybetmiş yapılanmalardan Acilciler örgütünün de Lazkiye’de iki kamp açtığı belirlendi. Acilciler’in kamplarıyla ilgili bilgilerin hazırlanan güvenlik raporlarına girdiği öğrenildi.

Milliyet’in haberine göre, Devlet Başbakanı Beşar Esad’ın Özgür Suriye Ordusu’na karşı başlattığı müdahalenin iç çatışmaya dönmesiyle ülkenin bazı bölgelerinde başgösteren yönetim boşluğundan PKK’dan sonra Acilciler örgütünün de faydalandığı ortaya çıktı. Ülkede başlayan iç karışıklık sonrasında PKK’nın PYD ile işbirliği yaparak Türkiye sınırına yakın bölgelerde silahlı faaliyetlerini artırmasının yarattığı sorun devam ederken, şimdi de Acilciler örgütünün Lazkiye bölgesinde faaliyetlere başladığı tespit edildi.

İki kamp açtı

İstihbarat birimlerinin yaptığı çalışmalarda, Hatay ve çevresinde bir dönem etkin olan ancak yıllar içinde etkinliğini kaybeden Acilciler örgütünün bölgede yeniden faaliyetlere başladığı tespit edilmişti. Bir dönem Türkiye Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi (THKP-C) içinde faaliyetlerini yürüten örgüt 12 Eylül’den sonra etkisiz hale gelmişti. Ancak, Suriye’de başlayan iç çatışmalar çerçevesinde Şam yönetiminden doğrudan destek aldığı iddia edilen Acilcilerin deniz kenarındaki Lazkiye kentinde iki ayrı kamp açıp faaliyetlerine başladığı tespit edildi. Örgütün, Suriye’de “El Mukavvime” adıyla hareket ettiği ve yaklaşık 500 kişilik kadrosunun bulunduğu belirlendi. Acilciler’le ilgili yeni gelişmelerin devletin güvenlik birimlerince hazırlanan değerlendirme raporlarına girdiği ve devlet yönetiminin bilgilendirildiği öğrenildi.

Sınır karakolları PKK’da

Bu arada, Türkiye sınırına yakın bölgelerde silahlı faaliyetlerini yoğunlaştıran PKK’nın Suriye ordusuna ait sınır karakollarına yerleştiği ve kış hazırlıkları yaptığı saptandı. Bölgede faaliyet gösteren kaçakçı gruplarından yüksek miktarlarda haraç aldığı belirlenen PKK’nın, 800’e yakın silahlı militanını bölgede konuşlandırdığı ve Türkiye’ye karşı önemli tehdit haline geldiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadHataySuriye
Görüş Bildir