‘Suriye Kürtleri Unutulursa Süreç Olumsuz Etkilenir’

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

‘Suriye Kürtleri Unutulursa Süreç Olumsuz Etkilenir’

‘Suriye Kürtleri Unutulursa Süreç Olumsuz Etkilenir’

ABD’nin başkenti Washington’a Başbakan Tayyip Erdoğan’dan sonra ikinci heyet BDP’den geldi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Eşbaşkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Nazmi Gür pazartesinden itibaren Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray yetkililerinin yanı sıra çeşitli düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle de bir dizi temasta bulundu. Görüştükleri isimler arsında ABD Dışişleri Bakanlığı’nda, Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Eric Rubin de vardı. Gündem ise çözüm süreci ve Suriye idi. Türk izlenimlerini Milliyet’e anlattı.

ABD çözüm sürecine yardımcı olmak için nasıl bir rol oynayabilir?

Türkiye’nin içişlerine müdahil olmaktan çok cesaret verici bir rol oynayabilir. Eğer ABD dün Kürtlere karşı bütün açıklamalarında ‘Türkiye’ye tam destek veriyoruz’ dediyse bugün de barışa tam destek verecek bir rol oynayabilir. Ama iç sorunlarımızı kendimiz çözebilmeliyiz. Uluslararası güçler sürecin önündeki tıkanıklıkları aşmak konusunda yardımcı olabilir.

Şu ana kadar ilk adımları PKK attı. Şimdi hükümetin reformlarla karşılık vermesi bekleniyor. ABD bu süreçte bir garantör olabilir mi?

Türkiye ile ilgili bir garantörlük rolünden çok teşvik edici bir rol oynaması lazım. Ama bugün mesela Suriye’deki Kürtlerin geleceği ile ilgili bir garantörlük görüşülebilir. Suriye meselesini Türkiye’deki barış sürecinden ayrı yorumlamak doğru değil. Türkiye’nin Esad sonrası dönemde Kürtlerin hakları konusunda nasıl bir siyaset izleyeceği bütün Ortadoğu siyasetini derinden etkileyecek.

Nasıl bir etkiden bahsediyorsunuz?

Türkiye’nin Suriye’deki politikaları, Türkiye’deki Kürtleri ve tavırlarını yakından etkiliyor. Eğer Türkiye, El Nusra, El Kaide gibi örgütleri destekleyerek, silahlandırarak Suriye’de yeni bir sistem oluşturmak isterse elbette ki Kürtler bundan hoşlanmayacak. Ama bir demokrasi cephesi oluşturup burada Kürtlerin de bulunmasını isteyen bir yaklaşım ortaya çıkarsa bunun Türkiye’deki Kürt sorununun çözümüne de önemli katkısı olur. Eğer “Suriye’deki Kürtlerin bir statüye kavuşması bizim için tehlikeli” diye bir yaklaşım olursa olumlu yansıması olmaz.

Bu sözleriniz çözüm süreci ile ilgili bir şart ya da talep mi?

Hayır. Bir yorum yapıyorum. Sadece bir tespit. Bugün Kürtler Ortadoğu’da önemli bir güç, politize olmuş bir güç. Artık Ortadoğu siyasetinde bunu herkesin hesaba katması lazım. Ortadoğu’da Kürtsüz bir istikrarı düşünmek yanlış olur diye düşünüyorum.

Açıkça da söylemek gerekir ki Kürtlerin Ortadoğu’daki rolü olmasaydı belki de barış süreci gelişmezdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBeşer EsadMardinRecep Tayyip ErdoğanSuriyeVandizigündem
Görüş Bildir