Davutoğlu: 'Arap Kışı Yorumunu Reddediyoruz'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

'Mursi'nin Görevden Alınması Kaygı Verici'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mursi'nin, Mısır ordusunun müdahalesiyle görevden alınmasının, devrimin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin olarak, "Demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur" dedi.

Konuyu titizlikle değerlendirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, "Demokratik süreçlerin yıkıntıya uğraması bütün Mısır halkının kaybı olacaktır, ayrıca bütün bölgenin ve küresel barış için çaba sarf eden bütün çevrelerin kaybı olacaktır" diye konuştu.

Davutoğlu, Mısır'da siyasilerin keyfi olarak tutuklanmasının ya da ev hapsine alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

AA

Haberin Tamamı İçin:

'O Yorumu Reddediyoruz!'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’da Mursi yönetiminin devredilmesi ardından askeri darbeyi kınayan Türkiye’nin 25 Ocak devriminin kazanımlarına desteğini ortaya koyan geniş bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbe ile devrilmesinin “kabul edilemez”, durumun devrim kazanımları açısından “son derece kaygı verici” olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Mursi ve diğer yöneticilerin biran önce serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul’da Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde Mısır’daki son gelişmelere ilişkin Türkiye’nin tutumunu ortaya koyan yazılı bir metin okuyan Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu’daki devrimlerin başlamasından bu yana Türkiye’nin kardeş halkların taleplerini desteklediğini, bu tutumunun evrensel ilkelere dayandığını belirtti. Davutoğlu, “Bu konuda ne ülke ne etnik yada mezhebi herhangi bir ayrım gözetmedik ve gözmetmeyeceğiz” dedi.

“DEVRİM SÜRECİ KORUMAK İÇİN TİTİZLİKLE ÇABA GÖSTERİLMELİ”-

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Mısır halkının gerçekleştirdiği 25 Ocak Devrimi’ne destek verdiğini vurgularken de Mısır’ın Arap dünyasının merkezi olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Mısır sadece bölgesel barışın değil küresel barışın ana aktörlerinden biri. Bunun için ki özgürlük, adalet ve demokrasi arayışından biri olan 25 Ocak devriminin sadece bölgemizde değil tüm dünyada büyük bir heyecan uyandırmıştı. Dolayısıyla 25 Ocak devrimiyle başlayan demokratik sürecin korunması ve ilerletilmesi yönünde herkesin titizlikle çaba göstermesi gerekmektedir.”

“HADİSELER HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin son iki yılda stratejik ilişkileri içinde olduğu Mısır’ın siyasi istikrarına, toplumsal barışına ve ekonomik kalkınmasına büyük önem verdiklerini ve bütün imkanlarını seferber ettiklerini de anlattı.

“Son günlerde yaşanan hadiseler hepimizi derinden üzmüştür” diyen Davutoğlu, son iki yılda yaşanan gelişmelerin demokratik süreçler ve kurumların işletilmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha açık bir şekilde gösterdiğini vurguladı. Bu süreçte Mısır’da tarihinde ilk defa serbest ve adil ve hür seçimlerin yapıldığını kaydeden Davutoğlu, “Bunlar Mısır halkı için en büyük demokratik kazanımlardır” dedi.

“MUHALİFLERİN ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRMESİ DEMOKRASİNİN TEMEL İLKESİ”-

Ahmet Davutoğlu “muhalif grupların endişelerini dile getirmesi ve barışçıl gösteri yapması demokrasinin temel ilkelerinden biri” de dediği açıklamasında şöyle devam etti:

“Meşhur talepleri demokratik kuralları içerisinde ifade edilmesi ve karşılanması demokrasinin işleyişinin bir gereği. Bu noktada demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Sayın Mursi’nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devrim kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durum ve bu konuyu biz çok titizlikle değerlendirmekteyiz.”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, demokratik sürecinin sekteye uğramasının tüm Mısır halkı için tüm bölgenin ve küresel barışı için çaba gösteren çevreler için kayıp oluşturduğunu da vurguladı.

“SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİN DARBE İLE DEVRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”-

“Demokrasilerde sorunlar yine demokrasinin kendi kurallar içinde çözülür” diyen Bakan Davutoğlu, “Halkın iradesini yansıtan açık ve şeffaf seçim ile işbaşına gelişmiş olan liderler ancak seçimle yani halkın iradesi ile görevinden alınırlar. Demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş bir hükümetin gerekçesi ne olursa olsun meşhur olmayan yöntemler ve dahası bir askeri darbe ile devrilmesi kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“MISIR’DA KAOS ÖNLENMELİ, EN KISA SÜREDE SEÇİM YAPILMALI”-

Davutoğlu “Bu müdahale 25 Ocak devrimin tarihi kazanımlarına gölge düşürmemeli” de dediği açıklamasında şunları da söyledi:

“Gelinen noktada Mısır’da demokratik kurumların ivedilikle devreye girmesi ve ülkedeki kaos ve kargaşa ortamının önlenmesi gerekmektedir. En kısa sürede serbest ve adil seçimlerin yapılması ve demokratik mekanizmaların işletilmesi Mısır’ın siyasi istikrarı ve toplumsal barışı için zaruridir. Seçimlere bütün siyasi aktörlerin hiç bir kısıtlama ve ayrımcılık olmadan katılması hayati öneme sahiptir. Bu süreçte tüm siyasi aktörler hiçbir baskı altında kalmadan seçimlere hazırlanabilmeli ve seçimlere katılabilmeli.”

“MURSİ VE DİĞER YÖNETİCİLER BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALI”-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı Mursi dahil olmak üzere siyasilerin keyfi olarak tutuklanması veya ev hapsinde tutulması kabul edilemez olduğunun altını çizdiği açıklamasında “Gözaltına alınan yöneticilerin biran önce serbest bırakılması ulusal uzlaşı açısından özel öneme sahiptir. Seçimle işbaşına gelen cumhurbaşkanı ve diğer yöneticilerin maruz kaldığı bu muamele herhangi bir demokratik kültür içinde kabul edilmesi mümkün değil. Bu konuda geçiş yönetim azami hassasiyetle hareket edeceğine inanıyoruz” sözlerini de kullandı.

“ARAP KIŞI YORUMUNU REDDEDİYORUZ”-

Tüm tarafların şiddetten uzak durmasını da isteyen Davutoğlu, “Türkiye, Mısır’da herhangi bir grup veya kısım değil bir bütün olarak Mısır halkı ve demokratikleşme sürecini desteklemekte ve desteklemeye devam edecektir” dediği açıklamasında “Arap Baharı”nın “Arap Kışı”na döndüğü, Müslümanların demokrasiyle yönetilemeyeceği değerlendirmelerini “toptan” reddettiklerinin de altını çizdi. Davutoğlu, halkın iradesinin özgürce tecelli edilmesi gereğine dikkat çekerken bu konuda temel aracın da sandık olduğunu söyledi.

“MISIR HALKININ TERCİHİ POLİTİKALARIMIZI YÖNLENDİRECEK”-

Türkiye’nin tüm Mısır halkını kucakladığını ifade eden Ahmet Davutoğlu, “Mısır halkının tercihi bizim için temel tercih olacaktır ve politikalarımızı yönlendiren temel esas olacaktır” mesajını da verdi.

Ondan sonra asıl meselenin Mısır’ın halkının tercihinin özgür biçimde tecelli edip edilmeyeceği, özgür seçimlerin yapıp yapılamayacağını olacağına dikkat çeken Davutoğlu, “Bu yönde gerekli süreç işletilmeli ve yönetimin seçilmiş aktörlere devredilmesi acilen sağlanmalı” sözlerini de kullandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluDarbeİstanbulMısırTercih
Görüş Bildir