'Meclis Araştırması Açacağız'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Meclis Araştırması Açacağız'

TBMM Çevre Komsiyonu Başkanı Kaya, Sonuna kadar Gezi Parkı olaylarının üstüne gideceklerini ve olayların aydınlatılması için Meclis araştırması açacaklarını ifade etti.

MHP grubu; esnaf ve sanatkarların sorunlarına ilişkin Meclis araştırma önergesini, CHP grubu ise Gezi Parkı odaklı olaylarda orantısız güç kullanıldığı yönündeki iddialara ilişkin Meclis araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisini, Genel Kurul'a getirdi.

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın Menderes ve Turgut Özal'ın bir arada olduğu afişleri eleştirerek, ""Türk milleti darbelere müsaade etmeyecektir. Türkiye'nin sosyolojisi buna müsaede etmeyecektir. Sizin yüreğiniz değil. Menderes'i o gün cinayet şebekeleri idam etti doğru ama milletimiz bunun hesabını sordu" dedi. Adan, siyaset üretilemediği için AK Parti'nin bunlara sığınıldığını iddia etti.

Başbakan ve ekibi meydanlara kulak vermelidirx

CHP'nin Gezi Parkı olaylarında orantısız güç kullananların belirlenmesine ilişkin Meclis araştırma önerisiyle ilgili söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye'nin protestoları ve bunun arkasındakileri iyi analiz etmesinin ve gerekli dersleri çıkarmasanın demokrasi açısından büyük önem taşıdığına işaret etti.

Sorunun marjinal örgüt değerlendirilmesi yapılarak geçiştirilemeyeceğini ifade eden Hamzaçebi, şunları söyledi:

"22 gündür meydanlar insanlarla dolu. Türkiye'nin her yerinde bütün meydanlar vatandaşlarımızın protesto hareketlerine sahne oluyor. Bunlara Başbakan'ın, yetkililerin, ilgili bakanların kulak vermesi ve demokratik bir yaklaşımla çözmeleri gerekiyor. Sayın Başbakan'a ve diğer yetkililer 'lütfen bu olaylara marjinal örgüt sendromuyla yaklaşmayın.' Demokratik yönetimler hiçbir zaman meydanlardan korkmazlar. Millet meydanlara çıkmışsa demek ki yönetimde bir sorun vardır. Sayın Başbakan ve ekibinin yapacağı meydanlara kulak vermektir."

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, iktidarın Taksim Gezi Parkı olaylarına sağlıklı yaklaşmadığını belirterek, "İktidar 'üç, beş çapulcu' dedi. Unutulmasın ki üç, beş çapulcu Türkiye'ye demokrasi dersi verdi" dedi.

"Duran adam, koşan adam, yürüyen adam..."

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan, yaklaşık 3 haftadır Türkiye'yi meşgul eden bu olaylara "duran adam, koşan adam, yürüyen adam" olarak bakmanın olayı doğru okuyamama olduğunu söyledi. Türkan, "İnsanlar koşuyor gözaltına alıyorsunuz, duruyor gözaltına alıyorsunuz, konuşuyor gözaltına alıyorsunuz. AKP'ye oy vermeyen herkes, karakola gitsin "bizi alacakdınız, biz geldik' desin" dedi.

Başbakan'ı tanıdığını belirten Türkan, "Sayın Başbakan'ı zorla en sonunda siz diktatör yaptınız. Gerçekten Başbakan'ı seviyorsanız bu ülkenin sahibi olmadığını, sadece yönetmek için Başbakan olduğunu anlatın. Sayın Başbakan'ı zorla putlaştırdınız" diye konuştu.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların çevrecilik değil, çevre istismarı olduğunu ifade ederek, bu tablonun demokratik hak olarak ifade edilemeyeceğini, provakasyon ve ülkeyi 80'li yılara taşıma olarak açıklanabileceğini söyledi.

Kaya, "Kimse yasadışı örgütlerin paçavralarını çevrecilik adına, özgürlük adına izah etmeye kalkmasın. Merak etmeyin rahat olun ve sağduyulu olun. AK Parti grubu olarak kapsamlı bir çalışma yapmaktayız. Sonuna kadar Gezi Parkı olaylarının üstüne gideceğimizi ve aydınlatılması için Meclis araştırması açacığımızı ve çok geniş bir şekilde bunu gündeme getireceğimizi ifade etmek istiyorum" dedi.

Kaya, ayrıca Taksim'de yapılması planlanan projeye ilişkin fotoğraflar gösterdi.

Genel Kurul'da MHP ve CHP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAydınBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıİdamİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanTurgut ÖzalTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir