Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Kasedin Hedefi Çözüm'

-

'Kasedin Hedefi Çözüm'

'Kasedin Hedefi Çözüm'

Öcalan, sorgu görüntülerinin montaj olduğunu ve Çözüm Süreci'ni bozmayı hedeflediğini söyledi.

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder , bir gün önce İmralı'da Öcalan ile görüştü. Vekiller, Öcalan'a, İşçi Partisi tarafından sızdırılan 1999'da çekilmiş sorgu görüntülerini sordu. BDP Basın Biriminden yapılan yazılı izah etmeye göre, Öcalan, şu yorumu yaptı: "Video, çözüm sürecini tamamlamak ya da itibarsızlaştırmak amacıyla sinsi bir tasarının parçası olarak üretilmiş bir montajdır.

Koparılan, bazen de hiç olmayan farkli cümlelerin bir araya getirilmesinden ibaret görüntülerin gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur. Bunu yapanlar, emperyalist operasyon merkezlerinin en eli kanlı ve kirli işlerde en çok kullanılarak kenara atılmış unsurlarıdır. Burada hedeflenen aslında Türk-Kürt ve diğer bütün halkların barış ve ittifakını engellemektir. Bu montajı yapanlar, dolaşıma sokanlar ve siyaseten müdafaa edenler, varoluşlarını Kürt savaşına ve bu savaşın darbeci mekaniğine bağlayanlardır.

Benim bu konudaki temel yaklaşımım, en açık haliyle savunmalarımda vardır. Ve başından beri aynı meblağlılık içerisindedir." Demokratikleşme paketini de değerlendiren Öcalan, "Lazım olan toplumsal kontrat güvencesiyle yürüyecek bir demokratikleşmedir. Hükümet, meselenin ciddiyetinden uzak bir noktaya savrulmaktadır. Bu tutumunu acilen değiştirmemesi durumunda sürecin sona ermesinin en önemli sorumlusu olacaktır. Acilen görüşme heyetleri oluşturulmalı ve demokratik kontrat hukuku esas alınmalıdır" dedi. Öte yandan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Öcalan ile ilgili 2010'da "avukatları vasıtasıyla teşkilatı yönettiği" iddiasıyla başlatılan soruşturmanın Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sürdürüldüğünü söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir