Emekli Orgeneral Teoman Koman: "Derin Devlet Yok, Sathi Devlet Var"

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

'Ergenekon'u Duymadım JİTEM'i Duydum'

'Ergenekon'u Duymadım JİTEM'i Duydum'

Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen emekli Orgeneral Teoman Koman, "Ergenekon diye bir örgüt duymadım" dedi. 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 76 yaşındaki emekli Orgeneral Teoman Koman, "JİTEM'i duydum. Hatta 'Yoktur' deyince kıyamet koptu. Güneydoğu'da o tarihte görev yapan kişiler kendi aralarında kurmuşlar. Bunlar yasaklanmış. Benim tarafımdan da yasaklandı" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davası'nda dava sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in savunma tanığı olarak gösterdiği emekli Orgeneral Teoman Koman dinlendi. Koman kimlik tespiti sırasında adresinin sorulması üzerine "Fenerbahçe Orduevi askeri lojmanları" dedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Başka bir suçtan tutuklu musunuz?" diye sorması üzerine tanık Teoman Koman, "Hayır tutuklu değilim" diye cevap verdi. Tanık Koman biraz bekledikten sonra, "Hayır tutukluyum. Doğru söylüyorsunuz" dedi. "Kullandığınız telefon numarası nedir?" şeklindeki soruya tanık Koman, "Telefonlarımı aldıkları için hiçbirini kullanamıyorum" diye cevap verdi. Mahkeme Başkanı Özese cezaevine girmeden önce kullandığı telefon numarasını sorması üzerine tanık Koman numarasını mahkemeye söyledi.

"Veli Küçük'ü Giresun'a ben tayin ettirdim"

76 yaşında olan ve Mahkeme Başkanı Özese'nin sorularını anlamadığı için tekrarlattıran Teoman Koman, 1986-1988 yılları arasında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı, 1988-1992 MİT Müsteşarlığı, 1995-1997 yılları arasında da Jandarma Genl Komutanlığı yaptığını söyledi. Mahkeme Başkanı Özese'nin "Dava sanıklarından Veli Küçük'ü tanır mısınız?" diye sorması üzerine tanık Koman, "Veli Küçük'ü tanırım. Ben Jandarma Genel Komutanı olduğum dönemde Jandarma subayıydı ve terfi bekliyordu. Giresun'a ben tayin ettirdim. Bilecik'te tugay komutanlığı yaptı. 1995'te Kocaeli Jandarma Komutanlığı döneminde Küçük ile tanıştım. Ben 1997 yılında da emekli oldum" diye konuştu.

"Ergenekon diye bir örgüt duymadım"

Dava sanıklarından İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i tanımadığını ve hiç karşılaşmadıklarını anlatan tanık Teoman Koman, sorular üzerine "İddia edilen Ergenekon diye bir örgüt duymadım" dedi.

"JİTEM'i duydum"

Mahkeme Başkanı Özese, "JİTEM diye bir birim duydunuz mu?" şeklindeki sorusu üzerine tanık Teoman Koman, "Duydum. Hatta yoktur deyince kıyamet koptu. Jandarma istihbarat kurumu olarak, kendi arasında personelle kurulmuş. Böyle bir devlet kurumu yoktur. 'JİTEM yoktur. Kötü niyetli insanlar kullandı' diye bir emir yayınlandı. Güneydoğu'da o tarihte görev yapan kişiler kendi aralarında kurmuşlar. Bunlar yasaklanmış. Benim tarafımdan da yasaklandı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Jitem'i Duyunca Yasakladım

Ergenekon” davasında “28 Şubat” soruşturması kapsamında tutuklu olan emekli Orgeneral Teoman Koman dinleniliyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile duruşmalardan men edilen tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Koman'ın dinlenilmesini talep etmesi nedeniyle katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından kimlik tespiti yapılan Koman, “Başka suçtan tutuklu musunuz?” sorusuna önce, “Tutuklu değilim”, ardından da “Hayır tutukluyum. Doğru söylüyorsunuz” dedi.

Cezaevinde kaldığı için telefonu olmadığını söyleyen Koman, Başkan Özese'nin cezaevine girmeden önce kullandığı numarasını sorması üzerine, telefon numarasını verdi.

Bazı soruları anlamadığı için tekrarlattıran 76 yaşındaki Koman, 1986-1988 yılları arasında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı, 1988-1992 MİT Müsteşarlığı, 1995-1997 yılları arasında da Jandarma Genel Komutanlığı yaptığını belirtti.

Koman, Başkan Özese'nin soruları üzerine Veli Küçük'ü tanıdığını belirterek, Jandarma Genel Komutanı olduğu zaman Küçük'ün terfi sırasında olduğunu söyledi.

Koman, “Jandarma subayıydı. Giresun'a ben tayin ettirdim. Bilecik'te tugay komutanlığı yaptı. 1995'te Kocaeli Jandarma Komutanlığı döneminde Küçük ile tanıştım. 1997 yılında da emekli oldum” dedi.

“JİTEM'İN FAALİYETLERİNDEN HABERİM YOK”

Başkan Özese'nin “İddia olunan 'Ergenekon' örgütünü duydunuz mu?” sorusuna “Hayır” yanıtını veren Koman, “JİTEM'i duydunuz mu?” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

Emekli Orgeneral Teoman Koman: "Derin Devlet Yok, Sathi Devlet Var"

Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen emekli Orgeneral Teoman Koman, "Türkiye'de derin devlet diye bir şey yok. Türkiye'de sathi (yüzeysel) devlet var. Derin devletin Türkiye'de hiç bir faaliyeti yoktur" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda tanık olarak dinlenen emekli Orgeneral Teoman Koman mahkeme heyetinin ve avukatların sorularını yanıtladı. Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun soruları üzerine Koman, TBMM Susurluk Komisyonu’na davetin usule uygun olmadığı ve başka bir programı olması nedeniyle ifade vermeye gitmediğini söyledi. Koman, "Komisyonda ifade vermeye davet edildim fakat davet usüle uygun değildi. Genelkurmay’a, İçişleri Bakanlığı’na ve bana yazı gönderdiler. Bu şık olmadı. Jandarma, İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır. Bakanlığa göndermeleri gerekirdi. O sırada Donanma Komutanlığı’nda bir programımız vardı. Gitmedim ama kaza ile ilgili generallerden oluşan iki tahkikat komisyonu kurdurdum. Bir klasör hazırlayıp gönderdim. Hatta kazaya ilk müdahale eden ekibi de Ankara’ya çağrıp bilgi aldım. Bizi ilgilendiren kaza konusuydu. Hazırladığım klasörü bir mektupla komisyona gönderdim" dedi.

"BURADA BEN Mİ YARGILANIYORUM?"

Haşıloğlu'nun "Faili meçhul cinayetler olarak bilinen olaylarla ilgili sizin tespitiniz oldu mu?" şeklindeki sorusu üzerine Tanık Koman, "Hayır. Ben öyle bir dönemde müsteşarlık yaptım ki. Sovyetler Birliği dağılıyor, Irak problemleri... Biz bunlarla meşguldük. Diğerleri polisiye olaylar içindeydi. Zabıta kuvvetleri benden daha iyi bilir" dedi. Üye hakim Haşıloğlu'nun Hizbullah'a ilişkin sorusu üzerine Koman, "Görevim sırasında Hizbullah'ın varlığı şüpheliydi. Herkes Hizbullah'ın ne olduğunu anlamaya çalışıyordu" diye cevap verdi. Hizbullah'ın korucularla birlikte eğitildiği iddialarına ilişkin soru üzerine tanık Koman, böyle bir bilgiye sahip olmadığını ifade etti. Hakim Haşıloğlu’nun soruları karşısında Tanık Teoman Koman "Burada ben mi yargılanıyorum?" diye sordu. Haşıloğlu ise “Hayır, bilginize başvuruluyor" diye açıklama yaptı. Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu, tutuklu sanık Veli Küçük ile emekli olduktan sonra değişik tarihlerde yaptığı telefon görüşmelerini tanık Koman'a sordu. Tanık Koman ise Veli Küçük ile ancak bir kez görüşmüş olabileceğini, Küçük ile seri bir şekilde görüşme yapmadığını belirtti.

"KOMAN HER ZAMAN EMRİNDE OLDUĞUM BİR İNSANDIR"

Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük de "Teoman Koman saygı duyduğum, hürmet ettiğim bir komutanımdır. Kocaeli Alay Komutanıyken benim ziyaretime geldi. Söyledikleri doğrudur. Adapazarı, Bolu bölgesine atılan faili meçhuller Veli Küçük'ün üstüne atılmak istendi" dedi. Küçük, "Tanık Koman İstanbul'a yerleşirken halini hatrını sormak için telefonla aradım. Teoman Koman herzaman emrinde olduğum bir insandır" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraErgenekonFenerbahçeHizbullahIrakİstanbulSSCBTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir