Şüpheli Polis Ahmet Şahbaz mı?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

“Emniyet, Savcılığı Oyalamaya Çalışıyor”

“Emniyet, Savcılığı Oyalamaya Çalışıyor”
  • Ethem Sarısülük’ün ağabeyi ve arkadaşları, Ankara’da, Sarısülük’ün vurulduğu yerde dün geceden beri durma ve oturma eylemi yapıyor .

Ethem Sarısülük’ü vuran polisin kimliği olaydan 17 gün sonra savcılığa teslim edildi ancak polisin kendisi halen sorgulanmadı.

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar , Emniyet Müdürlüğü’nün savcılığa bildirdiğine göre, şüpheli polisin adının Ahmet Şahbaz olduğunu söyledi.

Avukat Bayraktar, polis Şahbaz’ın tutuklanması için dilekçe verdiklerini de ekledi:

“Polisin ifadesini bile almadılar, Emniyet, vuran polisin kimliğini ilk günden beri biliyordu ancak kimliğini tepsim etmek için bile 17 gün bekledi. Soruşturmayı oyalamaya çalışıyorlar.”

Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz’ın silahı ile Ethem Sarısülük’ün başından çıkan mermi incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Bayraktar, bilirkişi incelemesi Ankara’da yapılmışken, balistik incelemesinin neden İstanbul’da yapıldığını kendilerinin de bilmediğini söyledi.

Mermi kovanı ise halen kayıp.

Avukat Bayraktar, savcılığa teslim edilen silahın Şahbaz’a ait olup olmadığının ekspertiz incelemesi sonucu belli olacağını ifade etti ve “Olay yerinde ateş eden tek kişi vardı zaten” diye konuştu.

Soruşturma kapsamında Jandarma bilirkişiden olay yeri için rapor istendi. İki kişilik Jandarma bilirkişi ekibi, Sarısülük’ün vurulduğu yerde keşif yaptı.

Görgü tanıkları, olay yeri MOBESE ve güvenlik kameralarının görüntülerini de inceleyen Jandarma ekibi, hazırladığı raporu soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı ’ya sundu.

Rapora göre, “Mermide sekme yok. Direkt kafaya isabet var. Görüntüler incelendiğinde polisin ateş ettiği mesafe ile Sarısülük’ün vurulduğu yer arasında da 4.8 metrelik mesafe var.”

Ethem Sarısülük ile ilgili ön otopsi raporu da soruşturma dosyasına girdi.

Buna göre Sarısülük’ün kesin ölüm nedeni ateşli silahtan çıkan kurşuna bağlı. Kafatasında girişi olan ve beyne saplanan mermi çekirdeği, polisin de kullandığı 9 milimetre kalibreli silahtan çıkma. (AS)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraEthem SarısülükİstanbulPolisolay
Görüş Bildir