Yunanistan'da Yeni Kemer Sıkma Önlemleri Onaylandı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Yunan Milletvekilleri Yeni Kesintileri Onayladı

Yunan Milletvekilleri Yeni Kesintileri Onayladı

Ülke çapında şiddetli eylemlere rağmen Yunan milletvekilleri yeni bir dizi kesinti önlemini onayladı.

Ülkeye sağlanacak kurtarma paketinin yaklaşan taksitinin serbest bırakılması için gereken kesinti önlemleri, sadece 3 oy farkla –toplam 153 oyla- kabul edildi.

13,5 milyar Euro'luk paket, vergi artışları ve emeklilik maaşı kesintileri içeriyor.

Gün içinde Atina polisi, kendilerine petrol bombaları atan protestoculara karşı göz yaşartışı gaz kullandı.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, "ülkeyi felaketten kurtarmak için" bu paketin onaylanması gerektiğini vurguluyordu.

Yunan hükümetlerinin son 4 yılda hazırladığı üçüncü kesinti paketinde, vergi artışlarının yanı sıra, ortalama 65 olan emeklilik yaşının 2 yıl artırılması, ücret ve emekli maaşlarının düşürülmesi gibi önlemler yer alıyor.

Atina'da bulunan BBC muhabiri Mark Lowen ise, sokaklardaki direnişe bakılırsa kesinti önlemlerinin hayata geçirilmesinin oldukça zor olacağını söylüyor.

Sendikalar ve sol gruplar, Atina'daki Sintagma Meydanı'nda toplanarak, parlamentoda görüşülen kesinti paketi tasarısını protesto etti.

"Halk, boyun eğme!" sloganı atan göstericiler ile polis arasında çatışma çıktı.

Polisin göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştığı göstericiler polise molotof kokteyli ve işaret fişeği attı.

Yunanistan'daki 4 milyon çalışanın yarısını temsil eden iki sendika konfederasyonu dün ve bugün "genel grev" ilan etmişti.

Haberin Tamamı İçin:

Yunanistan'da Yine Yeni Kemer Sıkma Önlemleri

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın, 16 Kasım'da nakit rezervinin tükeneceğini belirttiği ülkesinin AB ve IMF'den tahsis edilen kredinin 31,5 milyar euroluk yeni dilimini alabilmesi için gereken 13,5 milyar euro'luk kemer sıkma önlemleri parlamentoda onaylandı.

Kemer sıkma önlemlerini içeren 600 sayfalık 2013-2016 Orta Vadeli Mali Strateji Programı, 300 sandalyeli parlamentoda 153 oyla kabul edildi.

Önlemler parlamentoda sadece birkaç oy farkla kabul edilirken koalisyon partilerinden karşı oy kullanan milletvekilleri aynı anda parti başkanları tarafından parlamento gruplarından ihraç edildi.

Pakete 18 milletvekili boş, 128 milletvekili, "Hayır" oyu kullandı. Muhalefet partilerine üye milletvekilleri, "Hayır" oyu verirken, 16 milletvekiliyle hükümetin küçük ortağı olan Demokratik Sol Parti (DİMAR) milletvekillerinin çoğu, işgücü reformlarına karşı oldukları gerekçesiyle oylamada sadece "Burada" diyerek "Boş oy" kullandı.

İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nden bir boş oy kullanılırken, koalisyonun üçüncü ortağı PASOK'tan da 6 milletvekili "Boş" veya "Hayır" oyu verdi.

Oy verme işlemi tamamlanır tamamlanmaz Başbakan Samaras, boş oy kullanan Yeni Demokrasi Partisi milletvekili Yorgos Kasapidis'in, parlamento grubundan ihraç edildiğini bildirdi.

PASOK lideri Evangelos Venizelos da oylamada "Hayır" veya "Boş oy" kullanan 6 PASOK milletvekilinin ihraç edildiğini duyurdu.

"Bunlar son önlemler"

Başbakan Samaras, oylama öncesi parlamentoda yaptığı konuşmada, "Alınan önlemlerin son önlemler olduğunu" vurguladı. Samaras, alınan önlemlerin çoğunun adaletsiz olduğunu bildiklerini ancak başka çarelerinin de bulunmadığını ifade etti.

Samaras, oylamanın euroda kalmak ya da drahmiye dönmek arasında olacağına değinerek, son 37 yılın en zor dönemecinde bulunduklarına dikkati çekti.

Bu önlemlerin çok daha önce alınması gerektiğini belirten Samaras, bir halkın, kurtulması için kendisinin de bunu istemesinin önemine işaret ederek, "Kendimizi aldatmayalım. Son üç yıldır piyasaların dışındayız. Alacağımız kredinin sadece yüzde 10'u, kreditörlere gidecek. Bu düzenlemelerin geçmesiyle Yunanistan'da devrim ve yeniden doğuş meydana gelecek" diye konuştu.

Bu arada, parlamento çalışanlarının 5 saatlik iş bırakma eylemine gitmesi üzerine Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, söz konusu personelin yıllık ödemelerinde kesinti öngören düzenlemeyi geri aldığını açıkladı.

Yeni önlemler ücret ve emekli maaşlarında kesintilerle yeni vergi artışlarını içeriyor. Savunma harcamalarında kesintiler ve sağlık sektöründe yeni düzenlemeler getiren önlemler arasında emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılması, kamuda işten çıkarmaları kolaylaştıran maddeler de bulunuyor.

Parlamento dışında protesto ve çatışmalar

Parlamentodaki tartışmalar sırasında kemer sıkma önlemlerine tepkili onbinlerce kişi, parlamento binası önünde gösteri düzenledi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla başlatılan 48 saatlik genel grev çerçevesinde, kemer sıkma politikalarına tepki gösteren Yunanlar, hükümet ve kemer sıkma önlemleri aleyhinde slogan atarak, tedbirlerin onaylanmamasını istedi.

Yunan bayrakları açan ve Yunanistan Milli Marşı'nı da söyleyen göstericilere, ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) milletvekilleri de katılarak, parlamento önüne hükümete atfen, "Ülkeyi mahvettiniz, şimdi hemen gidin" yazılı pankart astı.

Gösteriler sırasında polis barikatını aşmak isteyen göstericilere polis gaz bombalarıyla müdahale etti. Göstericilerin arasından ayrılan, kendilerini "Anarşist" olarak tanımlayan maskeli grupların parlamento ve bakanlıkları koruyan polislere taş ve molotofkokteylleriyle saldırması üzerine polis ses ve gaz bombalarıyla yanıt verdi.

Otobüs durakları ve bir bilet satış kulübesini yakan, bazı iş yerlerine zarar veren maskeli gruplarla polis arasındaki çatışmalar caddelerde bir süre daha devam etti.

Öte yandan, Yunan polisi göstericileri parlamento ve bakanlıkların bulunduğu Sintagma Meydanı'ndan dağıtmak için ilk kez su panzerleri kullandı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Avrupa BirliğiBaşbakanIMFPolisYunanistandizivergi
Görüş Bildir