YÖK Protestosunda 5 Öğrenci Gözaltına Alındı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yök Yasa Tasarısı Protestosunda 5 Öğrenci Gözaltına Alındı

Yök Yasa Tasarısı Protestosunda 5 Öğrenci Gözaltına Alındı

Polis TÜSİAD binası önünde bitirdikleri yürüyüş sonrası binaya içi boya dolu poşet fırlatan öğrencileri kovaladı. Kovalamaca sonrası 5 protestocu öğrenci gözaltına alındı.

Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde “YÖK Yasa Tasarısı” nı protesto etmek için toplanan ve “Uyarıyoruz! Kıyamet, Yök Yasası Geçince Kopacak” yazılı pankart açan GENÇ-SEN üyesi yaklaşık 30 kişik grup buradan TÜSİAD’a yürüdü. TÜSİAD önünde sloganlar atan grup bir basın açıklaması yaptı. GENÇ-SEN üyesi Mert Can Hepgoncalı’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bir süredir gündemde olan YÖK Yasa Tasarısı ile yüzyıllardır bilimsel çalışma ile özdeşleşmiş olan “üniversite” kavramının içi pervasızca boşaltılmak isteniyor. Yasa tasarısına göre, gerçekten demokratik olan bir üniversitede olması beklenek şekilde öğrencilere, öğretim görevlilerine, üniversite emekçilerine söz, yetki, karar hakkı tanınması bir yana dursun üniversite yönetimleri mütevelli heyetleri aracılığıyla doğrudan patronlara sunuluyor. İşte ODTÜ’de öğrenciler ve öğretim görevlileri, sermaye ve AKP’ye karşı boykotla kenetlendi. İzmir’den, Eskişehir’e, Adana’dan, Samsuna’a kadar her şehirde, her kampüste öğrenci gençlik sendikasının ODTÜ’deki direnişi sahiplenen ve sermayeye karşı aynı kararlılıkla ilan eden duruşuyla karşı karşıya kaldınız! AKP’ye ve şu anda önünde bulunduğunuz TÜSİAD’da dahil olmak üzere, tüm sermaye örgütlerine sesleniyoruz: Gözünüz hemen korkmasın, bu henüz başlangıç. Siz üniversiteleri, kendi kar hırsınız uğrunda talan edebileceğiniz sahipsiz yerler olarak gördükçe, biz karşınızda daha güçlü dikilecek ve üniversitelerin kimin olduğunu sizlere hatırlatacağız. Hem de anladığınız dilden! Sizi uyarıyoruz: Kıyamat, YÖK yasası tasarısı geçerse kopacak!”

Basın açıklamasının ardından TÜSİAD binasına içinde boya bulunan poşetleri fırlatıp kaçan göstericileri polis kovalamaya başladı kaçarken ellerindeki cam şişeleri de atan göstericilerden çoğu kaçtı kovalamaca sonucunda biri kadın 5 gösterici polis tarafından gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaArda TuranEskişehirİzmirOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolis
Görüş Bildir