Yıllardır Ülkemizde Yaşayan Afro-Türkler'in Seslerini Duyuran Bu Güzel Projeyle Mutlaka Tanışmalısınız!

-

Fotoğrafçı Melike Çetin, geri planda kalmış, Türk kültürüyle yaşamlarını sürdüren Afro Türkler'i ve kültürlerini daha fazla insanın tanıması için bir fotoğraf projesi gerçekleştirmiş. Afro-Türkler ya da Siyahî Türkler, Osmanlı Devleti’ne 19. yüzyıldan itibaren köle ticareti yoluyla, çalışma sebebiyle ya da askerlik hizmeti için Afrika’dan gelen yerlilerin çocukları ve torunlarıdır. Tek istekleri medya ve toplumda daha fazla görünür olmak, Türk tarihinde yerlerini almak ve vatandaşlarına daha fazla istihdam sağlamak. 'Afro-Türk Rüzgarı' isimli bu proje de tam olarak bunun için başlatılmış.

'96 doğumlu belgesel ve fotoğraf sanatçısı Melike Çetin'in projesi yut dışında da ilgi görüyor.'

Kaynak: http://www.nostosphotos.com/detay/afro-t...

Afro-Türkler ya da Siyahî Türkler, Osmanlı Devleti’ne 19. yüzyıldan itibaren köle ticareti yoluyla, çalışma sebebiyle ya da askerlik hizmeti için Afrika’dan gelen yerlilerin çocukları ve torunlarıdır.

Afro-Türklerin kökeni, Nijer, Suudi Arabistan, Libya, Kenya ve Sudan gibi pek çok farklı Afrika ülkesinden gelmektedir.

Bazıları ise 1923’te Türkiye-Yunanistan göçü sırasında Girit’ten gelmiştir.

Afrika asıllıların bir kısmı, ülkesine geri dönmüş, kalanları ise Ege ve Akdeniz bölgesine yerleşerek tarım alanında faaliyet göstermiştir.

Afro-Türkler, Türk kültürüne tamamen adapte olmuş bir topluluk.

Dolayısıyla düğün, nişan gibi geleneklerini Türk usulüne göre yapıyorlar. Köyde yaşayan halk, Ege şivesiyle konuşuyor. Ayşe, Fatma, Sıla, Şakir, Esat, Durmuş, Adil, Ahmet gibi Türk isimlerini kullanıyorlar. Yaşam alanı olarak kendilerine çoğunlukla İzmir, Muğla ve Aydın’ı seçmişler.

Sıcak, samimi ve misafirperver olan bu halk, genellikle İzmir’in ilçeleri olan Hasköy, Torbalı, Bayındır ve Ödemiş’in köylerinde yaşamını sürdürmektedir.

Fakat sayıları tam olarak bilinmemektedir. Köylerde yaşayan Afro-Türk vatandaşların eğitim seviyeleri ise, ilk ve orta düzeydedir. Şehirde yaşayanların ise refah ve eğitim seviyesi daha yüksek.

Afro-Türkler, köylerde büyük bir ötekileştirmeye maruz kalmıyor.

Olumsuz söylemler, şehirde daha fazla ön plana çıkıyor. Özellikle “Arap” olarak seslenilmesi onları oldukça rahatsız ediyor. Toplumda Arap olarak anılmak istemiyor, kendilerini ‘Afrika kökenli Türk' olarak tanımlıyorlar.

Hatta Afro-Türk Derneği’nin Başkanı Şakir Doğuluer, sohbet esnasında beyaz bir çiftin çocuklarının dahi siyahî doğabileceğini, böyle bir durumda ise çiftlerden birinin atasının Afro-Türk olabileceğinden bahsediyor.

Afro-Türklerde beyazlar ile evlenenlerin sayısı da gittikçe artıyor. Bu sebeple mirasları olan ten renklerinde açılma söz konusu.

Afrikalı Türkler, mesleki olarak ise birçok farklı iş alanında faaliyet gösteriyor.

Fakat yaşamını köylerde sürdürenlerin, iş dünyasında daha fazla istihdama ihtiyacı var.

Afro-Türk topluluğunun, devletten herhangi bir siyasi talebi yok.

Yalnızca medya ve toplumda daha fazla görünür olmak, Türk tarihinde yerlerini almak ve vatandaşlarına daha fazla istihdam sağlamak istiyorlar.

Bu sebeple ‘Afrikalılar Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı Şakir Doğuluer ile birlikte ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştiriyorlar.

Özellikle Afro-Alman Derneği ile birlikte çalışmalar düzenliyorlar.

Kendi kültür ve tarihlerini olabildiğince daha fazla insana aktarmaya çalışıyorlar.

Bu bağlamda eski dernek başkanı yazar ve aktivist rahmetli Mustafa Olpak’ın desteğiyle her yıl Mayıs ayında kendilerine özgü bir bahar bayramı olan ‘Dana Bayramı’nı da tekrar kutlamaya başladılar.

İzmir’de düzenlenen bu etkinlik kapsamında çeşitli paneller ve kortej yürüyüşleri gerçekleştiriliyor.

Afrika’nın geleneksel kıyafetleri giyilip, kendi kültürel müzikleri eşliğinde yürüyüşlerini tamamlıyorlar.

2 gün süren ve coşkuyla kutlanan bu bayramda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi artık kurban kesilmiyor.

Kısacası İzmir’de her yıl Mayıs ayında bir Afrika rüzgârı esiyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
woowww

Antalya'nın Manavgat ilçesinde de hemen her köye yerleştirilmiş bir Afrika kökenli aile var. Bizim köyde de öyle. Bu insanlar bizim köylümüz, komşumuz. Hiçbir zaman yabancı insanlar olduğunu düşünmedim, kimse düşünmemiştir. Bu köylerde öyle olağan bir durum ki kimse yadırgamaz.

deen-tharkuho

Zamanında köle olarak getirilmeleri çok kötü

feyk

19.yy sonlarina kadar resmi olarak devam ediyor. 20yy in basinda bile hala gayri resmi olarak istanbulda kole satisi mevcut. eski turk filmlerinde 1950lere 60lara kadar konak hayatinda gorunen meshur baci kalfa karakteride koleligin son kalan izleridir. kolelik tamamen yasaklandikdan sonra konaklarda ev hizmeti icin calisan koleler tabiyki sokaga atilmamislar, evin bir uyesi olarak yasamaya devam etmisler.

ayna-efendi

yumurcağın arkadaşı çitlembik, keloğlan aramızda filmindeki manav da zamanında gelenlerin çocukları olmalı

buralardutluktu

Köylülerle televole tadında röportaj TRT belgeselin Siyahım Afrikalıyım Türküm belgeselinde konu daha ciddi işlenmiş.

apollonia-corleone

bu haber sayesinde varlıklarından haberim oldu baya bizden birilermiş.Bir gün izmire gidersem yaşadıkları yerleri gezeceğim.Harika

hamzamovic19

ulan ne zamandir onediodayim kimsenin dikkatini bile cekmemisim...

sinan-yilmaz1

Dikkat çekecek bir durum yok ki, sen de bizdensin işte bro :)

apollonia-corleone

profil fotoğrafının gerçek olabileceğini düşünmemiştim

hamzamovic19

aynen, ara sira öyle dusunen insanlar oluyor.

Görüş Bildir