Görüş Bildir

Sudan Haberleri

Sudan ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Sudan ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Ayda Kaç Kilo?
‘‘Benim ayda altı kilo vermem lazım.’’‘‘İki ay sonra düğünüm var.’’ ‘‘Ben bu kiloyu nasıl vereceğim?’’ Yap bir şeyler de ayağımız alışsın, tadında sorular sezonu açılmıştır, hepimize hayırlı uğurlu olsun. Havalar ısınınca sağlıkla ilgili sorular da bir gevşiyor doğrusu. Sanki ayda 6 kilo vermek sağlıklı olmaz, desek ne olacak? ‘‘Bizim Ayşe bir yere gitmiş bir ayda 6 kilo vermiş, incecik olmuş billahi’’ diye bir cevap duyacağımızdan eminiz. ‘‘Mucize diyetle ayda 8 kilo veriliyormuş hocam.’’ gibi bir cümle de olabilir.
Casper Excalibur Taşınabilir Bilgisayardan Solo Kağıt Havluya! Haftanın En Çok Satan Ürünleri Burada!
Bu hafta kapanın elinde kalan ürünleri sizin için tek tek listeledik. Dreame dikey süpürgeden Huawei akıllı saate, Chakra çamaşır kokusundan Excalibur bilgisayara. Karşınızda online alışverişte bu haftanın en çok satan ürünleri. En çok satılan temizlik ürünü acaba hangisi olmuş? Dikey süpürgeler ne kadar indirime girmiş? Bizden söylemesi bu ürünlere bakmadan bu haftanın alışverişini tamamlamayın.Bu içerik iş birliği içeriyor.Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir. Bu içerik 17 Mayıs 2024 tarihinde oluşturulmuştur, bu içeriğe erişim sağladığınız zamana göre listelenen ürün fiyatlarında değişiklikler olmuş olabilir.
İsrail İran Gemisine El Koydu
İsrail Gazze Şeridi'ne İran silahları taşıdığını iddia ettiği bir gemiye el koydu.İsrail, Gazze'ye roket taşıyan İran kargo gemisinde uzun menzilli füzeler bulunduğunu belirtti. İsrailli yetkililer, Kızıldeniz'de el konulan Panama bandralı geminin roketleri Gazze'ye taşıdığını iddia etti. Gemi, 17 kişilik mürettebatıyla birlikte İsrail limanına çekildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Salı geçeci ele geçirilerek Eilat limanına çekilen İran gemisinde yüksek donanımlı silahların olduğu belirtildi. İran gemisine, İsrail donanmasına bağlı 'Shayetet 13' isimli özel kuvvetlerin müdahale ettiği ifade edildi. İran kargo gemisine, İsrail'e 1500 kilometre mesafede Sudan Eritrea sınırına yakın bölgede, uluslararası kara sularda müdahale edildiği belirtildi. Haberedikkat
Suda Doğum Hakkında Bilmedikleriniz
Suda doğum , son zamanlarda insanların bu konudaki bilgilerinin artışı ile beraber popülerliği arttırmış bir yöntemdir. Bu yöntem için ilaç kullanmaya ya da suni sancı yöntemlerine gerek kalmamaktadır. Suda doğum un tercih edilme sebeplerinin arasında sezaryen oranını düşürmesi de gelmektedir. Ayrıca önceleri çoğunlukla ev ortamında mümkün olan bu teknik artık hastanelerde suda doğum havuzlarının bulunmasıyla beraber tercih edilmesi daha kolay bir yöntem olmuştur. Ayrıca kadınların doğum esnasında çektikleri acıları azalttığı söylenen bu yöntem kadınlar için muhteşem bir tercih olmaktadır.Nasıl gerçekleşir?Annenin sancılarının başlaması ile birlikte başlar. Özel bir kıyafet giydirilen anne yaklaşık 36-38 derece su bulunan havuza girer. Suyun ısısı ve temizliği son derece önemlidir. Bebek kesesindeki sıvı kan yada idrarla kirlenen su belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Su ısısının 36-38 dereceler arasında kalmasına da dikkat edilmelidir. Doğum sırasında herhangi bir anestezi yada suni sancı uygulamalarına gerek yoktur. Bu anne ve bebek sağlığı için önemli bir artıdır. Sıcak suyun gevşetici etkisi sayesinde anne ve bebek yakından takip edilir. Bu sırada bebeğin kalp atışları da sürekli izlenmektedir. Suda doğum ile ilgili korkulan bebeğin kafasının küvete çarpması yada nefes alamaması gibi çekinceler son derece yersizdir. Bebeğiz zaten anne karnında sıvı bir ortamda yaşadığını unutmamalıyız. Bebeğin nefes alması gereken zaman ise kordonu kesildikten sonradır bu işlem yapılırken de bebeğin kafası sudan çıkmış durumda olacaktır.
İran: Gazze'ye Silah Göndermedik
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın dün Kızıldeniz'de el konulan Panama bandıralı bir gemiyle Gazze'ye roket gönderdiği yolundaki İsrail iddiasını yalanladı.Zarif, İsrail'in bu iddiaları tam da ABD ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerle ilgili çalışmalar yürüten AIPAC (American Israel Public Affairs Committee) adlı lobi kuruluşunun konferansından hemen sonra gündeme getirmesinin manidar olduğunu söyledi.İsrail askeri sözcüleri dün Kızıldeniz'de Sudan açıklarında el konulan bir gemide roketler ele geçirildiğini söylemişlerdi.Panama bandıralı Klos-C adlı gemi İsrail limanı Eilat'a çekiliyor.Açıklamalara göre, gemideki 17 mürettebat kargonun ne olduğundan haberdar görünmüyor.İsrail askeri sözcüsü Tuğgeneral Moti Almoz gemide menzilleri 150 ila 200 kilometre olan onlarca M-302 roketi bulunduğunu söylemiş, 'Başka silahlar da olabilir, Eilat'a vardığı zaman anlayacağız' demişti. Geminin Eilat'a Cumartesi günü varması bekleniyor.İsrailli sözcü silahların İran kaynaklı olduğuna dair kuşkuya yer bırakmayacak kadar açık istihbaratları olduğunu öne sürmüştü.İsrail ordusu silahların izini aylardır sürdüğünü, bunların önce hava yoluyla Şam'dan Tahran'a nakledildiklerini sonra İran'ın güneyindeki bir limandan Klos-C adlı gemiye yüklendiklerini, geminin Irak'a uğrayıp buradan çimento aldığını ve daha sonra İsrail güçlerince durdurulduğunu söylemişti.İran Dışişleri Bakanı Zarif bu iddiaları reddetti ve iddiaların zamanlamasının manidar olduğunu söyledi.Gazze Şeridi'nin yönetimindeki Hamas'ın sözcüsü de İsrail'in iddialarını 'aptalca bir şaka' diye niteledi.İsrail uzun zamandır İran'ı Hamas gibi grupları silahlandırmakla suçluyor.İsrail, geçen yıl ülkeye Gazze Şeridi'nden yaklaşık 50 roket fırlatıldığını belirtiyor.Hamas ise, 2012’de İsrail’le imzalanan barış anlaşmasından bu yana İsrail’e hiçbir roket atmadıklarını, bunun sorumlusunun başka grupları olduğunu söylüyor.
Banyoyu Savaş Olmaktan Çıkartın
Bebeğinize banyo yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerekiyoOnun dikkatini dağıtın Bebeğinizle banyoda huzurlu dakikalar için onun dikkatini dağıtmayı deneyin başarılı olursanız çok yararını göreceğinize emin olabilirsiniz. Fakat zor olan dikkatini dağıtabilmektir. Sezdiği bir oyuncak yada dikkatini çeken bir nesle ile bunu başarabilirsiniz. Suya girerken korkan bebeğe en önemli destek annesinin temasıdır. Suya girdiğinde korkmaması için onun elinden tutun ve size güvenmesini yanında olduğunu bilmenizi sağlayın. Elinizin altında bir havlu olması ağlayacağı zaman yüzünü silmenizde konusunda size hız kazandırır. Sudan korkan bebek kuruluk hissi ile sakinleşebilir. Gözlerinin kuru kalması ise onun rahat olması konusunda özen gösterilmesi gereken bir unsurdur. Şampuan kullanımını azaltın Banyonun daha rahat geçebilmesi için uygulanacak bir diğer önemli tüyo şampuan miktarını azaltmaktır. Bebekleri yıkarken fazla şampuan kullanımına gerek yoktur. Ne kadar şampuan kullanırsanız o kadar çok durulama yapmanız gerekecektir. Durulama gereksinimi arttıkça bebek bu durumdan daha fazla rahatsız olacak ve huysuzlaşacaktır. Eğer bebeğinizin saçı azsa püskürtmeli bir şampuanı tercih edebilirsiniz. Mimikleriniz onu etkiliyor Bebekler anne ve babalarının hareketlerini ve mimiklerini taklit etmekten hoşlanırlar. Bu durumu lehinize kullanabilirsiniz. Başını eğmesini yada kaldırmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Mimikleriniz de oldukça önemlidir sinirlendiğinizi yada sıkıldığınızı bebeğe belli ederseniz o da sizinle aynı psikolojiyi paylaşacaktır. Mutlu ve bu durumdan zevk alır tavrınız onun da mutlu olmasını sağlayacak ve kolay bir banyo imkanı sağlayacaktır. Hatta yeterince başarılı olursanız bebeğinizde sudan biraz olsun hoşlanmışsa banyo ikiniz içinde zevkli bir aktiviteye dönüşebilir.
Dinka Halkının Günlük Yaşamını Gösteren 17 Büyüleyici Fotoğraf
Güney Sudan'da yaşayan Dinka halkının fotoğrafları Carol Beckwith ve Angela Fisher adlı fotoğrafçılar tarafından çekilmiştir.Dinkalar, Sudan'ın güneyinde, Nil havzasının orta kesimindeki bataklıklarla çevrili savan bölgesinde yaşarlar.  Bin ile otuz bin kişi arasında değişen, çok sayıda bağımsız grup oluştururlar. Bu gruplar bölge, dil ve kültür temelinde kümelere ayrılır. En çok bilinen gruplar Acarlar, Alibler, Borlar, Rekler ve Melvallardır.Başlıca uğraşları hayvancılık olan Dinkalar, ekimden nisana değin süren kurak mevsimde sığır sürülerini nehir kıyısındaki otlaklara götürürler. Yiyecek ürünlerinin, özellikle mısırın yetiştiği yağmurlu mevsimde, savan ormanlarındaki asıl yerleşimlerine geri dönerler.Dinkalar gururlu, bağımsız ve savaşçı bir halktır. Oğlanların çocukluktan erkekliğe geçişleri gelenekselleşmiş törenlerle kutlanır. Bu törenlerde aynı yaştaki çok sayıda oğlan, birlikte birçok güç sınamasından geçer. Daha sonra, süt sağma işini ömür boyu bırakarak çocukluktan ve erkeklerin hizmetkarı olmaktan çıktıklarını gösterirler.
Babacan Neden Twitter Kullanmıyor?
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , Twitter kullanmadığını ve kullanmaya da niyetinin olmadığını açıkladı.Twitter ’ı kullananları deyim yerindeyse boş zamanı olan insanlar olarak nitelendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan , Twitter ’la uğraşacak zamanının olmadığını söyledi. Twitter kullanmayı gerektiren bir iş de yapmadığını belirten Babacan , havadan sudan bahsedecek adam olmadığını kaydetti. Sadece işini yapmaya çalıştığını söyleyen Babacan , Twitter ’da hesap falan açmayacağını deklare etti.Başbakan Yardımcısı Ali Babacan her ne kadar Twitter kullananları boş iş yaptığını ima etse de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan , bakanlar ve milletvekillerinin büyük çoğunluğu Twitter kullanıyor ve gerekli açıklamalarının çoğunu Twitter üzerinden yapıyor.