'Mısır Halkının Yenilgisi'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Yeni Anayasaya Evet Dediler

Yeni Anayasaya Evet Dediler

Mısır 'da 15 Aralık'ta ilk aşaması gerçekleştirilen anayasa referandum unun ikincisi aşaması tamamlandı. 25 milyon 495 bin 237 seçmenin sandık başına gittiği son aşamada ilk sonuçlara göre 'evet' oyları, 'hayır' oylarından fazla çıktı. Resmi olmayan verilere göre açılan sandıklardaki oyların yüzde 75,4'ünün 'evet', yüzde 24,6'sının 'hayır' olduğu bildirildi. İlk sonuçlara göre seçmenlerden 2 milyon 295 bin 412'si (yüzde 75,4) yeni anayasaya 'evet' derken, 750 bin 867 (yüzde 24,6) kişi 'hayır' oyu kullandı.

Referandumun başkent Kahire ve İskenderiye dahil 10 ilde gerçekleştirilen ilk aşamasında ''evet'' yaklaşık yüzde 56,5, ''hayır'' oyu ise yaklaşık yüzde 43,5 oranıyla sonuçlanmıştı.

Şura üyeleri atandı

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, 12'sinin parlamentoda temsilcisi bulunmayan 17 parti kadrosundan ve gerisinin de Mısır'ın önde gelen simalarından seçilen 90 yeni ismin Şura Meclisi'ne üye olarak atandığını açıkladı.

Halk Meclisi'nin feshedilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi'nin kararı gereğince yasama yetkisi Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'de bulunuyor. Yeni anayasanın onaylanması halinde ise yasama yetkisi Şura Meclisi'ne geçecek. Şura Meclisi'nin 3'te biri olan 90 üyeyi ise Cumhurbaşkanı Mursi atıyor.

Mursi'nin yardımcısı istifa etti

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mahmut Mekki, istifa etti. Mısır Cumhurbaşkanlığından bir kaynak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mahmut Mekki'nin istifa ettiğini bildirdi. İstifa sebebi ise henüz bilinmiyor.

Haberin Tamamı İçin:

'Mısır Halkının Yenilgisi'

'Mısır Halkının Yenilgisi'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Mısır
Görüş Bildir