Yalan! Gerçek Olduklarına Herkesi İnandırmayı Başarmış Sahte Fotoğraflar

-
Abone ol

İnternete her gün milyonlarca fotoğraf yükleniyor. Her fotoğrafın farklı bir hikayesi olsa da, kimi zaman o hikayeler hiç de doğru olmuyor! 

Gelin düşündüğünüzden farklı gerçekleri olan fotoğraflara bir göz atalım:

1. "On yılda yağmur ormanının başına gelenler:"

#10YearChallenge sayesinde popülerleşen bu fotoğraf, Reddit'te her yıl 46,000 ile 58,000 milkare ormansızlaştırma kaynaklı yok olduğu bilgisi ile paylaşılıyor.

Özellikle köşedeki logodan dolayı oldukça gerçekçi görünen bu fotoğraf aslında on yıl arayla çekilmiş iki fotoğrafın birleşimi değil, tek bir fotoğraf.

Fotoğraf palmiyelerin yetiştiği alanları artırmak için ortadan kaldırılan yağmur ormanlarını gösteriyor.

2. "Pilav yapan adam:"

Bu harika aşçılık anını bir fotoğrafçının yakaladığını mı düşünmüştünüz?

Aslında pirinç sahte, tıpkı geri kalan her şey gibi.

Gördüğünüz şey Tokyo'da sahte yiyecekler satan bir marketten alabileceğiniz bir heykelden başka bir şey değil.

3. "Sadece suda görülen graffiti:"

Bu fotoğraf birçok internet sitesinde konuşulmuştu. Fakat bu fotoğraf aslında photoshoplu.

Evet, bu graffiti gerçekten var ve üzerinde bulunduğu bina ise Mariampol, Litvanya'da.

Eserin sahibi ise görselleri suda yansımalarının doğru olması için bilerek ters çizen Ray Bartkus. Fakat fotoğrafı görmek için en iyi zaman hiç rüzgar olmadığı ve yüzeyin mükemmel şekilde pürüzsüz olduğu bir an olacaktır. Yoksa göreceğiniz tek şey budur. Bu da ilk fotoğrafın photoshoplu olduğunu ortaya çıkarmıştır.

4. "Bir vaşak ve geyik bir ofiste ofis masanın altında bulundu. California'daki yangınlardan saklanıyorlardı:"

"Bir geyik yavrusu ve vaşak yavrusu California'da yangınlar ilerleyince bir ofis binasında bulundular." açıklamasaıyla sosyal medyada yer alan fotoğraf gerçek. Fakat ne zaman ABD'de bir yangın olsa farklı bir açıklama le paylaşılıyor.

Mayıs 2009'da çekilen bu fotoğraf ticari amaç gütmeyen bir hayvan kurtarma ekibinin binasından.

Santa Barbara, California'da bir yangın sırasında Arnold Schwarzenegger'ın çiftliğinin yakınlarında bulunan bu tatlı hayvanlar, kafes bulunmadığı için bir ofise konulmuşlar. Vaşak ise geyiğin yanına koşup uzanmış.

5. "Paris'te yeni yıl:"

Yüzlerce havai fişeğin atıldığı fotoğrafın Yeni Yıl gecesinde Paris'te çekildiği iddia ediliyor.

Maalesef fotoğraf sahte ve bunu gösteren birkaç kanıt bulunmakta.

Birincisi, Yeni Yıl gecesinde havai fişekler Eyfel'den atılır. İkincisi, fotoğraftaki bütün havai fişekler kameradan eşit uzaklıktalar. Üçüncüsü ise Paris'te yaşayan sosyal medya kullanıcıları bu fotoğrafın sahte olduğunu iddia ediyorlar. 14 Temmuz'da Eyfel'de atılan havai fişeklerin fotoğrafıyla siz de karşılaştırabilirsiniz!

6. "7 yıl boyunca sahibinin mezarında uyuyan köpek:"

Sosyal medya kullanıcıları bu fotoğrafı gördükten sonra yaklaşık 60,000 beğeni ve 55,000 paylaşım bırakmışlar. Açıklamaya göre Captain adındaki köpek 7 yıldır sahibinin mezarını ziyaret ediyor ve sabaha kadar üzerinde uyuyordu. Aslında hikaye gerçek, fotoğraf da öyle. Sadece bağlantılı değiller.

Hikaye başka köpeklerle de ilişkilendiriliyor.

Eylül 2012'de bir İspanyol gazetesi olan La Voz'da yayınlanan hikaye ile ilgili bir video bile bulunuyor. Fark edebileceğiniz üzere tamamen başka bir köpek.

7. "Rusya'da sıradan bir gün:"

Bu fotoğrafı internetin çeşitli kısımlarında, çeşitli açıklamalarla gördük. İddiaya göre fotoğraftaki beyaz kutup ayısı gerçekten de Rusya'da bir yerlerde tramvaydan iniyor. Şaşırabilirsiniz fakat fotoğraf tamamen gerçek. Çek Cumhuriyeti'nde çekilen fotoğraf ile oynanmamış. Fakat ayı gerçek değil, sadece Greenpeace aktivistlerinin giydiği bir kostüm ve Kuzey Kutbu'nu Kurtar kampanyasının bir parçası. Bu kostüm Avrupa şehirlerinde Kuzey Kutbu sorunlarına dikkat çekmek için yürütüldü.

8. "Boruda donup kalan kaz, yavru köpeği kanadıyla ısıttı:"

Ocak ayının sonunda binlerce insan sosyal medyada bu fotoğrafı beğendi, paylaştı. İddiaya göre Montana'da bulunan ikilinin fotoğrafı gerçek gibi görünse de, çok uzun zaman önce çekilmişti ve muhtemelen ABD'den değildi. Ayrıca hikaye de büyük ihtimalle sahte. Bu fotoğraflar Çin'deki sosyal paylaşım sitelerinde 2017'den beri paylaşılıyor, ulaşılabilen en eski paylaşım ise Mart 2017'de NetEase isimli Çin haber platformundan. Bu paylaşımın açıklaması ise yavru köpeğin yolun kenarında donmuş şekilde oturduğu ve geçen ördeklerden birinin ona doğru koşup kanatlarını sardığı şeklinde. Ayrıca NetEase kullanıcıların kendi içeriklerini paylaşmasına izin veriyor, bu da fotoğrafın gerçekliği konusunda güvenilir bir kaynak olmalarını zorlaştırıyor.

9. "Kaplumbağa kafası şeklindeki dağ:"

Ocak 2019'da Facebook'taki Harika Doğa sayfası kaplumbağaya benzeyen bir dağ fotoğrafı paylaştı.

Paylaşım popüler olsa da, aslında bu dağ gerçek değil.

Birkaç fotoğrafın birleşimi ile ortaya çıkan eseri oluşturan fotoğraflardan birkaçı ise bunlar.

10. "Balina omurgasında bulunan megalodon dişi:"

Bu fotoğraf megalodon dişi ve balina omurgası gibi görünen bir fosili gözler önüne serse de, bu iki nesne farklı zamanlarda, farklı yerlerde bulunmuş. Fakat yetenekli bir satıcı ikisini bir araya getirerek fotoğrafta gördüğümüz şeyi ortaya çıkarmış. Ayrıca bu gerçekten bir megalodona ait, balina omurgasına saplanmış bir diş olsaydı muhtemelen milyonlarca dolar ederdi ve bir müzede olurdu.

Bu arada fotoğraf internete ilk 2012 yılında düşmüş. Bu yapay eseriyse 125 dolara satın alabiliyorsunuz.

11. "Gezi gemisi denize atık boşaltıyor:"

Kısa süre önce Facebook'ta paylaşılan bu fotoğraf oldukça ilgi gördü ve kullanıcıların kötü yorumlarına maruz kaldı. Hatta Uruguay çevre ulusal müdürü bir açıklama bile sağlamak zorunda kaldı. Twitter hesabından yaptığı açıklamada geminin demir atmak için türbinlerini çalıştırdığını söyledi. Kahverengi lekeler ise toprak ve deniz yatağındaki tortuydu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ates.emirhan

Şaşırdık mı ? Hayır. Her gördüğümüze inanıyoruz sonuçta :)

askito-muyum-ben

Denizcilik yasalarina göre, bir gemi denize bir kibrit çöpü dahi atsa bunun cezası var. Daha önce denize pilav attı diye büyük olay olan, atılan yere gidip numune alınan geniş şekilde araştırılan ve sonunda ceza yiyen Türk gemi aşçısı tanıyorum. Ayrıca bir kruz gemisi özellikle müşterilerin olduğu bir seferde asla ama asla öyle bir şey yapamaz. Doğru olsa bile büyük ihtimal arıza olmuştur ve büyük ceza almışlardır.

mistral

Yemek artıkları özel alanlar dışında karadan 3 mil, özel alanlarda 12 mil açıkta boşaltılabilir onun haricinde hiç denize atılamayan veya sınırlamaları olan çöpler var, deniz kirliliğinin sadece yüzde 10 u gemilerden ancak en çok uğraşılan gemilerdir.

entropy

parisin anasini sikmisler

bseozyrt

Trenden inen ayının gerçek olması çok garip olurdu zaten :D

emrec

Hayır bunu gerçek sanacak kadar andavallar da mı var? üzülerek söylüyorum ki var!

Gizli Kullanıcı

#9. bu kartal'a daha çok benziyor :)

Görüş Bildir