Yüzlerce Tutsak Direniyor

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Vicdanlar Ayağa Kalkmalı

Vicdanlar Ayağa Kalkmalı

Bu bir suçtur. Yaşam hakkı bu kadar açık ihlal edilemez" dedi. Tutsakların taleplerinin istenirse hemen karşılanacak talepler olduğunu belirten Kışanak, "Tüm Türkiye demokrasisinin vicdanı ayağa kalkmalı" çağrısında bulundu.

Tutuklu Aileleri Derneği (TUAD) tarafından her hafta Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılan basın açıklaması, 205 siyasetçinin yargılandığı KCK davasının görüldüğü Silivri'ye taşındı. Adliye önünde yapılan açıklamaya BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker'in de bulunduğu kalabalık bir grup katıldı. "Tecrit değil özgürlük, savaş değil müzakere" pankartı açılan eylemde, "Baskılar bizi yıldıramaz", "Tezkereye hayır barış hemen şimdi" sloganları atıldı.

Mümkün ve gerekli

BDP Eşbaşkanı Kışanak, açlık grevindeki tutsakların, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü için bedenlerini ölüme yatırdığını belirtti. Buna sahip çıkmanın insanlık görevi olduğunu söyleyen Kışanak, "Tüm Türkiye demokrasisinin vicdanı ayağa kalkmalı. İstenirse hemen karşılanabilecek taleplerdir" dedi. Meclis'te yeni anayasa tartışmaları yapılırken, anadil önündeki engellerin kaldırılmasının önemine işaret eden Kışanak, Meclis'te herkesin buna destek vermesi gerektiğini söyledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın barışa gidecek yolda rolünü oynaması için gerekli koşulların sağlanması gerektiğine de vurgu yapan Kışanak, bunun mümkün ve gerekli bir durum olduğunu ifade etti. Herkesin niyetleri farklı olsa da sonuç olarak Öcalan ile görüşülmesi gerektiği konusunda fikir beyan ettiğini belirten Kışanak, Türkiye'nin daha fazla savaş, çatışma, gerilimi kaldıramayacağını kaydetti.

BDP Eşbaşkanı, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları, insan hakları kuruluşlarını açlık grevine karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Yaşam hakkını açık ihlal

Silivri Cezaevi'nde açlık grevinde 15 tutsağın zorla hücreye alındığını hatırlatan Kışanak, "Açlık grevi zorla ölüm orucuna dönüştürülüyor. Hayati ihtiyaçları için verilen sıvıların tüketilmesinin önüne geçiliyor. Bu da Adalet Bakanlığı'nın gözetimi altında gerçekleşiyor" dedi. Tutsakların demokratik haklarını kullanmanın önüne geçildiği ifade eden Kışanak, "Ölüme sebebiyet verecek rotaya sokulmaya çalışılıyor. Ya öl ya da eyleminden vazgeç dayatması yapılıyor. Bu bir suçtur. Yaşam hakkı bu kadar açık ihlal edilemez. Bu uygulamalardan derhal vazgeçilsin. Aksi takdirde sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Bu halka bunun hesabını verirler" diye konuştu.

DİHA/İSTANBUL

493

Haberin Tamamı İçin:

Yüzlerce Tutsak Direniyor

PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'de başlayan, 24 Eylül'de yeni grupların katılımıyla 17 cezaevine ulaşan açlık grevine 180 kişinin katıldığı açıklanmıştı. 4-5 Ekim tarihlerinde açlık grevine 17 cezaevi daha katıldı. Açlık grevinin başladığı yeni cezaevleri; Bingöl, Elbistan, Gebze, Bafra, Kırıklar, Kırıklar 1 Nolu, Kırıklar 2 Nolu, Tekirdağ 1 Nolu, Tekirdağ 2 Nolu, Şakran, Muş, Bayburt, Adana Kürkçüler, Kırıkkale, Sincan, Adıyaman ve Batman. Cezaevlerinden yapılan açıklamalarla "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması; anadil önündeki tüm engellerin kaldırılması" talebindeki kararlılık dile getirilirken, süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan tutsakların isimleri de açıklandı. Açlık grevine katılan tutsaklardan isimleri netleştirilenlerin sayısı 250'yi aşarken, tüm cezaevlerindeki açlık grevi eylemcilerinin sayısının 300'e dayandığı tahmin ediliyor.

4-5 Ekim tarihinden itibaren açlık grevine başlayan tutsakların isimleri şöyle:

Bayburt M Tipi Cezaevi: 6 tutsak açlık grevinde; Bozan Açlan, Ali Emirhani, Haşim Özdaş, Ömer Tutuş, Lokman İnce, Emrah Aba.

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi: 10 tutsak açlık grevinde; Şeyhmus Bülbül, Ali Adıbelli, Nizam Arzık, Delil Yılmaz, Şafak Çelen, Adnan Yiğittekin, Serdar Şahin, Atilla Öztür, İskan Egüz ve Ahmet Eski.

Adana Kürkçüler Cezaevi: 10 tutsak açlık grevine başladı; Mehmet Şahin, Mehmet Halit Oruç, Mehmet Dal, Mehmet Erbey, Murat Gül, Abdurrahman Çınar, Ahmet Bağdu, Aziz Kılıç, Barış Yiğit ve Cengiz Nergiz.

Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi: 3 tutsak açlık grevinde; Naci Ataman, Umut Çamlıbel ve Sabri Acar.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi: 9 kadın tutsak açlık grevinde; Naime Encü, Güler Özbay, Zeynep Kıyar, Azize Yağız, Emine Demir, Adile Dagal, Berivan Elter, Gülistan İnan, Ayşegül Ayaz;

Sincan 2 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi: 10 tutsak açlık grevinde; Özkan Kart, Reşat Özdil, Cabbar Palabıyık, Bedri Temizyüz, Bülent Güneş, M. Emin Akkuş, Resul Muhammed, Ahmet Akgün, Süleyman Hamdo, M. Can Oğuzsoy.

Kırıkkale Cezaevi: 5 tutsak açlık grevinde; Şeyhmus Özsubaşı, Tahir Kızıldemir, Eram Akyüz, Murat Baludan ve Velat Esen.

Bingöl M Tipi Cezaevi: 9 tutsak açlık grevinde; Hanım Çeşme, Saffet Durmaz, Ahmet Korhan, Edip Yalçınkaya, Osman Kılıç, Baran Günona, Diyar Kaydu, Emrullah Kurcan, Aslan İbicik.

Şakran Kadın Cezaevi ile 2 Nolu T Tipi Cezaevleri: 15 tutsak açlık grevinde; Ayfer Ayçiçek, Şükran Aydın, Müzeher Bulut, Gülistan Seçkin, Hatice Çakmak, Murat Bilge, Faruk Baysu, Erdoğan Uçar, Habip Güler, Reşit Çağlı, İsmail Yaman, Emin Yıldız, Nurettin Atınç, Mahmut Aba ve Abdullah Nas.

182

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdanaAydınBarış ve Demokrasi PartisiBingölGültan KışanakİstanbulMuşSavaşTekirdağ
Görüş Bildir