Velilere Karne Uyarısı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Velilere Karne Uyarısı

Velilere Karne Uyarısı

Anka - 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı tamamlanıyor. İlköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 17 milyon öğrenci yarın karne heyecanı yaşayacak. Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, karnenin, velilerin çocuklarına verdikleri değere, sevgiye verilen not olmadığını belirterek, “Düşük karne notu alan öğrencilerin velilerinin çocuklarına yaklaşımı onların derslerden tamamen soğumalarına neden olabilir” dedi.

Velilere karne uyarısı

Psikolojik Danışman Kadıoğlu, ANKA’ya yaptığı açıklamada, öğrencilerin düşük karne notlarında velilerin yıl içindeki davranışlarının büyük payı olduğunu söyledi. Aşağılayıcı tavır ve davranışların, çocuk üzerinde olumsuz etkiye neden olacağını bildiren Kadıoğlu, “Düşük karne notu alan öğrencilerin velilerinin çocuklarına yaklaşımı onların derslerden tamamen soğumalarına bile neden olabilir. Çocuğun öz değer algısı, başarıya verdiği anlam velilerin çocuklarına yaklaşım modeliyle şekillenir. Çocuğunuzun karne notu düşükse bu sonuçtaki sorumluluğunuzu kabul edin ve çocuğunuzu koşulsuz sevdiğinizi hatırlayın” dedi.

Yaz tatilinin amacının tatil olduğunu, çocukların arkadaşlarıyla oynamasının, spor yapmasının, keyifli ve eğlenceli zaman geçirmelerinin onların zihinsel, bedensel ve duygusal gelişim sürecinde çok önemli olduğunu hatırlatan Kadıoğlu, velilere şu önerilerde bulundu:

“Onunla birlikte notlarını düzeltmek için neler yapabileceğinizi sakince konuşun. Eğer kendi hayatınızda da düşük notlar ya da karneler varsa kendinizden örnek verin ve nasıl düzelttiğinizi ya da düzeltemediğinizi anlatın. Kendi çocukluğunuzda ailenizin size nasıl davranmasını isterdiniz, hangi davranışlar hoşunuza giderdi hangileri sizde hiç işe yaramazdı? Bunları hatırlayın. Karne sadece derslere verilen notlardır çocuğunuza verdiğiniz değere, sevgiye verilen not değildir. Onu sevdiğinizi her fırsatta söyleyin. Onu dinleyin ve anlamaya çalışın. Yaz tatilinde verilen ödevleri yapmaları konusunda onları çok zorlamadan, esnek planlarla günlük ya da haftalık zaman dilimleri halinde bunların yapılmasına destek olun. Yazın bol bol kitap okumaları, ilgi duydukları sosyal etkinliklere ya da hobilere yönlenmelerine yardım edin. Hobiler kişinin kendini keşfetmesine ve tanımasına destek olur. Bir yıl boyunca çocuğunuza yeterince zaman ayıramadıysanız birlikte bol bol kaliteli zaman geçirin.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitaptatil
Görüş Bildir