Vatan'da 'Toplu İşten Çıkarma' Korkusu

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Endişeli Bekleyiş

Endişeli Bekleyiş

Demirören Grubu'nun tazminatları taksitle ödeyerek sıfırlamaya hazırlandığı iddiası, "toplu işten çıkarma geliyor" korkusuna neden oldu.

Vatan Gazetesi’nde üç yıl önce Doğan Grubu’na devir kararıyla çalkalanmaya başlanan sular bir türlü durulmak bilmiyor.

Bu tarihten itibaren hiç zam alamayan çalışanlar, önce Karacan-Demirören ortaklığına satış sürecinin sancılarını yaşadı. Sonra ortaklar arasında yaşanan ayrılma kavgalarına tanıklık etti.

Karacanlar’ın safdışı kalmasından sonra tam rahat bir nefes almayı umarken; bu kez yeni Vatan-Milliyet binasının sekizinci katı olan patron katında kapalı kapılar ardında yürütülen bazı çalışmalar huzur bozmaya başladı.

Demirören-Karacan ortaklığına devir sırasında yaklaşık 50 kişinin kendi isteğiyle işten ayrıldığı gazetede herkes, “Artık iyi bir zam almamamız için hiçbir bahane kalmadı” derken, Demirören’ün bu taleplere, “Gazeteler zarar ediyor ve sürekli tiraj kaybediyor. Küçülmemiz lazım” diye yanıt verdiği belirtiliyor.

İşte; tam bu süreçte sekizinci kattan sızan bir haber, Vatan çalışanlarının yaz tatili zehir etmeye yetti de arttı.

Bu habere göre; Demirören Ailesi, Vatan çalışanlarını başka bir şirkete aktararak tazminatlarını sıfırlamayı hedefliyor. Tabii; taksitle!

Bu başlangıçta “iyi haber” olarak algılansa da; bazı çalışanlar bunun büyük bir işten çıkarma operasyonunun hazırlığı olduğu iddiasını dillendirmeye başladı.

Onlara göre Demirören birikmiş tazminatları ödeyip, toplu bir işten çıkarmaya gidecek. Ve böylece çıkarılacak personele verilecek tazminat yükü yarı yarıya azaltılmış olacak.

Bir başka endişe konusu da; birikmiş izin alacakları…

Çalışanlara göre; Demirören, izin paralarını vermemek için nabız yokluyor.

Peki; böyle bir girişim olursa, Vatan çalışanları nasıl bir tavır alacak?

Bu sorunun yanıtı da az çok şekillenmeye başladı.
Çalışanlar böyle bir öneriyi kesinlikle kabul etmeyi düşünmüyor ve kurulacak yeni şirkete tüm yasal haklarıyla geçiş yapmak istediklerini iletmeye hazırlanıyor.

Kısacası; yaz, Vatan çalışanları için hayli sıcak geçeceğe benziyor.

Radar

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Zamzam
Görüş Bildir