Uykusuz Kaldığınız Zaman Vücudunuzda Yaşanacak Sorunların Neler Olduğunu Biliyor musunuz?

558PAYLAŞIM

İster işiniz, ister evinizdeki gürültü sorunu ya da partnerinizin horlaması olsun, herhangi bir sebepten dolayı uykusuz kalıyorsanız bunun vücudunuz üzerindeki zararlı etkilerinin farkında olmanız gerekiyor.

Cleveland Kliniğindeki davranışsal uyku bilimi bölümü yöneticisi Michelle Drerup, “Uyku bir lüks değil, bu bir zorunluluktur” diyor ve ekliyor “Kaybedilen uyku saatleri, fark ettiğinizden daha büyük bir sağlık açığına sebep olur.”

Kaynak: https://www.menshealth.com/health/g23414...

Toplamda 16 farklı çalışma üzerinden varılan sonuçlara göre, uykusuzluğun uzun vadedeki negatif etkileri oldukça can sıkıcı.

Gece 6-8 saatten daha az uyumak, ölüm riskinizi %12'ye kadar artırabiliyor. Peki yeteri kadar uyumamanın başka ne gibi sağlık sorunları yarattığını biliyor musunuz?

1. Aşırı yorgunluk ve bitkinlik

Menlo Park Psikiyatri ve Uyku Bilimi'nden Psikiyatrist Alex Dimitriu şöyle anlatıyor: “Yoğun bir gün sonunda, vücudun hafızayı pekiştirmek, önemli olayları hatırlamak, tekrar değerlendirmek, duyguları işlemek ve merkezi sinir sisteminde bulunan bilişsel sistem yoluyla biraz 'temizlik' yapmak için de beynin uykuya ihtiyacı vardır."

“Uyku yoksunluğunun en belirgin işareti yorgunluk ve gündüz hissedilen aşırı uyku halidir. İkincisi, ise herhangi bir hareketsizlik haline, örneğin bir toplantı ya da sunum esnasında, ya da derste kolayca uykuya dalmaktır."

2. Modunuzda ani değişiklikler: Kolay sinirlenme veya yüksek stres seviyesi

Gece yeteri kadar uyumadığınız zaman, kortizol yani stres hormonu seviyesi yükselir. Eğer gece uykularında sorun yaşıyorsanız, aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Öğle uykularına yatın ve sabah erken spor yapın.

3. Kilo alma

New York'ta görev yapan endovasküler cerrah Christopher Hollingsworth'e göre uykusuzluk leptin hormonunda düşüşe sebep olduğu için, kendinizi daha aç hissedersiniz ve canınız daha yüksek kalorili yiyecekler çeker.

4. Halüsinasyonlar!

Bir kişiyi uykusuz bırakma aslında bir işkence yöntemidir ve sorgulamalarda kullanılır.

Profesör Dimitriu şöyle açıklıyor; "Aşırı uykusuzluk durumu bir işkence ve sorguya çekme yöntemidir çünkü insanın psikolojisini tamamen çökertir. İnsan olmayan şeyleri görmeye, duymaya veya gölgelerin kendi kendine hareket ettiğini görmeye başlar. Bunlar ayrıca tam uykudan uyanırken ya da uykuya dalarken de olabilir. Ayrıca, farklı türde nörolojik bozukluklar, örneğin sisli görüş, hafızada sorunlar ve düşük göz kapakları gibi sorunlar gözlemlenebilir."

5. Kalp hastalıkları

Uykusuzluğun sebep olduğu sağlık sorunlarından biri de yüksek tansiyondur. Bu yüzden tüm kalp ve damar hastalıklarının da riskini gözle görülür şekilde artırır. Avrupa Kardiyoloji Derneği'nden bir araştırmaya göre, orta yaşı erkeklerde, gecede 5 saatten daha az uyumak, 7 saat uyumaya oranla kalp hastalıkları riskini ikiye katlar.

6. Düşük testosteron seviyeleri ve cinsel isteksizlik

Uzman Robert Zembroski şöyle anlatıyor;

"Uykusuzluğun diğer hormonları etkilediğini biliyorsunuz. Aynı şekilde testosteronu da etkilediği çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bir hafta boyunca geceleri 5 saat uyuyan kişiler üzerinde yapılan araştırmada, testosteron seviyelerinin düştüğü gözlemlendi. Bir başka çalışmada ise, uykusuzluğun sperm seviyelerinde ve sperm ölüm oranında da olumsuz etkileri olabildiği gözlemlenmiştir."

7. Düşük tepki zamanı ve hayati riskler

"Yorgun olduğunuzda tepki vermek daha yavaş oluyor," diyor Zembroski, “Uyku yoksunluğu, zaman algısının kaybına ve nerede olduğumuzu bile söyleyemeyeceğimiz bir yönelim bozukluğuna neden olabilir. Belki de daha ciddi durumlarda, tehlikeli anlarda, uyku kaybı tepki süresini azaltabilir."

Genç sürücülerde uyku kaybının etkisi üzerine 2017'de yapılan bir çalışmada, gelişmiş ülkelerde meydana gelen trafik kazalarının %20'sinin uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı dikkatsizlikten meydana geldiği ortaya çıkmıştır.

Uyku düzeninizi ve sağlığınız ihmal etmeyin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psyhedelichead

2 saatlik uykuyla günü bitirdiğimi bilirim.. Uyumuyorsak var bi sebebi işte!

ashirogi-muto

Arkadaşım uykusu gelen her canlı uyur. Eğer uyumuyorsa da ya yapması gereken bir işi vardır ya psikolojik sorunları vardır ya da insomnia vb. Bu durumdaki insanlara "uykunu ihmal etme" denilmez, yapabilse uyuyacak zaten.

cxaiver

Makinist?

murat-keten

8 saat uyku 5 saat yol 8 saat is&okul vs. geriye kalan 3 saatte ne yapacagini bileme… beyler tunelin ucu (istanbul trafigi) bomb.k bi yere cikti sakin gelmeyin.

murat777

sondaki gif super

emrehan-pekoren

Aslında öyle bir durum gerçekten oluyor. Bende uykusuzluk sorunu oluyor ve geç tepki verme sorununu birkaç kere yaşadım. Biri birşey söylüyor mal gibi suratına bakıyorsun falan.

murat777

gifdeki bildigin uyumus senin soyledigin dikkat odaklanma sorunu az uyunca olur cok uyu duzelir

Görüş Bildir