Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'ndan "Türksat 5A" Açıklaması:

0PAYLAŞIM

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'ndan "Türksat 5A" Açıklaması:

AKSARAY Anadolu Ajansı - Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun 30 Kasım'da fırlatacağını belirterek, 5B uydusunu da 2021'in ikinci çeyreğinde fırlatmayı tasarladıklarını bildirdi.

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Mutasyon Büroyu Başkanı Ali Taha Koç ile TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü'nde tertip edilen TÜRKSAT Model Uydu Müsabakası'na katıldı.

Takım stantlarını dolaşan ve roketlerin fırlatılışını izleyen Karaismailoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türksat'ın tertip ettiği müsabaka kapsamında toplandıklarını söyledi.

  • "Allahın İzniyle önümüzdeki senelerde uzayda çok büyük büyümeler olacak"

Karaismailoğlu, 5 sene evvel 3 takım ve 18 bireyle başlayan müsabakaların bugün, 149 takım 900 müsabakacıyla yapıldığını andırdırarak, "Bu sene muhteşem bir katılım var. Allahın İzniyle Türksat'ın tertip ettiği model uydu müsabakası, her sene devam edecek. Gençlerin buradaki coşkusuna tanık olmak bizleri mutlu ediyor. Allahın İzniyle önümüzdeki senelerde uzayda çok büyük büyümeler olacak. Nasıl 18 senede karada, havada, denizde, ve raylı sistemlerde yaptığımız muhteşem mutasyon ve büyümeler... Allahın İzniyle bu gençlerle beraber bunların hepsini sağlayacağız." diye konuştu.

  • "Türksat 6A tamamen yerli ve ulusal olanaklarla yapılıyor"

TÜRKSAT'ın 5A uydusunun 2 Ekim'de teslim alınacağını bildiren Karaismailoğlu, şunları kaydoldu:

"30 Kasım'da bunu uzaya fırlatacağız. Tam tasarılamalarımızı yaptık. Bu biçimde devam ediyoruz. 5B uydumuzu da 2021'in ikinci çeyreğinde fırlatmayı tasarlıyoruz. Türksat 6A uydusunun da tamamen yerli ve ulusal olarak Ankara'da imalatları devam ediyor. Türk mülkü ve tamamen yerli mühendislerle çalışmalar süratli biçimde devam ediyor. Bunu da 2022'de fırlatmayı kastediyoruz. Çalışmalarımız bu biçimde devam ediyor. Türksat 6A tamamen yerli ve ulusal olanaklarla yapılıyor. Tamamen Türk mülkü uydu olarak uzayda yerini alacak. Buradaki gençlerin coşkuyu bizi de heyecanlandırıyor ve yüceltiyor. Bundan sonra artık teknoloji üreten, geliştiren ve ihraç eden ülke olmak için gençlerimizle beraber çalışmaya devam edeceğiz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir